tietääkö kukaan noista lisälämmittimistä ku mun voyagerissä on semmonen ja se lähtee aina päälle liikkeelle lähtiessä ja pakkasella se ei meinaa sammua ollenkaan ellei laske puhaltimien lämpöä alle 20.eli kuuluko sen pöhistä pakkasella koko ajan.
chrysler voyager 2.8 crd (lisälämmitin)
3
2673
Vastaukset
- El Pollo del Muerta
Nimensä mukaisesti lisälämmitin tekee sille ohjelmoitua työtä. Sen tehtävä on, ulkolämpötilan laskiessa riittävän alas, pitää moottori käyntilämpöisenä. Samalla sisätilohin saadaan riittävän lämmintä ilmaa.
- rg 2.8
Jos haluat säästää akkua käynnistyessä niin aina ennenkuin sammutat auton, paina ilmastointi paneelista virrat pois (PWR nappi). Seuraavan kerran kun käynnistät auton niin webasto ei käynnisty ennenkuin laitat ilmansäätöpaneelin päälle uudestaan. Jos haluat webaston kokonaan pois niin hyvät ohjeet löytyy chrysler foorumilta - www.phpbbserver.com/chryslercluboff
Itselläkin webasto kytkimen takana - hep hep
Syslerissä ei ole ulkoilma termostaattia, joten webasto alkaa pöhisemään kun kopin läpötilan ja pyynti lämpötilan ero on riittävän iso. Se, että webasto pöhisee jatkuvasti kertonee termostaatti viasta... Mulla ainakin webasto sammuu kohtuullisen ajomatkan jälkeen vielä 15 asteen pakkasellakin mutta kyllä tuo syslerin tapa hoitaa homma on kohtuullisen perseestä. Ei tuota webastoa ihan noin paljon tarttis käytättää.
Toisaalta eipä siitä juuri haittaakan ole... Pieni lisä polttoaineen kulutukseen siinä se.
"Jos haluat säästää akkua käynnistyessä niin aina ennenkuin sammutat auton, paina ilmastointi paneelista virrat pois "
Webasto itsessään ei kulutua sähköä juuri yhtään. Pieni pumppu vain puksuttaa. Webasto käytössä nimenomaan auton oma puhallin on se sähkösyöppö. Mulla (vm. 2005) ei puhallin mene muutenkaan päälle ennenkuin moottorin läpötila on riiittävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012140Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2971934Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041726Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321351
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii251092Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057