Oon siis 11-vuotias tyttö, ja haluaisin opetella karatea.
En kuitenkaan halua harrastaa sitä, vaan kotona mielummin treenaisin.
Eli siis, en tiedä miten alottaisin harjoittelemaan sitä. Etten siis yrittäisi tehdä mitään ihan avutonta ja vaikeaa tässä aluksi ;)
Mistä kannattaa aloittaa? Mikä liike kannattaisi opetella aivan ensimmäiseksi?
Kertoisitteko myös, että mitä tokaks ja kolmanneks kannattais harjotella jne.
Jos viitsitte, niin voisitteko myös kertoa, että onko kyseinen liike tehokas?
Kiitos paljon vastauksista! :) Jos niitä siis tulee.
Voisitteko auttaa mua?
2
198
Vastaukset
- chromecoma
Lyömistä ja potkimista voi toki harjoitella itsekseen kotona ja kuntoa voi kasvattaa, mutta karatea oppiakseen on kyllä mentävä ihan treeneihin johonkin seuraan.
Karate sisältää erilaisia tekniikoita, joita ohjaajan opastuksella harjoitellaan. Karate ei ole vain lyömistä vaan se sisältää myös seurasta riippuen pariharjoittelua, kataa, ottelua ja mahdollisesti myös asetekniikoita ja taichia. Riippuu siis seurasta.
Onko sinulla jokin erityinen syy miksi et haluaisi treenata karateseurassa? - höpölöpö.
Olet aikamies joka haluaa provosoida palstan pölkkypäät kirjoittelemaan typeriä.
Ja noin jatkoa ajatellen, jos edelleen aiot esittää lasta, niin kiinnitä huomiota testisi ulkoasuun. Se on katsos 11 vuotiaalla erilainen kuin aikuisella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022774Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246870Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20869Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka299854Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies95846Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93729