Spede viihteentekijänä?

Krittisiä mielipiteitä Spedestä elokuvien ja viihteen tekijänä! Elokuvissa oli kyllä hauskaa kohellusta mutta varsinainen juoni oli usein yhtä tyhjän kanssa.
4193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos haluat oikein kriittisen mielipiteen, hanki käsiisi Sakari Toiviaisen kirja "Uusi suomalainen elokuva" (Otava 1975). Siinä pistetään huolellisesti matalaksi ensin Speden vanhempi tuotanto ja sitten erityisesti Uuno-sarjan ensimmäinen elokuva. Tylyä tekstiä.

Äänestä

Kriittistä sen verran vielä, että saisi sen 'spede - kritiikin' jo jättää rauhaan, ainakin sikäli kun termi yleensä tuodaan esiin Spedeä mollatessa. Kun Pasanen on jo yli vuosikymmenen maannut alla mullan, niin ei enää viitsisi kuunnella. Spede ajat olivat mielestäni elokuvatarjontana paremmat kun nykylevottomat ym.suomikyynikot. Ei kaikki Spede leffat ole hyviä, mutta parempia kuin kriitikot ennen ja nyt väittivät. Suurimmassa osassa on jopa selkeä juoni, tosin humoristinen sellainen. Tarkoitus oli kai osoittaa ns.'paskanjäykille' oma paikkansa, mutta ei onnistunut. Pasanen kuoli ja paskanjäykkyys hallitsee yhä enemmän alaa...

Äänestä

Viihteentekijän kuntoisuusluokka oli A1.

Äänestä

Spedellä oli ainakin nuorempana hyvä kroppa jota hän mielellään esitteli ja kuulemma ei peitellyt alkoholin ja tupakan inhoaan. Ja rikas mies oli Pertti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pertti osaa kirjoitti:

Krittisiä mielipiteitä Spedestä elokuvien ja viihteen tekijänä! Elokuvissa oli kyllä hauskaa kohellusta mutta varsinainen juoni oli usein yhtä tyhjän kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu