sormenjälkitunnistuksen POISTO

kyllästynyt sälään

Moi,
olen liikuskellut ympäri ämpäri Windows 7, koneeni on HP ProBook 4535s

Jonkin päivityksen yhteydessä ilmestyi kirjautumisikkunaan vaihtoehto sormenjälkitunnistukseen. Mutta en halua käyttää sitä lainkaan. Sitä paitsi kun klikkaan omaa kuvakettani niin se sormenjälkitunnistus rupeea kumminkin junnaamaan siinä ja sanoo lopuksi että ei toimi.

Siihen tuhraantuu ihan turhaan aikaa enkä edes halua koko toimintoa. Mutta vaikka olen valinnut disable (tjsp) kontrolleista, niin silti se aina tulee siihen häiritsemään.

Miksi koko toiminto ylipäänsä voi ilmestyä koneelle kysymättä käyttäjältä haluaako hän sitä. Ja sitten sen poisto vaikuttaa mahdottomalta ellei uskalla mennä registryyn näpelöimään niitä ihme koodeja ja arvoja.

7

3863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koneessa on yleensä sormenjälki tunnistin ohjelma jonka poistamalla sormenjälkitunnistin ei enää toimi. Poistaminen pitäis onnistua ihan normaalisti Ohjauspaneelista.

      • kyllästynyt sälään

        Kiitos mutta yritin jo sitäkin, se on kuulemma nimeltään digital persona tai jotain, mutta kun koneellani ei ole sellaista ohjelmaa niin ei sitä voi poistaakaan.
        Kontrolleissa olen kokonaan poistanut tunnistuksen (koneen ei pitäisi enää reagoida ikään kuin minulla olisikaan sitä tunnistinta siis fyysisesti).

        *vetti kun ottaa pannuun tällaset pakkotoiminnot joita ei ite ole pyytänyt eikä ladannut.


    • Entä oletko kokeillut mennä laitehallintaan ja katso sieltä että löytyykö sormenjälkitunnistinta. Jos löytyy poista se käytöstä.

      • kyllästynyt sälään

        Joo sen tein jo aivan aluksi, mutta poistolla ei ollut mitään vaikutusta.


    • tässä ole hyvä

      Authen Tec TrueSuite on ohjelma jonka poistat.

      • kyllästynyt sälään

        No ei löydy sellastakaan tältä läppäriltä.


    • HHHHHHHPPPPPPPPP

      Se on noita HP:n omia virityksiä. Löytyy jostain HP protection tools kansiosta. Joskus aikoinaan sain sen jollain konstilla pois tai ainakin disabloitua. Ei ole vaikea homma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe