Uima-allas ja saunatilanne laivoilla

vaativamatkustaja

Olenko ainoa, jota ynsii tämä ruotsinlaivojen uima-altaattomuus ja sairaalla sähköllä toimiva pelle peloton hampurilaisten lämpimänäpitoviritelmä nimeltä infrapunakiuas?
Vuosikymmeniälaivoilla kulkeneena, muistan kaiholla 70-luvulla kun laivalla oli normaalit sähkösaunat ja uima-altaita, eikä niitä suljettu edes myrskysäällä joka toi aivan uutta hohtoa uima-altaassa ollen metrin aallokko. Jotenkin ironista, että ollaan kurjistamassa kaikkea turvallisuuden ja helppohoitoisuuden nimissä, ja sitten tuputetaan näitä infrapunasaunoja samaan hengenvetoon. Mitä seuraavaksi saamme pelätä, että sauna on pelkkä huone jossa näytetään hologrammia kiukaasta ja juotetaan kuumaa teetä?!? Kehityksestä tulisi ottaa vain sellaisia elementtejä matkustusliikenteen, jossa on joku tolkku.
Ne laivat, jossa vielä on tietääkseni jonkinlainen uima-allas eli silja galaxy ja baltic princess, niidenkin uima-altaiden koko on kuin joku vitsi. Jokseenkin hoopoa että kun matkustajien viihteestä selvitään ostamalla salit täyteen hedelmäpelejä ja playstationeja, niin se toteutetaan surutta ja paraatipaikoille laivaa. Sitten kun olisi kyse jostain useampaakin ikäluokkaa kiinnostavasta virkistävästä jutusta kuten uiminen ja saunominen niin tilat järjestetään jostain autokannen korkeudelta ja niin vaatimattomasti kuin vain voidaan. En tiedä millainen kylpyläosasto viking graceen on tulossa, mutta pelkään jo pahinta että siellä on jotkut vuodesohvan kokoiset porealtaat, 4 tuntia vuorokaudessa auki henkilökuntakulujen takia, tietenkin, ja sitten ne nakkisämpylälämmittimet tummennetuissa karkaistuissa lasisissa puhelinkopeissa, muovisilla penkeillä. Jos jollain tietoa tarkemmin, kertokaa missä on suomen laivojen liikenteen viimeiset uima-altaat ja mitä viking gracessa on ?

39

4941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merikorttiexpertti

      Tossa jotain:
      www.vikinggrace.com

    • laivamatkaaja

      Silja Europalta on omasta mielestäni ihan hyvä saunaosasto.

      Ihan oikeat sähkökiukaat, ei infrapunakiukaita.
      Miesten saunassa iso ikkuna merelle.

      Allasosastolla kolme poreallasta, yksi pyöreä uima-allas sekä lastenallas. Myös juotavaa voi ostaa allasosaston puolella.

      Sijaintikin on loistava laivan ylimmällä kannella laivan perässä.

      Silja Europahan on nyt toistaiseksi vielä Turun reitillä, mutta tammikuun lopulla saadaan se Baltic Princessin tilalle Helsinki-Tallinna välille.

      Silja Europan sviiteissä on myös omat oikeat sähkösaunat poreamme kylpyhuoneessa.

      • Viking!

        Mutta sehän onkin itse asiassa Viking.


      • 22vuottariittää
        Viking! kirjoitti:

        Mutta sehän onkin itse asiassa Viking.

        saman tekevää kenen laiva, nostetaan maljat sille että päästään siitä vihdoin eroon täältä turusta. 22 vuotta sitä jo katteltu

        jos ei kilpailija viking olisi teettänyt tänne turku tukholma reitille uutta laivaa, sitä europaa olisi jouduttu katselemaan täällä vielä vaikka seuraavatkin 20 vuotta tai niin kauan että pohja olisi ruostunut puhki tai jotain


      • 22 vuotta ?
        22vuottariittää kirjoitti:

        saman tekevää kenen laiva, nostetaan maljat sille että päästään siitä vihdoin eroon täältä turusta. 22 vuotta sitä jo katteltu

        jos ei kilpailija viking olisi teettänyt tänne turku tukholma reitille uutta laivaa, sitä europaa olisi jouduttu katselemaan täällä vielä vaikka seuraavatkin 20 vuotta tai niin kauan että pohja olisi ruostunut puhki tai jotain

        1993 03 13t Vip risteily välillä Helsinki - Tallinna.
        1993 03 14 Reitillä Helsinki - Tukholma.
        1995 01 12. Palvelu välillä Turku - Maarianhamina - Tukholma
        (lähde: faktaomfartyg.nu)

