seksitön liitto?

pidin lupauksen 1981

http://www.voice.fi/suhteet/kannattaako-seksittomaan-avioliittoon-jaada-asiantuntija-vastaa/4/45178

Kannattaako seksittömään avioliittoon jäädä? Asiantuntija vastaa
Televisiostakin tuttu seksiasiantuntija Tracey Cox kertoo, miten seksittömään avioliittoon kannattaa suhtautua.

Yksi iso ongelma lukemattomissa avioliitoissa on seksielämän vähyys - ainakin jos se vaivaa jompaa kumpaa tai molempia osapuolia. Coxin mukaan tärkeintä seksittömässä avioliitossa on miettiä, miten parisuhde voi muuten. Kannattaa myös punnita tarkkaan kuinka tärkeää seksi sinulle on ja pohtia, tuleeko tilanne muuttumaan seksin saralla liitossanne.

Cox kehottaa pohtimaan, kauanko seksittömyyttä on jatkunut, ja onko siihen hyvä syy. Mikäli pariskunta on vaikkapa juuri saanut vauvan, on luonnollista, että seksielämä on jäänyt taka-alalle. Mikäli taas olette vastarakastuneita, tai suhteellisen tuoreessa avioliitossa ja pakoilette silti toisianne makuuhuoneessa, on teillä ongelma.

Coxin mukaan ongelmana seksittömässä avioliitossa on usein se, että ihmiset astelevat alttarille ihmisen kanssa, jonka kanssa seksuaalinen kemia ei täysin kohtaa. Elämänkumppania etsittäessä seksi ei välttämättä ole tärkeyslistalla ykköspäässä, mutta pitkässä liitossa siitä, tai sen puutteesta, saattaa tulla kompastuskivi.

Seksittömyyteen saattaa olla syynä myös selvittämättömät riidat tai loukkaukset. Varsinkin naisten tapa käsitellä riitoja on usein käpertyä kuoreensa ja kieltäytyä intiimistä kanssakäymisestä.

Coxin mukaan seksittömyyden ollessa ongelma pariskunnan on pakko ottaa asia puheeksi ennemmin tai myöhemmin. Tuolloin kriittiseksi tekijäksi muodostuu se, haluavatko molemmat osapuolet tehdä asialle jotain ja etsiä apua ongelmiinsa. Mikäli kumppanisi tietää sinun olevan onneton, mutta ei suostu edes harkitsemaan terapiaa tai asioille jotain tekemistä, kannattaa Coxin mukaan harkita todella tarkkaan onko liittoon jääminen järkevää.

Ainakin omani kohdalla päädyin hakemaan eron. Mies tiesi hyvin syyn ja syyti vain minun hakevan uutta parempaa panomiestä. Meillä oli kaksi yhteistä lasta lupasin sopuisasta erosta etten koskaan ota uutta.
pidin lupaukseni jonka annoin 1981, muuta ero ei ollut sopuisa. Lopulta oli pakko tehdä jyrkkä raja, lapsia sai tavat jos halusi, minun kynnykseni yli ei ollut mitään asiaa.

Ihminen ei muutu, se perusluonne on jossain sisällä, eikä sitä saa piiloon, voi poistaa.

1

191

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6 vuotta patjana

      unohtui ei ollut kyse ihan ilman olosta kyllä mies sai halutessaan 10 sekuntia lämmittelyn kanssa. Minulla vatsa kivut ja päänsärky viidessä vuodessa päätin lopettaa sairastelun turhasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      115
      1609
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      837
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      56
      747
    4. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      147
      747
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      721
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      39
      611
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      40
      601
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      226
      595
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      67
      589
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      567
    Aihe