Hei! Mistä saisi lisää voimavaroja? Olen tällähetkellä raskausviikolla 36 5 ja tuntuu, että olen todella todella uupunut. Olen ollut flunssassa melkein kolme viikkoa ja se vei todella voimiani. Viime aikoina yskä on rasittanut kovasti ja tänä aamuna vatsaani alkoi ns. supistella..ilmeisesti harjoitussupistuksia vasta.
Tuntuu, että alan olla kovin masentunut näiden erilaisten vaivojen kanssa. Olokin on tosi kömpelö, kun maha on niin suuri. Ärsyttää, että miksi vähän väliä on jotain ongelmaa..haluaisin olla terve ja hyvinvoiva. Uskoisin, että en kovinkaan pitkään aikaan halua hankkia lisää lapsia, koska tämä ensimmäinenkin raskaus on ollut loppuajasta todella raskas.
Mutta miten jaksaa, vinkkejä.. miten te muut jaksatte loppuraskauden vaivojen kanssa, mikä auttaa?
Mistä lisää voimavaroja?
1
166
Vastaukset
- lellu4
Hei!
Eihän sinun tarvitse jaksaa. Itse jäin aikoinani sairaslomalle jo pitkään ennen äippäloman alkua, koska oli vain niin raskasta olla töissä. Makasin päivät pitkät sohvalla ja luin romaaneja ja katselin elokuvia. Tiesin, että niihin ei olisi niin paljon aikaa sitten kun lapsi syntyy, etenkin toisen raskauteni kohdalla. Jos tarvitset apua kotitöihin, kannattaa hakea sitä vaikkapa www.tendea.fi -palvelusta. Heillä on nyt joulualekin, saat 50% alennuksen jäsenyydestä, kun kirjoitat alennuskoodikenttään Joulukampanja. Itse löysin sieltä lapsenvahdin!
Voimia sinulle! Yritä tehdä sellaisia asioita, joita jaksat tehdä ja joista tulee hyvä mieli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252490Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.551796Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111184Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2991067- 259992
- 146903
- 56884
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua9797Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.111775- 47770