kertovat selvästi että, vasemmistoliiton rivit rakoilevat ja suurin osa kannattajista on Arhinmäkeä vastaan. Jos puolueeseen ei saada uutta johtoa, puolue tulee hajoamaan. Jos ja kun, puolue hajoaa, tulee vasen ryhmä saamaan suurimman osan kannatukseta. Kansa on osoittanut että, Arhinmäki ja vasemmistoliitto, ei nauti kansan luottamusta. tämä noin 7% kannatus sen kertoo selvästi. Me oikeat vasemmistolaiset, vaadimme Arhinmäen eroa, ennen kuin se on puolueen kannalta myöhäistä. Tällä menolla kannatus on kesään mennessä syöty.
Tämänkin palstan kirjoitukset
vas. ryhmä
4075
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Tämän palstan kirjoitteluun tuskin osallistuu kahtakymmentä henkeä useampi joten et voi vetää mitään johtopäätöksiä kuin itsesi suhteen. Olet tollo jos kuvittelet edes täältä näkyvän jonkin yleisen kannan.
Vasemmistoliittohan on jonkinlainen jäänne SKDL:n hajoamisesta kuten SKP ja muut komupuolueetkin. Niiden yhteinen kannatus joka parhaimmillaan joskus -50 ja -60 luvuilla lähenteli neljännestä kansasta on kutistunut alle 10 prosentin ja aina vaan jatkaa samaan suuntaan.
Teidän uskossanne oikeaoppisuusriidat menevät niin pitkälle, että alle 0,5 prosentin kannatuksen saavat kommunistiset puolueet ovat jakautuneet ainakin kolmeksi ja päälle Hannun punakaarti sekä desantin antifasistit.
Paavo on nyt kolmas puoluejohtaja joka saa joidenkin tunteet lämpiämään koska hän pyrkii saamaan puolueellenne edes hieman merkitystä politiikassa vaan se kun ei sovi kaikille. Pitäisi varmaan istua jossain iskulauseita huutelemassa ja kilvillä viuhtomassa.
Te "oikeat vasemmistolaiset" olette nelirivissä marssimassa jyrkänteeltä alas jos ette älyä siirtyä nykyaikaan jossa nuo vanhat konstit tekevät vain hallaa. Taistelun voittaminen kun ei riitä vaan pitää voittaa koko "sota" eikä se onnistu ilman vaikutusmahdollisuuksia.
Jos kahdestakymmenestä vasemmistolaisesta, jotka tänne kirjoittavat, yksi on arhinmäen puolesta ja 19 vastaan, niin kyllä se kertoo puolueen tilasta kaiken. Kokoomus pilaa kaiken, minkä kanssa he ovat tekemisissä. Lista olisi loputon, jos sen tänne kirjoittaisi, mutta viimesenä hyvänä esimerkkinä olkoon vasemmistoliitto. vasemmistoliitto ei nauti kansan luottamusta. Kansa ei tykkää ja kannatus laskee.
"Työeläkeläisen" vankkumaton tuki Pankkituki Paavolle kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.
Minä en tue Paavoa mutta ymmärrän hänen valintansa. Hän on päättänyt puolueensa puheenjohtajana saada jotain puolueensa aivoituksista myös muualle kuin pamfletteihin. Opposition penkillä voi kyllä huudella ja melskata mutta sekin energia menee hukkaan aivan kokonaan. Vasureiden kannatukseen ei tule lisäystä jostain äärivasemmistosta vaan sitä on hankittava, jos sitä nyt edes halutaan ihan toisesta suunnasta. Äärivasemmiston kannatuksen suunta kun muistuttaa lehmän hännän kasvun suuntaa.
Kunpa te Paavo kriitikot katsotte vaikka Paavon vaalimenestystä.Ääniharava niin eduskunta,kunta kuin osuusliikkeen vaaleissa.Aika hyvin niinkin epäsuositulta ministeriltä? Eli kun tuossa teidän kritiikissä ei ole mitään perää niin rauhoittukaa..Paavo jatkaa vielä useamman vuoden ja näyttöjen perusteella hänen luovuttaessa voisi Kyllönen astua hänen saappaisiin.Siinä osaava ja hyvä puheenjohtaja kandidaatti.
Ääniharavalle saattaa käydä seuraavissa eduskuntavaaleissa kalpaten. Sen verran paljon on tuossa Paavon äänimäärässä, äänestäjiä jotka tuntevat ja ovat tulleet petetyksi, vaalien jälkeen.
Kas kun sitä ei kuntavaaleissa kukaan huomannut...Petetyiksi?Tyytyväinen tässä saa olla.Hallituksen suosituimpia ministereitä,osaava ja tekevä.Hienoa Paavo!!
seuraavissa eduskuntavaaleissa tipahtaa, Paavon äänet puoleen. Hallituksen huonoimpia ministereitä. Vasemmistoliitto ei nauti kansan luottamusta ja luottamus on mennyt Paavoltakin. Kansa ei tykkää ja kannatus laskee.
Sinäkin päivästä toiseen haluat tulla kuuntelemaan sanaa ja ottamaan verbaalisesti nenillesi ja .Kyllä sinua vasemmisto kiinnostaa,taidat tykätäkin.Luottoa sinullakin on ja pettymys omiisi on ilmeinen,tervetuloa.Parasta mitä äänestämällä saa,vasemmisto!!
Kyllä minulla luottoa rittää omiini. vasen ryhmä on ainoa vasemmisto suomessa. toista on vasemmistoliitto, joka petti äänestäjänsä törkeästi. vasen ryhmä on ryhmä, johon vasemmistoliitoa äänestänyt voi luottaa, toisin kuin Arhinmäen porukkaan.
Vasen ryhmä on ryhmä, johon voi luottaa. Ainoa oikea vasemmisto suomessa. vasemmistoliitto on puolue johon ei voi luottaa. Kansa ei tykkää ja kannatus laskee. Vasemmistoliitto petti äänestäjänsä eduskuntavaalien jälkeen, joten kannatuksen laskemissa ei sinäänsä ole mitään ihmeteltävää.
eduskuntavaaleissa arhinmäen äänet 17226, Kunnallisvaaleissa enään vain 6467 ääntä. Alamäki on alkanut, eikäsitä varmasti kukaan ihmettele. Vasemmistoliitto, kansa ei tykkää, ei nauti kansan luottamusta ja kannatus laskee.
Tuon kaltainen laskeminen saatetaan laskea ymmärtämättömyyden piikkiin. Työeläkeläinen veikkaa vaalipiirin koon olevan eri kunnallis ja eduskunta vaaleissa joten pienemmästä määrästä saa vähemmän ääniä vaikka saisi saman prosenttiosuuden.
Toki kun ette kovin älykkäitä ole niin kerron että vasenryhmä ON vasemmistoliittolaisia!!Ei ole puoluetta tai järjestöä vasenryhmä.Eduskunnassa on kaksi miestä jotka eivät kuulu vasemmiston eduskuntaryhmään.He ovat kuitenkin vasemmiston jäseniä ja varmasti seuraavissa vaaleissa myös vasemmiston ehdokkaita.Joten kyllä te vasemmistoa sittenkin äänestätte..Tervetuloa!!
tuon kaltainen kirjoittelu on jo ymmärtämättömyyttä. Helsingin vaalipiiri ei siitä muutu,onko sitten kyseessä eduskuntavaalit tai kunnallisvaalit.
Äänestimme. emme äänestä enään, jos puolueen johtoa ei vaihdeta. Jos Arhinmäki jatkaa, niin ainakin minä äänestän sitten vaikka mielummin niitä persuja, jotka pitävät puheensa, enkä enään vasemmistoliittoa, jonka puheisiin ei ole luottamista. Paras vaihtoehto olisi että ainoat oikeat vasemmistolaiset, Murtajärvi ja Yrttiaho perustaisivat oman oikean vasemmisto puolueen.
Taisi mennäkin tietämättömyyden piikkiin, Helsinki on ainoa kunta Suomessa joka yksin muodostaa vaalipiirin eduskuntavaaleissa. Tällöin kunnallis ja eduskuntavaaleissa on sama määrä äänioikeutettuja jos vain kaikki käyvät äänestämässä.
