elisa kusettaa!

vihainen

Jep! Elisa lähestyi kirjeellä ja kertoi tuplaavansa kaapelimodeemiyhteyksien nopeudet hinnan pysyessä samana. Ajattelin että oK, hyvä niin.

Kolmen päivän kuluttua tuli seuraava kirje, jossa sanoma oli, että aprilliä, kuulut niihin asiakkaisiin joiden yhteyttä ei nopeuteta vaan vanha nopeus HINNOITELLAAN "EDULLISEMMIN".
Ja kuravettä päälle, hintaa lasketaan YHDELLÄ EUROLLA!!!

Onko mielestänne oikeudenmukaista, että jotkut elisan asiakkaat saavat käytännössä samalla hinnalla puolet lisää kaistaa ja osaa puolestaan kyykytetään vanhalla nopeudella kokonaisen euron edullisemmalla hinnalla??!!?

Onko muita samassa tilanteessa olevia? Barrikaadeille, sanon minä. Sanokaa elisan sopimus irti ja vaihtakaa johonkin jonka toiminta on edes hieman tasavertaista.

Suomessa tosin hinnoittelu muutenkin järjetöntä verrattuna muuhun sivistyneeseen maailmaan...

Täältä tähän, p*rkle

14

2157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama homma

      joo-o!
      meikäläistä ei Elisa enää kuseta, laajakaistan toimittaja meni vaihtoon välittömästi kun kuulin moisesta "nopeuden lisäyksestä/hinnan alennuksesta".

    • edullisin?

      Eiks tää dnaLaajakaista ole edullinen ottaa, kun tietojeni mukaan saa 10 eurolla liittymisen ja modeemin, ja 512 nopeus 37 euroa kuukaudessa? Olenko oikeassa edullisuudesta? Tuo tarjous taisi olla pääkaupunkiseudulla elokuun ajan.

      • Tiger

        DNA on kaikkien riistäjien äiti.Sehän on vanhojen maalais puhelinfirmojen liitto,joka vuokraa puhelinverkkoa Elisalle,ym muille operaattoreille törkeen kalliilla hinnalla.

        Eikä ole vielä edes paljastanut tarjouksiaan Elisan ja Saunalahden avatessa pelin.


      • edullisin?
        Tiger kirjoitti:

        DNA on kaikkien riistäjien äiti.Sehän on vanhojen maalais puhelinfirmojen liitto,joka vuokraa puhelinverkkoa Elisalle,ym muille operaattoreille törkeen kalliilla hinnalla.

        Eikä ole vielä edes paljastanut tarjouksiaan Elisan ja Saunalahden avatessa pelin.

        Hei!
        Kyllä mielestäni oli niin, että Elisan temppuilut johti Finnetin erilliselle tielle. Tämä pääkaupunkiseudun HPY on taitanut siinä matkan varrella pullistella hauiksiaan.


      • kusetti
        edullisin? kirjoitti:

        Hei!
        Kyllä mielestäni oli niin, että Elisan temppuilut johti Finnetin erilliselle tielle. Tämä pääkaupunkiseudun HPY on taitanut siinä matkan varrella pullistella hauiksiaan.

        Joo, noista hintojen paljastuksista ja kusetuksesta. Palataanpa aikaan jolloin HPY oli puhelinosakkaiden omistama yhdistys, jonka tarkoitus oli osakkaidensa etujen valvonta. Mitäs tapahtui, kun se rupesi potkuilemaan itseään pörssiyritykseksi. Millä tavalla se hoiti puhelinosakkeiden vaihdon pörssiosakkeiksi? Voiko sanoa, että peli oli hallittua, kun toimistojen edustalla norkoili matkalaukkumies-jobbareita keräämässä puhelinosuuksia rankkaan alihintaan. Ketähän nämä jobbarit edustivat, Elisako oli niiden päämies? Ei antanut hyvää mieltä niille, jotka myivät näille jobbareille osuutensa rankkaan alihintaan. Eikö Elisa olisi voinut hoitaa homman korrektimmin? Tästä jäi monelle sellaiset kaunat Elisaa kohtaan, ettei vieläkään oteta mitään sen palveluita.


      • nopeus

        Saunalahdella 30 euroa (syyskuun alusta). Eikä yritä saunis kusettaa nopeuden tuplaamisella vaan pudottaa hinnan automaattisesti nopeuden pysyessä samana. Ja jos haluaa suuremman nopeuden niin siitä sitten vasta pitää ilmoittaa.


