Onpa kyllä ollut kiva yhdistelmä, helppoja ja huolettomia kilometrejä.
Kiitokset toytota-teroille ja muille vastaaville kun ostelette niitä tuulipukumerkkejä. Me muut saadaan halvalla käytettyjä sitikoita, jotka ovat parempia autoja kuin esim. volsut ja tojot, datsunin sukulaisista puhumattakaan.
Kiitokset toytota-teroille ja muille vastaaville kun ostelette niitä tuulipukumerkkejä. Me muut saadaan halvalla käytettyjä sitikoita, jotka ovat parempia autoja kuin esim. volsut ja tojot, datsunin sukulaisista puhumattakaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tein huvikseni vertailun mitä esimerkiksi kolme vuotta vanha VW Golf maksaisi. Lopputuloksena 25tkm enemmän ajettu, selvästi heikommilla varusteilla ja heikkotehoisemmalla koneella maksaa noin 6000€ euroa enemmän kuin oma vastaava, Citroen C4 BMP HDI lasikatolla ja muilla herkuilla.
Lisäksi käytetyn folkkarin jälleenmyyntiarvosta häviää huomattavasti enemmän kuin käytetystä sitikasta vaihtofolkkarin korkeamman ostohinnan takia, niin ihmetellä täytyy edelleen.
Ja kun tietää vielä kuinka folkkareissa palelee näillä pakkasilla, niin ei voi kuin ihmtellä näitä hyväuskoisia hölmöläisiä jotka ilmeisesti plussapisteiden toivossa kuvittelevat saavansa "laadukkaan" merkin. No, jos laatu edustaa mielikuvaa ilman vertailupohjaa, niin silloin kai tämä yhtälö toimii.
Mutta jokainenhan me teemme itse valintamme. Minun valintani on johtanut siihen, että kastselen lämpimästä sitikasta, mukavista plyyshipenkeistä panoraamaikkunan läpi öistä, pimeää talvista tähtitaivasta ja mietin, mitähän sillä kuudella ylimääräisellä tonnilla tekisi...
Mitä tekee kuudella ylimääräisellä tonnilla citikkamies? Korjauttaa sähkö, lämppäri,kone,kori,alusta vikoja. Ostaa/vuoraa varaauton. Lääkitsee stressistä kärsivän perheensä. Jos muija ottaa ja lähtee maksaa avioerosta lakimiehelle. Siihen sitikkamies saa varautua kun on vain 6 ylimäärästä donaa. Ja paljon paljon muuhun. ))))
Kaikille merkeille on tarvitsijansa. Olen paljon ajava ja autoinani on ollut Renault, WV, Toyota, Ford, Citikka ja Peugeot.
Kaikilla niillä on perille päästy. Viimeisin ostos oli -04 Picasso, puolitoistasataatuhatta ajettu 1.6 HDI. Kaikki huollot oli teetetty ohjelman mukaisesti. Jarrunesteet olivat kuitenkin kuin puuroa. Sama vaiva kaverini ostamassa mersussa. Huonoon huoltoon ne suurimmaltaosalta ne tulevat ongelmat viittaa, eikä automerkin huonouteen.
Mikäli en ehdi itse huoltaa autoani, on vain muutama "luottokorjaaja", joille vien autoni huoltoon. Halpa "huoleton huoltomies" voi olla se heikoinlenkki.
ps. Parhaita asiantuntioita täällä ovat ne , jotka ovat ajaneet muutaman kymmentätuhatta yhdellä merkillä. Uskon oikein käytettynä auton kuin auton toimivan neljäsataatuhatta hyvin pienillä korjauksilla.
Pienet ja pienet korjaukset. Se että citikkaan saa uusia jarrut ja etupään 50tkm välein on toisista pieni korjaus. Ja kun pihassa tekee tulee niin halvaksi että.. 400tkm ajetulla sitikalla on nokallaan todennäköisesti 3.moottori.
Lähde: Isot pojat hiekkalaatikolla kertoneet.
Alkuperäiset harakiriosat kiinni rautalangalla sekä jeesusteipillä citikkaan niin taas ajetaan miljoona km. Niin ja pihassa öljylähde kasvaa. On kuin laittaisi rahaa pankkin..Onnellinen perhe ajaa kokonaisedullisella ranskalaisella. Tai ajaisi jos auto lähtisi pakkasella käyntiin.
Kävin tuossa Tervolan perällä pakkaspäivinä, ei kyllä voinut valittaa talviominaisuuksista sitikassa. Lämpöä piisasi kabiiniin ja käyntiin lähti kuin palmun alta eka startilla. Huvittavaa oli, että tapasin samalla reisulla mersukuskin jonka takaluukku oli autossaan rikki ja joutui kuljettelemaan kamojaan lasten ja eläinten kesken takapenkillä.
Autot ovat kulutushyödykkeitä, jotka menevät epäkuntoon ennemmin tai myöhemmin merkistä riippumatta. Lisäksi voisi sanoa, että merkistä riippumatta ne menettävät arvoaan. Olipa folkkari, toyota tai sitikka, jäännösarvo joka tapauksessa lähenee nollaan ikääntyessään. Samanlaisia romuja ne kaikki ovat loppujen lopuksi. Joten ihan sama millä ajat.