Kunnan vaaleissa ovat motiivit kuitenkin sen verran erilaisia jottei niitä ja eduskuntavaaleja oikein voi verrata. Kaikki kansanedustajat jotka olivat Hesan vaalipiiristä ehdolla kunnallisvaaleissa saivat vain pienen osan niistä äänistä jotka heille annettiin eduskuntavaaleissa. Puhun tässä nyt 2011 ja 2012 vaaleista.
Kuten olen kirjoittanut niin en ole vasureiden enkä Paavon kannattaja edes periaatteessa mutta mielestäni te ette kirjoita asiaa siten kuin se oikeasti on ja siksi on pakko oikoa teidän harhojanne.
Voihan. Vertailihan ex...kin niitä jatkuvasti kuntavaalien jälkeen persujen kohdalla.
Eikä millään mennyt vasemmistoliitolaiselle pölvästille päähän että nyt oli aivan erivaalit.
Vertailihan itse äänestäjien pettäjä Arhinmäkikin, ylen vaaliillassa, kunnallisvaaleja eduskuntavaaleihin. Kun haastattelija kysyi häneltä, että millä te Paavo Arhinmäki selitätte tämän puolueen heikon äänisaaliin, niin Arhinmäkihän alkoi saman tien änkyttämään perusuomalaiseta puolueesta ja eduskuntavaaleista. eikä pystynyt selittämään oman puolueen surkeaa menestystä.
Vai oikean vasemmison? Vähän kuin keskeisin keskusta tai typerin eli persut!!
Tai typerin, eli sinä.
Persut on parempi vaihtoehto, kuin vasemmistoliitto. Tällä hetkellä persut on suomen vasemmistosin puolue. Persut myös pitävät puheensa, vasemmistoliitossa on vain kaksi jotka pitivät. Seteliselkärankainen arhinmäki ja kumppanit pettivät äänestäjänsä pahasti.
Muistatteko kuinka Soini melkein purskahti itkuun kun tulokset tuli...Surkea katastrofi. Niin oli ajatellut että kun mitään ei tee niin ei voi mitään tapahtuakaan. 7% pudotusta ja vuodessa!!!!!!Jytky korahti housuun ja vain haju jäi!!!!Nyt kun gallupissa 2,5% kuukaudessa ei oikein tunnu miltään..Samaa huonon,linjattoman ja saamattoman politiikan seurausta!!
mutta ajattele nyt, liki 11000 ääntä reilussa vuodessa.Vasemmistoliiton alamäki on kova, eikä sitä edes Paavo pysäytä. Huono työskentely ja äänestäjien aliarviointi ja pettäminen tosin selittää kaiken.
/% pudostusta vuodessa ja silti kannatus yli 12%. sen jälkeen taas gallupissa liki 7% korotus, josta nyt 2% pudotus ja koko kannatus 17%, ei mielestäni huono. Vasemmistoliiton ja persujen kannatuksessa on erona se, että persujen kannatus gallupeissa ja vaaleissa joskus nouseekin, kun taas vasemmistoliitolla se vaan laskee vaaleista ja gallupeista toiseen. Myöskin 17% on 10% enemmän kun 7%.
Kyllä myös ruohonen-letnerin ilme oli mainio kun katastrofin suuruus selvisi.Gallup suosiossa luulivat että suomi tykkää selkäragattomuudesta.Ei tykännyt,soini melkein purskahti itkuun..Oli se hauska hetki..
niin mutta, melkein 11 000 ääntä reilussa vuodessa. Tällä menolla Arhinmäen ääni saalis jää seuraavissa eduskuntavaaleissa alle 100 ääneen.
750 valtuutettua lisää persuille... 199 vähemmän meille... kyllä siinä syytä on purskahtaa itkuun... ILOSTA!
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/55946-berlusconi-italia-voi-joutua-lahtemaan-eurosta
Maafia maista kiristystä, ellei korot laske niin Italia eroaa, jos italian kannattaa erota niin eikö Suomen vielä paremmin.
Suomi ja Italia ovat eu:n suurimmat nettomaksajat, (Esko Seppänen)
Toivottavasti Italia nostaa kytkintä mitä pikimmiten jolloin on toiveita koko EU:n lopusta.
Miksi kokoomus pilaa kaiken, johon se ryhtyy? Nyt kokoomus on pilannut suomen vasemmiston. Suomessa ei ole kuin yksi vasemmisto, ja se on vasen ryhmä. Muut vasemmistoa leikkivät, kuten vasemmistoliitto ja demarit, voidaan selkeästi jo laskea porvari puolueiksi, kokoomuksen tapaan.
Saa olla vasemmistoliitto kiitollinen, jos saa seuraavissa eduskuntavaaleissa edes 5% äänistä. Sen verran törkeää oli äänestäjien pettäminen, edellisten eduskuntavaalien jälkeen.
Uskon että, jopa rkp menee ensi eduskuntavaaleissa ohi. Niin umpisurkeaa on ollut hallitustyöskentely.
Minusta on aivan selvää etteivät tannerilais-arhinmäkiläiset osallistu seuraaviin ekvaaleihin Vasemmistoliiton listoilla. Vasemmistoliiton elämä eurovaalien jälkeen on verrattavissa possujen elämään joulun jälkeen. Jos Arhi pysyy ohjaksissa puoluekokouksen yli niin eurovaaleissa tulee sellainen jysähdys joka tuntuu pihalta pirttiin asti. Sen jälkeen vain aatteellisimmat vassilaiset jatkavat toimintaa yhdessä kommunistien kanssa.
Useimpia vassilaisia eivät demarit kelpuuta riveihinsä, persuista ja kommunisteista puhumattakaan. Niinpä Siimeksen tie tulee olemaan myös Paavon tie. Aika jännää muuten se että demareista aina ajatellaan että he olisivat vassin oikealla puolella, mutta ei se pidä paikkaansa. Eihän sinne ollut Siimeksellä mitään asiaa vaikka myssy kourassa kerjäsi.
Kun perussuomalaisille on seuraavissa eduskunta vaaleissa jälleen tulossa jytky, niin vasemmistoliitolle tulee tuttuun tyylinsä tuhnu, mutta nyt tulee niin paha tuhnu, että siinä voi kuolla koko puolue.
Liitytään SKP:hen ja käännetään taas kannatus nousuun.
Työläiset tulevat tarvitsemaan jatkossa vahvan sosialistipuolueen yhteistä etuamme ajamaan ja he tulevat sen vielä ymmärtämään, kunhan sosiaalisen yhteisömme kurjistaminen aikanaan sille asteelle ajetaan.
Kokoomus esittää työkyvyttömien vainoamista:
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194785312659/artikkeli/hs kokoomuspoliitikko poistaisi leskenelakkeet ja laittaisi tyokyvyttomat seurantaan.html
Tällaisten riistäjien kanssa Vasemmistoliitto istuu hallituksessa.
"Kas kun sitä ei kuntavaaleissa kukaan huomannut...Petetyiksi?"
Miksi Vasemmistoliitto hävisi rutkasti Oulun la Lapin alueilla kuntavaaliessa ja persuille äänet menivät?
Siellä vasurit ovat vuosia olleet Keskustan aisankannattajia fanaattisuuteen saakka. He eivät ota käsittelyyn mitään, elleivät saa kepulaisilta lupaa.
Kepulaisten päälinja on yksityistää kaikkea kunnallista. Kun lisäksi hallitus on kuolettamassa sotuturvaa, mitä virkaa vasureilla pohjoisessa on! Höpötys arvoista ei auta, kun kaikki arvot on Kepulle kaupan.
Vasurit eivät ota edes omien esittämiä epäkohtia käsittelyyn, jos olettavat Kepun olevan niitä vastaan. Toisaalta Kepun kanssa sovittujen lehmänkaupojen takia jätetään selvät vääryydet ottamatta esille.
Pohjoisen ennen jämäkkä vasemmistolainen työväenliike on lähinnä hymykepulaista politiikkaa.
Ministeri Kyllönen tietää tlanteen. Onko hän puhunut järjestöväelle tai kiinnittänyt puolueen huomiota?
Totta kai "lotta" Kyllönen tietää, sehän on yhtenä päällepäsmärinä Kalliorinteen ja Korhosen kanssa päättämässä sillä suhmuroinnilla saatujen virkapaikkojen ja rahojen jaosta.
Muistakaa: Kyllönen pettää aina!