Eli siis tarkotus olisi mennä pienelle sisä keikalle kuvaamaan. Kamerana canon 600d mutten tiedä kannattaako kuvia ottaa salamalla vai ei ? mitkä asetukset olisivat hyvät ? yleensä en käytä salamaa keikoilla , mutta kuvat tuppaavat heilahtamaan, tai sitten niistä tulee rakeisia.
onko jollain jotain hyviä kokemuksia tai vinkkejä ?
keikalta kuvia
3
131
Vastaukset
- vooooodgaaaaa
"onko jollain jotain hyviä kokemuksia tai vinkkejä ? "
osta påullo kossua - Nikon D90
Omasta kokemuksestani Nikonin uudemmilla rungoilla alkaen D90 olen varsin harvoin tarvinnut salamaa. Nikonilla toimii ISO1600 ja vielä 3200:kin varsin kohinattomasti. Nuo herkkyydet yhdistettynä kohtuulliseen valovoimaan ja VR toimintaan ovat antaneet minulle ihan kelvollisia kuvia vielä 1/5 sek ajoillakin joskin silloin kohteiden pitää pysyä paikallaan.
Noin pitkää aikaa harvoin tarvitsee käytännössä mutta olen kokeillut myös kynttilän valossa kuvausta jolloin ajat menevät useaan sekuntiin, silloin on syytä käyttää jalkaa vaikka olisi millainen VR.
Salaman etu on nopea väläys joka pysäyttää liikkeen mutta ainakin kiintosalamien haitta on kuvan latistaminen ja jyrkät varjot kohteen takana. Haittoja voi vähentää hankkimalla salaman jonka pää kääntyy tai käyttämällä kahta salamaa, kiinteää ja irtoa joka laukeaa sen kiinteän väläyksestä.
Kääntyväpäisen salaman voi suunnata johonkin heijastavaan vaikka vaaleaan kattoon jolloin kuvan kontrastit pysyvät parempina.
Kuvauksissa joissa on pitkät ajat ei saa käyttää takanäyttöä vaan kameran on oltava kiinni kuvaajassa kyynärvarsien ollessa mahdollisimman paljon lähellä vartaloa jolloin asento on tukevimmillaan. Kuvauksen aikana pitää myös pidättää hengitystä jotta sekin liike voidaan jättää pois laskuista. En tunne tuota, kuten en muitakaan, Canonin tyyppiä mutta ne toiminevat periaatteessa kuten Nikoninkin vastaavat joten ei muuta kuin harjoittelemaan hämärässä kuvausta oikein intomielin niin siitä se lähtee. - Yks tärkiä pointti
Voi kuullostaa ehkä yllättävältä mutta, kuvauspaikalla on väliä jopa merkittävissä määrin..ja väärässä paikassa kuvaamista on hankala eli mahdotonta korjata
jälkeenpäin ainakaan millään salamoilla taikka muilla apuvälineillä.
Ja ehkä viellä mahdottomampi keikka tungoksessa.
Kaikessa kuvaamisessa on hyödyksi päästä mahdollisimman hyvälle paikalle
kuvaamaan ja suunnattomasti etua jos kuvauspaikka on ennalta tuttu ja jopa
kameran säädöt optimoitu juuri sinne.
Parhaita kuvia saa usein jos kuvattavatkin ovat tuttuja.
Suosittelisin mahdollisimman perusteellista tutustumista ennalta kuvauskohteisiin ja kuvauspaikkaan sekä käytössä oleviin kuvausvälineisiin jos vain mahdollista..useinmiten ei ole mahdollista.
Mutta hankalassa keinovalaistuksessahan aina ainakin valkotasapaino säädetään
eli kalibroidaan kohteessa..mikä ei aina sekään auta hankalassa "keikkavalaistuksessa".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle523365Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472796Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482600Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572311Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572023- 1511644
- 761485
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231308Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381283- 241164