Oppi kapitalismista

Nimimerkki "antipunikki" on uhrannut useita vuosia parhaimmasta vapaa-ajastaan täällä kommunistien sivustoilla saamatta juuri mitään merkittävää aikaan. Ehkä on hyvä aika kääntää ko. nimimerkkiä uusille urille.
Tuttavallisemmin "Kalle", voisi aloittaa täällä uuden keskustelusarjan, jossa ei vaadita sitaattikokoelmia, ei lähdeviitteitä, ei mitään ahdistavaa. Kirjoita meille vapaasti vapaasta kapitalismista sen juurista ja vesoista. Kerro meille aidosta kapitalismin opista, jotta mekin jotain oppisimme. - Pyytää korpikommunisti, Kurikan Jurvan kylästä.
871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllähän se muuten kävisikin mutta kun tällä palstalla keskustellaan vain kommunistisesta puolueesta ja sen ideologiasta.

....................

Äänestä
  • "Nimimerkki "antipunikki" on uhrannut useita vuosia parhaimmasta vapaa-ajastaan täällä kommunistien sivustoilla saamatta juuri mitään merkittävää aikaan. Ehkä on hyvä aika kääntää ko. nimimerkkiä uusille urille."

    Äänestä

Osallistuttuani palstan kirjoitteluun myös jonkin aikaa joskaan vuosia en ole laskenut niin tänään uusia ajatuksia vanhoista teemoista ei tule juuri muualta kuin Kallen näppiksestä. Todella uusia oivalluksia ei tällä palstalla ole näkynyt aikoihin enkä niitä itsekään aio esittää muutoin kuin moitteen sävyisenä. Miksi yleensä pitää yllä uskoa jolla ei ole kehitysmahdollisuuksia kannattajiensa aikaansaamattomuuden vuoksi.

Kun meillä arvoisa B-mies on kyseessä keskustelupalsta eikä väitöskirjan teko niin mielipiteet riittävät ei näitä mitenkään todistaa tarvitse. Jos taas joku haluaa kumota mielipiteen hän voi kaivaa siihen tarvittavaa aineistoa esiin ja mielipiteen esittäjä sitten puntaroi onko niissä aihetta uudenlaiseen ajatteluun.

Kun haluat jotain kapitalismista niin se antaa yksilölle mahdollisuuden jonka hän voi käyttää tai jättää käyttämättä. moni on jättänyt ja tuskailee sen vuoksi. kapitalistinen, ainakin sen pohjoismaisessa sosiaalisessa muodossa antaa yhteisölle enemmän kuin mikään sosialismin kokeilu tähän mennessä on tehnyt. Jokainen joka tuskailee voi tutkia omia ratkaisujaan siellä parin kymmenen ikävuoden ajoilla. Tuliko koulutukseen suhtauduttua sillä vakavuudella mitä myöhemmin ehkä tarvitsisi vai oltiinko pääasiassa tupakilla nurkan takana tai bissellä pusikossa?

Minä odotan komuilta ja wanna be:ltä uusia oikeita avauksia joista voi keskustella, unohtakaa vanhat jo kokeillut ja huonoksi todetut. Uudet innovaatiot ovat tätä aikaa eivätkä mitkään 1800 luvun opit.

Äänestä
  • Mielipiteeni on - eikä sitä tarvitse todistaa - että Työlikäinen on tynnyrissä kasvanut poika, josta aikuisella iällä tuli naapurikyttääjä. Työlikäinen voi todistaa halutessaan, ettei näin ole. Mitenkään välttämättä Työlikäisen ei tarvitse todistaa mitään,tämähän on keskustelupalsta jossa ei tarvitse todistaa mitään.

    Ja miten tämä viesti liittyy palstan aiheeseen? Tottakai liittyy! Stalinin nimi alkaa ässällä,Työlikäisen nimimerkki alkaa t-kirjaimella. Ne alkavat siis samalla kirjaimella paitsi Stalin alkaa ässällä.

    Äänestä

  • Äimä kirjoitti:

    Mielipiteeni on - eikä sitä tarvitse todistaa - että Työlikäinen on tynnyrissä kasvanut poika, josta aikuisella iällä tuli naapurikyttääjä. Työlikäinen voi todistaa halutessaan, ettei näin ole. Mitenkään välttämättä Työlikäisen ei tarvitse todistaa mitään,tämähän on keskustelupalsta jossa ei tarvitse todistaa mitään.

    Ja miten tämä viesti liittyy palstan aiheeseen? Tottakai liittyy! Stalinin nimi alkaa ässällä,Työlikäisen nimimerkki alkaa t-kirjaimella. Ne alkavat siis samalla kirjaimella paitsi Stalin alkaa ässällä.

    Äimä näyttää elävän omassa haave ja unimaailmassaan jossa erimieliset eivät ymmärrä mitään ja hän on kaliffina kaikkien kaliffien yläpuolella.

    Muutoin tuota ei voi ymmärtää, perustelut ainakin ovat kovin ohuet.