        Aluksen liikennöinnin aloittamisestakaan ei edes 20 vuottakaan kulunut


      • 17vuottariittää
        22 vuotta ? kirjoitti:

        1993 03 13t Vip risteily välillä Helsinki - Tallinna.
        1993 03 14 Reitillä Helsinki - Tukholma.
        1995 01 12. Palvelu välillä Turku - Maarianhamina - Tukholma
        (lähde: faktaomfartyg.nu)

        Aluksen liikennöinnin aloittamisestakaan ei edes 20 vuottakaan kulunut

        hups, 5 vuoden lipsaus ikivanhasta laivasta. Nooohh, ainakin 22 vuodelta se on tuntunut!

        Se onkin sitten vähintäänkin seuraavat 17 vuotta hel-tal välillä, kun sehän on hesalaisille nyt sitten "ihan uusi laiva"


    • Kelluen ruotsiin?

      Kylpylät on keksitty...
      Karibian viikon risteilyllä onkin jo uima-altaalle yms. käyttöä.

      • vaativamatkustaja

        Kylpylä ei minua todellakaan kiinnosta, vaan uima-allas 200 metrin risteilyaluksessa joka on muualla maailmassa sangen standardi perusvaruste settiä. Se ettei ne kyseiset ole suomi ruotsi - risteilyllä ulkouima-altaita - siitäkin huolimatta että laivan moottorien tuottamassa lämpöenergiassa olisi hyttysen inaus laittaa lauhduttimet pitämään vaikka 38 asteisia ulkouima-altaita pakkasessa - minulle riittäisi edes sellainen perus-karvalakkiversio 10 - 15 metrin uima-allas kun tungetaan joka hotelliin joka ei vilise torakoita jossain karibialla, välimerellä tai aasiassa. Mutta kun ei, se on liikaa. Sen sijaa rahaa piisaa kaiken maailman muuhin tyhjänpäiväisyyteen, karaokeen, humppapingoon, ampumapeleihin, kourukäsiautomaatteihin ja manga-hyppytanssikoneisiin. Laittamalla "kylpyläosastoon" - ts. kaakeloituun huoneeseen kolme vuodesohvan kokoista poreallasta pidetään huoli siitä, ettei asiakkaita ole niissä koskaan enempää kuin 6, koska suomalainen asiakas ei mene niin pieneen kloorattuun "teekuppiin" puolialastomana kuin aviokumppanin kanssa. Lisäksi, porealtaassa ei voi tehdä muuta kun löhötä ja tuijottaa kattoon. Uima-altaassa voi uida, liikkua, levätä välillä ja jos samaan yhteyteen laitettaisiin veden äärellä oleva baari, viettää vaikka iltaa. Tämä jälkimmäinenhän on ihan liikaa suomen risteilyliikenteelle, laahataan 40 vuotta perässä muuta maailmaa virkistyspalveluissa, ja tuuletetaan uutuuslaivasta, vaikka mikään muu ei todellisuudessa uudistuisi kuin polttoaineen koostumus tankeissa.

        ps. 1. Europassa ei minun näkemykseni mukaan ole uima-allasta

        ps 2. gracelinkki oli täysi torso, ei mitään tietoa uima-altaista tai poreammeista


    • p9hjoihoih

      Princess Marialla (finlandia) on oikea uima-allas ja saunasta saa hyvät löylyt, vaikkakin svedu kiuas.

    • Cindiksellä

      Mihin se Cinderella on unhoittunut? Kansi kuusi ja keula.

    • Paljon laivoilla

      Hyvää asiaa ketjussa. Minua (keski-ikäinen nainen) on aina häirnnyt myös sama uima-altaattomuus, josta ketju lähti liikkeelle. En koe voivani luontevasti mennä pieneen altaaseen, jonka yleensä on vallannut joko mukavassa vauhdissa (nousevassa iskuhumassa) oleva miesporukka juomamukeineen (toki drinksut ovat yleensä altaan ulkopuolella) tai vaihtoehtoisesti lapset /nuoret, jotka eivät hetkeäkään kiinnitä muihin mahdollisiin pulikoijiin huomiota (eivätkä vanhemmatkaan heitä siihen ohjaa) hyppimällä koko ajan altaan reunalta altaaseen. Tarkoitukseni ei ole provoilla, mutta kärjistetysti kyse on tästä, ja se harmittaa, kun monesti olen ajatellut, että olisi mukava virkistäytyä allasosastolla.
      Ehkä jonkinlainen ohjeistuksen tarkistaminen voisi olla paikallaan, eli allasbaari ei olisi käytössä ja hyppiminen reunalta olisi kielletty, tai ehkä näille em. ryhmille voisi olla omat aukioloajat.