      • edullisin?
        nopeus kirjoitti:

        Saunalahdella 30 euroa (syyskuun alusta). Eikä yritä saunis kusettaa nopeuden tuplaamisella vaan pudottaa hinnan automaattisesti nopeuden pysyessä samana. Ja jos haluaa suuremman nopeuden niin siitä sitten vasta pitää ilmoittaa.

        No jos on laiska menemään kauppoihin päätelaite-ostoksille, tutkimaan malleja ja asentelemaan niitä ym., niin dna puolestaan toimittaa verkkopäätelaitteen kuljetuksena kotiovelle tuolla 10 eurolla ja se on oma eikä vuokralaite.


      • vuoden
        edullisin? kirjoitti:

        No jos on laiska menemään kauppoihin päätelaite-ostoksille, tutkimaan malleja ja asentelemaan niitä ym., niin dna puolestaan toimittaa verkkopäätelaitteen kuljetuksena kotiovelle tuolla 10 eurolla ja se on oma eikä vuokralaite.

        ajan /- 0, sitten maksat dna:sta 7 euroa kuussa enemmän.


    • heka

      Mieti tarkkaan ennenkuin ostat Elisan, itselleni kävi näin:
      Tilasin liittymäni 18.3.04 jonka jälkeen elisalta ei kuulunut viikkoihin mitään. Monien kyselyiden ja utelujen jälkeen asennus piti tapahtua aina "ensiviikolla".
      Vihdoin ja viimein asentaja sitten saapui 2.7 laatikko kainalossa oven taakse. Jätti laatikon käteen ja totesi että tohon kaapelipariin se pitäisi sitten kytkeä, mutta jos hän sen tekee niin se tulee kyllä kalliiksi. Niinpä kytkentä ja johdonveto ja rasian asennus jäi minun tehtäväkseni.
      Homma toimi hienosti kuukaudenpäivät kunne 3.8 yhteys katkesi.
      Elisa lupaa että korjaaja saapuu paikalle 5 pv. sisällä mutta eipä ole näkynyt vaikka on yritetty kiirehtiä. Sen verran olen itse tutkinut linjat että talon sisällä ei ole vikaa vaan se on elisan linjassa mikä tulee taloon sisälle.
      Vähintä mitä voisi odottaa että Elisa edes hyvittäisi laskussa sen ajan kun yhteyttä ei ole mistä maksetaan mutta ei kuulemma hyvitä. Että sellaista perkele täälläpäin.

      Vanha kunnon 50k modeemi sentään toimii :-)

    • syytä

      Olet vissiis soonin entinen asiakas. Silloin vuonna nolla kun soonin adsl yhteyksiä kaupattiin oli kuukausimaksu sama otti modeemin tai ei.

      Nykyään elisa laskuttaa modeemin erikseen mikä on ihan hyvä koska jos ei halua maksaa sika kuukausivuokraa paskasta modeemista niin voi hankkia oman modeemin.

      En tiedä mikä modeemi sulla on, mutta jos se on vuodelta miekka ja kilpi niin ootko varma että se tukee yli 1 m yhteyksiä.

      Joka tapauksessa.Jos haluat alennusta niin luovu ihmeessä modeemista ja osta oma. Silloin alennuksesi on kymmenen euroa ja moodeeminkin oot maksanut sillä säästöllä jo puolessa vuodessa.

      Tämä kaikki tietenkin sillä oletuksella että olet entinen soonin asiakas.

    • Kaistapää

      Tottakai ne Elisan palvelut kusee ja on kalliita, sillä kuka siellä enää töitä tekee, kun on jatkuva irtisanomisuhka ja puolet on jo potkittu pois. Jos minä olisin tollasessa puljussa, niin oma motivaatio olis aika hukassa. Koko talo on kuulemma ihan sekaisin, sanoi eräs poispotkittu elisalainen.

      Aivan turhaan yrittävät sitä hölmöä imagonkohotuskampanjaa telkkarissa. Tulee taatusti ihan sikakalliiksi niille, silläkin rahalla vois pitää muutaman ylimääräsen osaajan talossa.

      • Nettikäyttääjä

        Näin on ja en todellakaan ymmärrä miksi kukaan ylipäätään pitää mitään Elisan palveluja,parempi potku perseelle heti kuin nurkantakaa ja ikäänkuin salaa joskus viikon päästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      142
      3886
    2. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      57
      2754
    3. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      68
      2731
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      86
      2510
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      33
      2380
    6. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      88
      1538
    7. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      106
      1519
    8. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      641
      1332
    9. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1275
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      164
      1177
    Aihe