mitä teen ekana päivänä ?

lukioon menevä

Olis kiva tietää mitä normaalisti tehään ekana päivänä lukiossa ? Ja mitä kurssivalintoja kannattaa valita ekaks vuodeks ku mulla on pitkä matikka haluun lukea syventävää fysiikkaa, en ota muitakieliä ku englannin ja ruotsin, lisäksi kun olen Helsingin luonnontiedelukion luonnontiedelinjalla joudun ukemaan kolmen vuoden aikana väh.12 kurssii bilsaa ja mantsaa.
Mulla alkaa koulu humenna !!!!!!!

3

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chihiro

      Muistelisin niin, että kyllä ekana päivänä jo sen päivän kaikilla tunneilla käytiin. Mitään mieletöntä ahertamista ei tietenkään heti aloitettu. Opettajat esittelivät kurssin aikana käsiteltävän kirjan ja alustavasti kertoivat, mitä sisältyy kyseisen aineen opiskeluun ja millainen on alkavan kurssin sisältö. Kirjoja ei siis vielä tarvitse olla ekalla tunnilla. Kunhan ne ekan viikon aikana hankkii.

      Ekana vuonna on yleensä melkeinpä pakko valita suurimmaksi osaksi pakollisia kursseja. Enemmän syventäviä sitten toisena vuotena. Ja kannattaa ottaa huomioon se, että ei ole hyvä tulla montaa tyhjää palkkia heti ekaan vuoteen. Itselläni ei ollut yhtään. Nyt alkavaan vuoteen tuleekin sitten jo yhteensä kolme ja vimppana vuonna voi ottaa vähän rennommin. Jotta tyhjiä palkkeja ei tulisi voi olla mahdollista valita myös joitain kursseja toka- tai kolmasluokkalaisille tarkoitetuista osioista. Kannattaa tietysti ensin kysyä, koska kurssit voivat tulla aika täyteen ja jos tulee liikaa niin ne ketkä eivät "kuulu" kurssille, eli toisin sanoen joiden on mahdollista valita kurssi myöhemmin joudutaan potkaisemaan pihalle. Onnea tulevalle vuodelle! =)

    • butterfly

      meillä ekana päivänä lukiossa, vaan tutustuttiin, eikä päivä vissiin kauaa kestäny. toisena päivänä kuitenkin alkaa normaali opetus.

      • ex-lukiolainen

        oli jotain tunteja luokan kanssa ja päivä päättyi jokaisena kolmena vuotena, mitä lukiossa olin, niin yhteiseen koulunavauskirkkoon kaupungin keskustan kirkossa (klo 13), mutta eihän sinne jaksanu mennä ku 1.luokalla (kahtena vuotena "lintsattiin", kun ei siellä edes katottu ketä tuli ja ketä ei)...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      221
      2927
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      8
      1637
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1337
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1206
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1161
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1107
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe