Työskentely & asuminen Sveitsissä?

Marie

Onko kenelläkään kokemusta työskentelystä Sveitsissä? Haaveissa valmistumisen jälkeen muutto sinne, pitkäksikin aikaa. Kuinka helppoa on saada oleskelu- ja työlupa (varsinkin lakimuutoksen voimaantultua? Muita henkilökohtaisia kokemuksia? Työpäivät, eläminen noin yleensä? Olen oleskellut ystävien luona, mutta miltä tuntuu suomalaisena vaihtaa maisemaa?

4

2123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinuhe

      Tyoluvan saanti riippuu siita mika on koulutuksesi. Monella alalla on aina saanut helposti tyoluvan ja sama patee yha vaikka taloudelliset suhdanteet ja bi-laterilaariset sopimukset ovat tulleet mukaan kuvaan. Kannattaa ensin hommata kontaktit tyopaikkoihin, he kylla tietavat kuinka helppoa se on.

      Tyopaivat ovat n. tunnin pidempia kuin Suomessa (42 t/v) ja yleisesti ottaen taalla tyoskennellaan vahan vakavammin.

      Taloudellisesti Sveitsissa tyoskentely on erittain kannattavaa verrattuna Suomeen, ei siita sen enempaa.

      Sinun tulee ottaa itsellesi sairasvakuutus. Saat itse valita miten ja missa terveyttasi hoidat. Jos laakari/terveyskeskus ei miellyta, voit vaihtaa helposti toiseen. Jonot ovat erittain lyhyita.

      Sveitsilaiset ovat pikkaisen sulkeutuneita ja pitavat saannoista - ehka tama on yksi syy miksi suomalaiselle ei tule sen kummempaa kulttuurishokkia :-)

      Maassa asuu paljon ulkomaalaisia, Zurichissa jopa 29%. Saksan puhuminen (en tieda Genevesta ja ranskasta, koska asun Zurichissa) ei ole mitenkaan valttamatonta paivittaisten asioiden hoitamisessa, minulla se ei ole ollut vaatimus myoskaan tyossani.

      Mina ja perheeni pidamme maasta tosi paljon. Kaymme vaeltelemassa, lumilautailemassa jne. Meilla on taalla myos paljon suomalaisia ystavia.

      Tsemppia Marie, tanne vaan :-)

    • maumau

      Olosuhteet ovat aika pitkälle riippuvaisia siitä mitä työtä olet menossa tekemään ja mikä on pohjakoulutuksesi.
      Ilman etukäteen hankittua työpaikaa ei kannata lähteä liikkeelle. Vaikka palkkataso on huomattavasti korkeampi kuin suomessa on syytä muistaa että maksat itse sairasvakuutuksesi jollei työnantajasi ole sitoutunut sitä maksamaan. Samoin asuminen, koulut , lastentarhat ja julkinen liikeenne ovat sen verran kalliita että suuri palkka alkaa tuntua pian pieneltä.
      Asuntotilanne suurissa kaupungeissa on huono ja voit joutua asumaan pitkänkin etäisyyden päässä työpaikasta. Joissain tapauksissa työnantajat tarjoavat asunnon esim. hotelli töissä.
      Työajat ovat pidemmät kuin suomessa ja lomat taas vähäisemmät. Äitiysloma on olematon ja mitään äitiysrahaa ei ajalta saa. Myös naisen asema on hyvin erillainen kuin suomessa ja voit tarvita alkuun totuttelua sen kanssa. Työpaikka kulttuuri on hyvin hierarkista ja tilanteesi on pitkälle kiinni siitä missä asemassa olet.
      Mutta aina kannattaa kokeilla, onnea sinulle työhaussa.

      • Sinuhe

        Sellainen pikku juttu vaan, etta vaikka laissa ei maaritella isyyslomaa tai aitiyslomaa niin monissa tyopaikoissa annetaan ne tyopaikan puolesta.

        Itsellani esim. 1 viikko isyyslomaa seka vaimo sai 3 kuukautta aitiyslomaa tyopaikaltaan. Tama on ainakin kaveripiirissa ollut ihan normaalia, eli emme ole yksittaistapauksia.


    • Marie

      vastauksista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2362
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe