2,5 vuotiaan uniongelmat, apua!

Mutsi86

Väsynyt äiti kaipaa kovasti neuvoja! Tyttö nukkunut tähän mennessä muuten hyvin, mutta jokin kuukausi sitten alkoi uniongelmat. Ei pysy sängyssään kun laitan petiin ja peiton päälle, hyökkää samantien pois! Ja tätä jatkuu koko ajan.. Olen yrittänyt viedä takaisin sänkyyn puhumatta mitään, mutta ei auta, pitää tilannetta vaan hauskana ja tykkää kun ramppaan huoneessa. Eikä siinä mitään kun nukkuisi yön sen jälkeen kun nukahtaa, mutta ei.. Herää yöllä ja tulee sanomaan mulle että laita peittoa päälle ja vaikka kävisin laittamassa ei pysy sängyssä siltikkään vaan ramppaus jatkuu.. Olen tehnyt niinkin etten ole välittänyt vaan yrittänyt nukkua kun tulee yöllä, mutta lapsi valvoo niin kauan että viedään sänkyyn (yhtenä yönä 3 tuntia). Hermot menee ja väsyttää! Oisko kellään neuvoja antaa? Omasta mielestä olen ollut "ankara" enkä ole antanut periksi helpolla mutta ei mikään ole auttanut. Neuvolasta antoivat ohjeeksi nukuttaa patjalla oman sängyn vieressä, mutta ajattelin miten saan hänet takaisin taas omaan huoneeseen..

10

2209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anks

      Hei.
      Voi luoja, kuulostaa liian tutulle.Ihan kun olisi omaa tarinaa lukenut. Ite tuon saman asian kanssa kamppailut väh.2kuukautta. En edes enää tiiä kuinka kauan, ajantaju hämärtynyt :D
      Meillä on muutenkin 2kuukautinen vauva, ja muutto maalle ja tutti jäi pois, sen jälkee ilmestyivät nämä nukkumisongelmat. Ajattelin sen johtuvan suurista elämän muutoksista. Mutta ymmärtääkseni osalla lapsilla on juuri tuossa iässä tuommoista. Todella ärsyttävää ja hermoja kiristävää, tiedän.
      Eikä vieläkään oikein rauhottunut. Mutta hermoja vaatii ja viemistä takaisin sänkyyn. Meillä hieman auttoi kun jäin tuijottamaan uhmaikäistä täystuhoa vihaisesti kun vein sänkyyn noin 10-15min, jotta rauhottui. Öisiin heräilyhin, voithan ottaa viereen jos haluat. Itse en todellakaan halunnut, koska pelkäsin ett lapsi tottuu siihen ja sittenhän siinä onkin homma saada takaisin omaan sänkyynsä nukkumaan. Yksi asia joka meillä hieman rauhotti oli lahjonta :D
      Otin käyttöön ns. tarravihkon, johon sai laittaa aamulla aina tarran jos oli herännyt vain kerran yössä ja mennyt suht. nätisti nukkumaan. Ja nykyisin tarra tulee vaan jos nukkuu koko yön. Hieman ainakin auttanut, koska nyt 5yötä nukkunut koko yön (koputtaa puuta).

      Vinkkeinä helvetisti kärsivällisyyttä, ja kyllä ne jossain vaiheessa loppuvat :)

    • varmaan joo

      lapsi ajatteleekin että hei en herää kertaakaan yöllä jos saan tarran..Eihän lapsi heräilylle mitään voi ja syyllistät toista sillä.

      • pieni vielä

        heh, en kans usko että lapsi alkaa nukkumaan jos saa tarran aamulla, tarrailu toimii pottailussa ja hammaspesussa jos on toimiakseen, kun lapsi saa tarran heti, tuskin vaan tuossa nukkumisessa. Olisi aikaa kurjaa jos ei uskaltaisi yöllä huutaa äitiä ta isää paikalle kun tarvii. Toinen mikä mietityttää, oisko sinusta kiva käydä nukkumaan jos viimeisenä näät sen tärkeimmän ja turvallisimman ihmisen tuijottavan sinua vihaisesti??


    • Jykhgh

      Meillä 3,5 v poika, joka on nukkunut ehkä n. 20 yötä elämänsä aikana heräämättä. Jokaikinen yö herää itkemään syystä tai toisesta, alkaa hermo menemään totaalisesti.

    • mek

      Menppä lapsen kanssa kavelylenkille joka ilta 1-2 tuntia ennen nukkumaan menos j tuollainen 2-5 km niin varmasit nukahtaa ja saa liikuntaa ja ulkoilua.