      Vaikka tämä ketju liittyi lähi risteilyihimme, niin sanon silti, että oltuani viime kesänä Välimeren risteilyllä oli ihan mahtavat allasosastot, kunpa edes murto-osa siitä saataisiin joskus tulevaisuudessa Tukh-risteilyillekin.

      • vanhempi rouva

        Samaa mieltä edellisen kanssa, ties vaikka olisi ne nousuhumalaiset poreallasmiehet kaiketi samoja tyyppejä, kun näitä laivojakin suunnittelee


      • Tekemisen puute

        Pitäisi kait sitten ajella viikko tuota Tukholma-Helsinski reittiä, että ehtisi altaaseenkin...


      • uimataidoton pore
        Tekemisen puute kirjoitti:

        Pitäisi kait sitten ajella viikko tuota Tukholma-Helsinski reittiä, että ehtisi altaaseenkin...

        joo ei siinä kerkiä millään 23 tunnin miniristeilyllä uimaan, kaikki aika kuluu tax free kaupan, humppabaarin ja hytin sängyn välissä. Se nyt vielä puuttuisi, että uima-allas olisi suurempi halkaisijaltaan kuin 2 metriä, voisi vaikka hukkua matkalla toisesta päästä toiseen uidessa


    • tku-sto väli

      Turku-Tukholma reitillä kulkevilla Baltic princessissä ja galaxyssä on uima-altaat, ja muilla reiteillä eckerö finlandialla ja viking cinderellalla, ei muilla tietääkseeni.

      • Myöskin

        Mariellalla on uima allas


    • Dlesa

      Myös Silja Serenadella ja Symphonyllä on uima altaat ylimmällä kannella, sekä commodore osastolla.

      • Ei allasta

        Elä nyt dlesa kehtaan valehdella, Siljan Hel-Sto laivoilla muka uima-altaat. Käypä joskus näillä laivoilla, niin et enää viitsi valehdella.


      • jepjepjoo123
        Ei allasta kirjoitti:

        Elä nyt dlesa kehtaan valehdella, Siljan Hel-Sto laivoilla muka uima-altaat. Käypä joskus näillä laivoilla, niin et enää viitsi valehdella.

        Joo siellä ei paljon uida :)

        Europan pyöreässä altaassa sentäs voi jotenkuten uida ympyrää, mutta Serenadella ja Symphonyllä ei ole ollenkaan allasta jossa voisi uida. Pelkkiä porealtaita.

        Toki tykkään kyllä Serenaden ja Symphonyn kylpylöistä porealtaineen ja saunoineen, mutta uima-allas näiden liäksi olisi kyllä plussaa.


      • tietäjälännestä

        serenadella ja symphonylla on porealtaat


      • tietäjälännestä
        jepjepjoo123 kirjoitti:

        Joo siellä ei paljon uida :)

        Europan pyöreässä altaassa sentäs voi jotenkuten uida ympyrää, mutta Serenadella ja Symphonyllä ei ole ollenkaan allasta jossa voisi uida. Pelkkiä porealtaita.

        Toki tykkään kyllä Serenaden ja Symphonyn kylpylöistä porealtaineen ja saunoineen, mutta uima-allas näiden liäksi olisi kyllä plussaa.

        jos europan allasta sanoo muuksi kuin porealtaaksi, joku voisi hauskuuttaa suomalaisia lataamalla youtubeeen videon jossa aikuinen ihminen pyörittää itseään käsillä ja jaloilla parin mertrin kehää.


    • saunoista

      Viking Gracella ei ole perinteistä saunaosastoa,
      vaan ylellinen Spa & Wellness -osasto kannella 11.

      • porejabakteeri

        Eli siellä ei ole uima-allasta. Säästyypähän sillä laivalla käynniltä.


      • Ei ikinä enää

        Ylellinen kylpylä Gracella ? Kaksi poreammetta, josta joutuu pulittamaan 19 euroa.


      • Isabella1987
        Ei ikinä enää kirjoitti:

        Ylellinen kylpylä Gracella ? Kaksi poreammetta, josta joutuu pulittamaan 19 euroa.

        Eli sama meno kuin Kroatialaisella Isabellalla jo vuonna 1987 ....

        Olenko ainoa, joka muistaa ennakkorummutukset Gracesta, että sinne tulee sellainen koko kerroksen kokoinen "kylpyläosasto" josta näkyy 360 astetta?