    Todennäköistä on myöe, ettei hän ole käyttänyt mahdollisuuksiaan vaan on jäänyt komuansaan uskoen suureen voittoon joka on huvennut jo vuosikymmeniä sitten pelkäksi tappioksi.

    Äänestä

HEI!

Mitä tarkoittaa Kokkarien TOIVO- ja KORVA-remmi rp:n Uusi ajattelu? Jos kokkareet kirjoittelevat Uutta ja Kovaa, niin mikä on vanhaa ja hyväksi koettua? Niin pitääkö todella kaikki vanha ja hieno unohtaa Kokkareremmin Iskutaistelijoiden mielestä? Onko meidän nyt pakko todeta esimerkiksi Matematiikka, Klassinen Fysiikka ja Kemia vanhentuneeksi sekoiluksi? Jos on Kokkaret todella matematiikkakin vanhaa ja jopa Komuaateetta, niin minkälainen on Arjalainen Herrakansa rp:n ihka hyvä ja hieno aate- ja uskontoryväs? Onko se todellakin Teidän kokkareiden aate-ja uskomusasia vain vanha ja tuttu KOTI, USKONTO ja ISÄNMAA?

Äänestä

Ei pidä suoralta kädeltä tuomita "antipunikin" yms. kirjoituksia täysin mitään aikaansaamattomiksi. En osaa sanoa, mikä oli SKP:n kannatusprosentti Antipunikin aloittaessa tänne kirjoittelunsa - mutta todennäköisesti se oli enemmän kuin nykyinen, alle 0.5 %:n kannatus. Voihan olla, että jonkun verran tuossa kommareiden kannatuksen laskussa on myös Antipunikin etc..osuutta.

Äänestä

Antipunikki ja Työeläkelänen oat hyviä. He ovat suorastaan tarpeellisia palstalla.
Nämä asettavat hienoja vastaväitteitä, sellaisia joihin on pakko pureutua ja joihin ei voi vastata höläyttämällä.

Kaksi erikoisuutta oletan löytävinäni.
He esittävät, että kommunistit haluaisivat tuoda Suomeen tsaarin ajalta perityn Venäjän tuotannon ja tehtaat sellaisina kuin siellä olivat, tehdä Suomen kansan ensin lukutaidottomaksi, tuoda vallanoton jälkeen tänne atmaani Koltsakin, Denikinin, Judenitsin, Vrangelin, Englannin-Ranskan-USA:n-Japanin- Puolan ym interventit kumoamaan sosialismia.
Vastaväittäjät elävät menneisyydessä ja yrittävät hämätä lukijoita.

Täällä uusi rakentuu mahdollisesti monipuoluejärjestelmän puitteissa mutta ehdottomasti vallitsevista lähtökohdista lähtien. Uuden mukana tulee vanhaa ja rauhanomainen siirtyminen on työkansalle kaikkein edullisin.
Mutta jos Suomessa otetaan esim. yritysten ja pankkien taloudellinen valvonta valtion käsiin, jotta eivät voisi kiertää veroja eikä piilottaa pääomia olisiko pelättävissä natopommien viuhuvan tasavaltamme niskaan sisäisestä vastuksesta puhumattakaan.

Toiseksi edelliseen liittyen vastaväittäjämme kiistävät yhteiskuntataloudellisen kehityksen. Heille ihmikunnan historia on ollut yhtä ja samaa (mehukasta) kapitalismia.
He eivät näe historian kulkua tuotannon kehittymisen kautta. He ovat poroporvarillisessa käsityksessä, jossa historia kulkee sodasta sotaan, kuninkaasta kuninkaaseen ja jotain taidetta yms. on siinä välissä irrallisena olemisesta.

Mutta haasteita porvarikaverimme luovat ja hyvä niin. Valehtelevat sosialismin aatteesta päin näköä ja se on heidän tehtävänsä.
Käsitykseni on silti, että puoluepalstoista tällä foorumilla pohditaan paljon enemmän syntyjä syviä kuin muilla palstoilla.

Meidä pitää uskaltaa tehdä aloituksia teoriasta että vallitsevista asioista. kaikesta. Siinä syntyy aina jotain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


B-mies kirjoitti:

Nimimerkki "antipunikki" on uhrannut useita vuosia parhaimmasta vapaa-ajastaan täällä kommunistien sivustoilla saamatta juuri mitään merkittävää aikaan. Ehkä on hyvä aika kääntää ko. nimimerkkiä uusille urille.
Tuttavallisemmin "Kalle", voisi aloittaa täällä uuden keskustelusarjan, jossa ei vaadita sitaattikokoelmia, ei lähdeviitteitä, ei mitään ahdistavaa. Kirjoita meille vapaasti vapaasta kapitalismista sen juurista ja vesoista. Kerro meille aidosta kapitalismin opista, jotta mekin jotain oppisimme. - Pyytää korpikommunisti, Kurikan Jurvan kylästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu