Lapsen jatkuva löysä uloste

Uhmaa&vatsavaivoja

Meidän kolmevuotiaalla pojalla on jatkuvasti ihan löysä ja pahanhajuinen uloste. Tavaraa tulee keskimäärin kolme kertaa päivässä, joskus enemmän. On siis vilkas aineenvaihdunta niinkuin minun puolellani sukua monella.

Alkaa vaan huolestuttaa, kun sellaisesta normaalista koostumuksesta ei ole tietoakaan, päivä toisensa jälkeen siivoilen "kuravelliä" ja kaivelen pyykkipoikia nenään kun tuotokset on sitä luokkaa että silmiä kirvelee... Värikin on jotain aivan järkyttävää...

Allergioista sen verran, että ne on olleet mielessä, laktoositonta ruokavaliota noudattaa jo nyt kun itse olen laktoosi-intolerantikko ja kaikki tuotteet ovat meillä laktoosittomia siksi jo olemassaan. Muihin allergioihin ei suvussa ole taipumusta mutta kyllä niitä aletaan tutkia ---

Antibioottikuuria ei ole saanut kahteen vuoteen ja maitohappobakteerit on olennainen osa tätä rumbaa... Ruokavalio on ollut tarkassa syynissä jo pitkään juurikin sen takia kun tätä on niin kauan jo kestänyt.

Pottailun värikkyydestä turha edes enää kertoa... ... ... ... ... ...

Neuvolaan ollaan oltu yhteydessä luonnollisesti ja sieltä saadaan apuja. Nyt vaan kaipaan käytännön kokemuksia muilta vanhemmilta.

Apuja? :O

5

7810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sitä ulos, mitä syö

      Mitäpä noin iso poika tekee potalla? Laita poika vessanpytylle, niin saat vedetteyä tuotokset nopeasti, eikä silmiä kirvellä. :D

      Ripulille ei voi arvailla syytä, kun ei tiedä mitä poika syö. Välttäkää nyt ainakin ksylitolia.

      • Uhmaa&vatsavaivoja

        Pottailuhan on yksilöllistä, muistathan sen. Se mitä toinen tekee tietyssä iässä, tekee toinen myöhemmin ja toinen aikaisemmin... ... ...No näihin "miksi toi tekee tossa iässä sitä" törmää väistämättä silloin tällöin.

        Neuvolan kanssa ollaan käyty tuota ruokavalioasiaa läpi. =) Mutta kiitos tosta ksylitolivinkistä. =)


    • viljat pois kokeeksi

      Elääkö suositusten mukaan puurolla ja leivällä / rasvattomalla ruokavaliolla? Viljojen sopimattomuudesta (ei keliakia tai allergia) tuollainen hyvin usein johtuu. Kasviksia, marjoja, kalaa jne ruokavalioon.

      • Rasvaa tilalle

        Ja mielellään runsaasti hyviä rasvoja lisää ruokavalioon, koska rasvattomuus saa ruokamassan kulkemaan liian nopeasti suolistossa.

        Anna lapselle rasvattoman maidon sijasta homogenoimatonta kevyt- tai täysmaitoa (Hilja, joka on hyvin siedettyä), voita, pähkinöitä, avokadoa ja oliivi- tai rypsiöljyä.

        Lapsen aivot tarvitsevat kehittyäkseen rasvaa ja se myös pitää pienen ihmisen suoliston kunnossa. Jos lapsen paino kääntyy liikaa nousuun, kevennä rasvojen käyttöä maltillisesti.


    • mietteitä syystä

      Haluaisin kysyä ennen arvailuani syystä , syntyikö lapsesi ajallaan vai oliko keskonen . Onko vatsanalue turvonnut , onko jotain erityistä mielitekoa hänellä .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      137
      6279
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      66
      5201
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3665
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3250
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      104
      2350
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      1998
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1608
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      76
      1108
    10. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      12
      1028
    Aihe