Pärjääkö Terran manuaalisella ilmastoinnilla?

Millasia käytännön kokemuksia Terran manuaalisesta ilmastoinnista? Tuleeko sillä toimeen vai pitääkö sen takia katella SOL-varustetasoa? Joutuuko koko ajan säätämään ilmastointia, että on OK-lämpötila?
10217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei joudu jatkuvasti säätämään. itseaisassa nyt kun kokemusta on useista automaatti-ilmastoinneista niin täytyy sanoa että säätämään joutuu melkein yhtä paljon niiden kanssa. Ne joko puhaltaa liian kovaa tai hiljaa, lämmittää liikaa tai liian vähän. Myös suuntaus on yleensä väärin.
Ja nämä siis merkistä riippumatta.

Onkos SOLissa vielä nykyään tuulilasin lämmitys sulkien kohdalta ja automaattinen taustapeili. Ne olisi itselle kaksi syytä otta SOL.

Äänestä
  • 2010 mallin terrassakin oli sulkien alla tuulilasin lämmitys, tiedä sitte vaik olis facelift mallissa poistaneet?

    Äänestä

  • -on tuulilasin alareunan lämmitys. -samaan nappiin on itegroitu myös sivupeillien lämmitys.

    -mulla on se SOL plus, jossa saa siis SOLin lisäksi ksenonit, kaarreajovalot ja valoautomatikan vakiona, sekä sivulle taitettavat peilit Alcantara sisustan.

    PS. taannoin puhuttiin parkkitutkista ja kyllä se Protection-paketin tutka näyttää kertovan, kaiuttimien piippauksilla, mistä suunnasta ja millä etäisyydellä tutka on havainnut esteen........

    Äänestä

Itellä ollut pari terra mallia manuaalisella ilmastoinnilla ja ihan hyvin olen pärjännyt sillä ja sen oikean lämmön/viileyden oppii kyllä hetkessä käyttämään, eli jos joku väittää että se säätö on työlästä niin höpön höpn, mut kait jotku vaan haluu silti autom. ilmastoinnin-se onko siitä järkee maksaa lisä hintää se on jokaisen itsensä pääteltävissä.

Tässä viimeisimässä mikä nyt on itsellä on autom. ilmastointi ja pidän siitä,tosin ilmankin pärjää mainiosti.

Jälleenmyynti arvossa tuskin todellisuudessa on mitään eroa.

Äänestä

Melkein sanoisin että talvella manuaali on melkeinpä miellyttävämpi käyttää kun niitä pyöriteltäviä namikoita on kätevämpi säädellä verrattuna painonappeihin. Minä en ainakaan jaksa kuunnella automaatti-ilmastoinnin älytöntä puhaltimen huudattamista, joka kerta kun lähtee liikenteeseen. Toki astetta tasokkaampi automaatti-ilmastointi osaisi pitää puhalluksen pienellä ja odottella moottorin lämpenemistä...sellaisia ei ole toistaseksi tullut toyotassa vastaan.

En väitä että manuaali olisi parempi. Mukavuusvarusteitahan nämä ovat ja mukavuus on hyvin henkilökohtainen käsite. Toiset tykkää, toiset ei edes huomaa kaikkien lelujen olemassa oloa.

Äänestä
  • Ei minulla kyllä automaatti puhalla lähdettäessä mitenkään älyttömästi kovenee kyllä kun lämmennyt riittävästi. En kyllä näe automaatissa mitään edistystä manuaaliin, joita olen aikaisemmissa käyttänyt. Nykyinen auto on ave sol -12 diisseli 15000km ajettu.

    Äänestä

  • "Toki astetta tasokkaampi automaatti-ilmastointi osaisi pitää puhalluksen pienellä ja odottella moottorin lämpenemistä...sellaisia ei ole toistaseksi tullut toyotassa vastaan."

    Ainakin Lexuksen IS200 mallin automaatti "osaa" odotella moottorin lämpenemistä ja lisää puhalluksen voimakkuutta sitä mukaa. Niin ja automaattitoiminto valitsee puhallussuuttimet sen mukaan mihin lämpöä tarvii ohjata. Tuonnkin saa tarvittaessa kytkettyä pois päältä, mutta hyvin harvoin on tarvinnut.

    Äänestä

Itse asiassa kyllä manuaali lämppäriä joutuu säätelemään. Talven pakkasilla esim reippaan ohituksen jälkeen puhaltaa kuumempaa kuin tasaisessa maantiajossa. Samoin joutuu säätämään talvella lämpöjä ajonopeuden mukaan. 80 km/h tuotta vähemmän lämpöä kabiiniin kuin vaikka 100 km/h.

Äänestä

Pärjää.

Äänestä

Pärjää! Mutta jos rahkeet antaa myöden, niin kyllähän se Sol-varustelu tarjoaa muutakin mukavaa sen automaagi-ilmastoinnin lisäksi... Meillä siirryttiin reilun kahden vuoden jälkeen hyvin toimivasta automaatti-ilmastoinnista tähän Aven manuaaliin. Kesähelteellä saa hakea sitä oikeaa lämpötilaa jonkun verran, mutta kevät ja syksy menee ihan mukavasti "perus asetuksella", eli se lämpötilan säätö puoleen väliin ja puhallinopeus II-III pykälässä. Talvella sit lämmöt hiukan yli puolenvälin ja puhallusta huurteen mukaan. Nyt kovalla pakkasella (-20 - -30) piti puhallinnopeus olla 4-5 asennossa, että jaksoi pitää tuulilasin huurteettomana matka-ajossa. Muutoinhan tämä 1,6 bensapata on erittäin mukava talviominaisuuksiltaa, lämpenee nopsaan ja sopivan tehoton, niin pysyy nastat renkaissa ;)

Yhteenvetona, jos kukkarosta heltiää ne ekstratonnit, niin ota Sol! Köyhä pärjää kyllä tällä Terrallakin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaiSol? kirjoitti:

Millasia käytännön kokemuksia Terran manuaalisesta ilmastoinnista? Tuleeko sillä toimeen vai pitääkö sen takia katella SOL-varustetasoa? Joutuuko koko ajan säätämään ilmastointia, että on OK-lämpötila?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu