Islamofobia on 2000-luvun suurin myytti

Tapani P

Tällainen "rasismin" muoto kuin Islamofobia on keksitty ainoastaan, jotta saataisiin estettyä kaikki kritiikki islamia kohtaan tai edes puhuminen siitä.

Ja monet länsimaalaiset - yleensä vasemmistolaiset - viljelevät sitä termiä ahkerasti, koska heillä on jokin kumma tarve mielistellä radikaaleja islamisteja.

Nämä lauseet eivät tule jonkun "äärioikeistolaisen" kynästä vaan Ruotsissa asuvalta, mutta Iranista alunperin kotoisin olevalta Aaryan Shayanilta.
http://www.newsmill.se/artikel/2012/03/30/islamofobi-r-2000-talets-st-rsta-myt

Täytyy sanoa, että monelta lähi-idästä kotoisin olevalta humanistilta tulee paljon enemmän asiaa, kuin näiltä kotimaisilta lällyateisteilta.

7

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Afterlife78:.

      Suomessa kyllä vielä näkee aika vähän sitä käytettävän. Islamin propagandisti Ahmed Said kirjoitti siitä blogin, kuvottava valehtelija se jätkä, mutta sen on huomannut jo useimmat. Yhdellä naisblogistilla US-blogeissa oli tapana käyttää sitä, huomautin siitä ja ohjasin hänet lukemaan, mitä ex-muslimit sanovat islamista eli islam-watchiin, ei käyttänyt sitä enään sen jälkeen. Hyvä, että hänestä löytyi maalaisjärkeä, ei kaikista olisi löytynyt. Vasemmistolaiset, eivät ole kovinkaan kallella islamiin. Tunnen monia, jotka vastustavat sitä, enemmän vihreiden juttu. Itse olen vasemmiston ja oikeiston välissä, minusta Suomi on rakennettu sosiaalidemograattien voimin ja siitä tuli hieno, mutta liikaa sosiaalidemokratiaa on liikaa, joten nyt pitäisi vähän oikeistolaistaa.

    • piiperö

      Vihreät vetää maamme ennenaikaiseen tuhoon

      • olen vihreä ja vastustan islamia ja kaikkia muitakin uskontoja - eri toten niitä jotka eleelläkään alistavat ihmisiä.

        vihreissä on paljon naisia ja hippejä ja he ovat henkisempiä ja sovittelempia melkein viimeiseen asti.


    • 11+18
    • sqfa

      At least christianity teaches to love neighbours unlike islam which teaches to kill non-muslims .

      It is not true. Non-muslims means pagans.

      At least christianity teaches to love neighbours unlike islam which teaches to kill pagans ( who doesn't believe tauhid )

    • sqfa

      Ihan sama. Elämä ja kuolema ovat yksi ja sama asia ..

      • najis kafir

        Ehkäpä muslimille elämä ja kuolema ovat yksi ja sama asia. Useimmille ei-muslimeille sen sijaan elämä on arvokas ja säilyttämisen arvoinen asia.

        Ehkäpä kuoleman jälkeen ei ole enää mitään. Siksi kannattaa elää nyt, kun vielä voi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4443
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3198
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2874
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2655
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2519
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2417
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2304
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2265
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2045
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe