Työskentely & asuminen Sveitsissä?

Marie

Onko kenelläkään kokemusta työskentelystä Sveitsissä? Haaveissa valmistumisen jälkeen muutto sinne, pitkäksikin aikaa. Kuinka helppoa on saada oleskelu- ja työlupa (varsinkin lakimuutoksen voimaantultua? Muita henkilökohtaisia kokemuksia? Työpäivät, eläminen noin yleensä? Olen oleskellut ystävien luona, mutta miltä tuntuu suomalaisena vaihtaa maisemaa?

4

1269

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinuhe

      Tyoluvan saanti riippuu siita mika on koulutuksesi. Monella alalla on aina saanut helposti tyoluvan ja sama patee yha vaikka taloudelliset suhdanteet ja bi-laterilaariset sopimukset ovat tulleet mukaan kuvaan. Kannattaa ensin hommata kontaktit tyopaikkoihin, he kylla tietavat kuinka helppoa se on.

      Tyopaivat ovat n. tunnin pidempia kuin Suomessa (42 t/v) ja yleisesti ottaen taalla tyoskennellaan vahan vakavammin.

      Taloudellisesti Sveitsissa tyoskentely on erittain kannattavaa verrattuna Suomeen, ei siita sen enempaa.

      Sinun tulee ottaa itsellesi sairasvakuutus. Saat itse valita miten ja missa terveyttasi hoidat. Jos laakari/terveyskeskus ei miellyta, voit vaihtaa helposti toiseen. Jonot ovat erittain lyhyita.

      Sveitsilaiset ovat pikkaisen sulkeutuneita ja pitavat saannoista - ehka tama on yksi syy miksi suomalaiselle ei tule sen kummempaa kulttuurishokkia :-)

      Maassa asuu paljon ulkomaalaisia, Zurichissa jopa 29%. Saksan puhuminen (en tieda Genevesta ja ranskasta, koska asun Zurichissa) ei ole mitenkaan valttamatonta paivittaisten asioiden hoitamisessa, minulla se ei ole ollut vaatimus myoskaan tyossani.

      Mina ja perheeni pidamme maasta tosi paljon. Kaymme vaeltelemassa, lumilautailemassa jne. Meilla on taalla myos paljon suomalaisia ystavia.

      Tsemppia Marie, tanne vaan :-)

    • maumau

      Olosuhteet ovat aika pitkälle riippuvaisia siitä mitä työtä olet menossa tekemään ja mikä on pohjakoulutuksesi.
      Ilman etukäteen hankittua työpaikaa ei kannata lähteä liikkeelle. Vaikka palkkataso on huomattavasti korkeampi kuin suomessa on syytä muistaa että maksat itse sairasvakuutuksesi jollei työnantajasi ole sitoutunut sitä maksamaan. Samoin asuminen, koulut , lastentarhat ja julkinen liikeenne ovat sen verran kalliita että suuri palkka alkaa tuntua pian pieneltä.
      Asuntotilanne suurissa kaupungeissa on huono ja voit joutua asumaan pitkänkin etäisyyden päässä työpaikasta. Joissain tapauksissa työnantajat tarjoavat asunnon esim. hotelli töissä.
      Työajat ovat pidemmät kuin suomessa ja lomat taas vähäisemmät. Äitiysloma on olematon ja mitään äitiysrahaa ei ajalta saa. Myös naisen asema on hyvin erillainen kuin suomessa ja voit tarvita alkuun totuttelua sen kanssa. Työpaikka kulttuuri on hyvin hierarkista ja tilanteesi on pitkälle kiinni siitä missä asemassa olet.
      Mutta aina kannattaa kokeilla, onnea sinulle työhaussa.

      • Sinuhe

        Sellainen pikku juttu vaan, etta vaikka laissa ei maaritella isyyslomaa tai aitiyslomaa niin monissa tyopaikoissa annetaan ne tyopaikan puolesta.

        Itsellani esim. 1 viikko isyyslomaa seka vaimo sai 3 kuukautta aitiyslomaa tyopaikaltaan. Tama on ainakin kaveripiirissa ollut ihan normaalia, eli emme ole yksittaistapauksia.


    • Marie

      vastauksista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9230
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8074
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5850
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2409
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2127
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1769
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1710
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1486
    9. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1458
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1393
    Aihe