    • hohhoijaa

      Kuulostaapa niin tutulle. minulla on myös 2v3kk uhmaikäinen poika ja tuota ihan samaa peliä jatkunut nyt n.2kuukautta ja mikä pahinta hän lopetti myös samoihin aikoihin päiväunien nukkumisen. Niin ett' todellakin hermo alkaa olla pinnassa ja kuukauden päästä olis uuden vauvan tulo, että senkin takia jo väsyttää tuo ilta ja yö ramppaaminen. Olen neuvolastakin koittanut kysyä neuvoa mutta sielläkin vaan sama vastaus: Vie lapsi sänkyyn niin monta kertaa että hän jää sinne. Ei toimi ei ja sitten kun tämä pikkuherra päättää vielä herätä aamulla klo 6 ylös niin ei siinä montaa tuntia kerkeä levätä. Että jos jollain olisi jotain keinoja niin ilomielin ottaisin vastaan, Ja voimia kaikille muillekin saman ongelman kanssa painiville

      • Hyvin nukuttaa

        Kokeileppa, että kävelytät lasta illalla ulkona. Et vedä pulkassa, et työnnä rattaissa, vaan annat kävellä itse.

        Olen katsellut, että naapurissakin, jossa on kolme pientä taaperoa - yksönen ja yhdet kaksoset - kaikki alle 4 vuotiaita, kävelevät koiran ja isänsä kanssa iltalenkkiä.

        Yöriekkuminen johtuu ulkoilun puutteesta.


      • ei aina noinkaan
        Hyvin nukuttaa kirjoitti:

        Kokeileppa, että kävelytät lasta illalla ulkona. Et vedä pulkassa, et työnnä rattaissa, vaan annat kävellä itse.

        Olen katsellut, että naapurissakin, jossa on kolme pientä taaperoa - yksönen ja yhdet kaksoset - kaikki alle 4 vuotiaita, kävelevät koiran ja isänsä kanssa iltalenkkiä.

        Yöriekkuminen johtuu ulkoilun puutteesta.

        ei sitä nyt ihan noi voi yleistää! Mä ulkoilen mun tytön 2v kanssa aamupvällä ja sen jälkeen nukahtaa, useimmiten ihan hyvin pväunille. Toinen ulkoilu on illalla 18-20 ei välttämättä koko kahta tuntia, mut tuon välisenä aikana väh tunti ollaan ulkona, silti iltaisin nukahtaminen välillä kestää ja venyy usein 45 minuuttiin ja öisin heräilee vielä huutelemaan...


      • Hyvin nukuttaa
        ei aina noinkaan kirjoitti:

        ei sitä nyt ihan noi voi yleistää! Mä ulkoilen mun tytön 2v kanssa aamupvällä ja sen jälkeen nukahtaa, useimmiten ihan hyvin pväunille. Toinen ulkoilu on illalla 18-20 ei välttämättä koko kahta tuntia, mut tuon välisenä aikana väh tunti ollaan ulkona, silti iltaisin nukahtaminen välillä kestää ja venyy usein 45 minuuttiin ja öisin heräilee vielä huutelemaan...

        Jos ulkoilua on tarpeeksi, saattaa päiväunia olla lapsen yksilölliseen tarpeeseen liikaa ja myös ehkä aamulla nukutaan liian pitkään. Laittakaa nukkumisrytmi uusiksi.


      • ei aina noinkaan
        Hyvin nukuttaa kirjoitti:

        Jos ulkoilua on tarpeeksi, saattaa päiväunia olla lapsen yksilölliseen tarpeeseen liikaa ja myös ehkä aamulla nukutaan liian pitkään. Laittakaa nukkumisrytmi uusiksi.

        aamut alkaa 7-7.30 ja kyllä ainakin mun lapsi tarvii vielä pvä unet, eikä oo n.1.5 tunnin unet päivällä liikaa. ilalla lapsi nukahtaa n klo 22. ja ihan turha nyt kenenkään sanoa että tuon ikäisen pitäis mennä nukkuman aiemmin, niin varmaan pitäis, mut kun hän ei vaan nukahda aiemmin ja sit aamut alkais varmaan jo klo 5. kaikki nyt vaan ei ole niin hyvin nukkuvia lapsia vaikka kuinka ulkoilisi. ja sit vielä lopuksi, mä en nyt oo täällä valittamassa lapseni nukkumisasioista, kerroin vaan kuinka meillä asia on ja ettei se ulkoilu, niin tärkeää kuin onkin aina tee ihmeitä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      207
      11913
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6323
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5247
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4518
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      118
      4432
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3926
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3425
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1967
    Aihe