        No joka tapauksessa, vaikka näkyisi 500 astetta niin jos haluan poreammeeseen, menen vaikkapa raision uimahalliin ja maksan 7 euroa, alleviivaus sanalla JOS.
        Ja JOS haluan pistää menemään 19 euroa johonkin, jonka ilo katoaa heti kun palvelu on ohi, niin menen mieluummin vaikka Turun keskustassa herkulliselle pihviaterialle.


      • Pitää muistaa
        Isabella1987 kirjoitti:

        Eli sama meno kuin Kroatialaisella Isabellalla jo vuonna 1987 ....

        Olenko ainoa, joka muistaa ennakkorummutukset Gracesta, että sinne tulee sellainen koko kerroksen kokoinen "kylpyläosasto" josta näkyy 360 astetta?

        No joka tapauksessa, vaikka näkyisi 500 astetta niin jos haluan poreammeeseen, menen vaikkapa raision uimahalliin ja maksan 7 euroa, alleviivaus sanalla JOS.
        Ja JOS haluan pistää menemään 19 euroa johonkin, jonka ilo katoaa heti kun palvelu on ohi, niin menen mieluummin vaikka Turun keskustassa herkulliselle pihviaterialle.

        Suomeen rakennetun, SF-linen tilaaman rakennustyöt aloitettiin vuoden 1988 alkupuolella ja liikenteen tuo Isabella aloitti Heinäkuussa 1989!

        Älkää siis sekoittako yllä kerrottua Isabellaa vikingin väreissä olevaan isabellaan


      • ihsamihasama
        Pitää muistaa kirjoitti:

        Suomeen rakennetun, SF-linen tilaaman rakennustyöt aloitettiin vuoden 1988 alkupuolella ja liikenteen tuo Isabella aloitti Heinäkuussa 1989!

        Älkää siis sekoittako yllä kerrottua Isabellaa vikingin väreissä olevaan isabellaan

        en tiedä mitä vuosiluku- ja nimikroniikkaväittelyä olet käynnistämässä, ihan sama vaikka vikingin isabella olis rakennettu 1991, kaikki tietää millasista laivoista puhutaan, kun puhutaan vikingin 80-luvun laivoista jotka seilaa turusta tukholmaan. se ei pelasta keskustelun fokusta, että gracessa ei ole uima-allasta, vaan poreammeet kuten isabellassa, amorellassa ym.


      • Pitää tietää
        ihsamihasama kirjoitti:

        en tiedä mitä vuosiluku- ja nimikroniikkaväittelyä olet käynnistämässä, ihan sama vaikka vikingin isabella olis rakennettu 1991, kaikki tietää millasista laivoista puhutaan, kun puhutaan vikingin 80-luvun laivoista jotka seilaa turusta tukholmaan. se ei pelasta keskustelun fokusta, että gracessa ei ole uima-allasta, vaan poreammeet kuten isabellassa, amorellassa ym.

        Niin, viking gracessa ei ole perinteistä sauna osastoa edes olemassa,
        joten et voi edes vertailla sitä muiden laivojen saunaosastoihin


      • pitää muistaaa
        Pitää tietää kirjoitti:

        Niin, viking gracessa ei ole perinteistä sauna osastoa edes olemassa,
        joten et voi edes vertailla sitä muiden laivojen saunaosastoihin

        Joo , ihan totta, olet oikeassa. Viking gracessa on vain suihkut ja kaksi poreammetta. saunasta en tiedä mutta uskon jos vihjaat ettei siellä ole saunaakaan ;=


      • .../``
        pitää muistaaa kirjoitti:

        Joo , ihan totta, olet oikeassa. Viking gracessa on vain suihkut ja kaksi poreammetta. saunasta en tiedä mutta uskon jos vihjaat ettei siellä ole saunaakaan ;=

        näsäviisaat taas tyhjänpanttina keskustelussa


      • peilivastaataas
        .../`` kirjoitti:

        näsäviisaat taas tyhjänpanttina keskustelussa

        samat sanat


    • lilluja

      Gracella spa osastolle pääsee puoleen hintaan jos on varannut osastolta myös jonkin hoidon ..

      • eipäshämätä

        niin, ja "hoito" maksaa kymppejä ellei lähemmäs sataa euroa, joten ei voisi vähemmän kiinnostaa gracen poreammeet ja 9 euron alennus superkalliista ovh poreammemaksusta


      • Pitää muistaa
        eipäshämätä kirjoitti:

        niin, ja "hoito" maksaa kymppejä ellei lähemmäs sataa euroa, joten ei voisi vähemmän kiinnostaa gracen poreammeet ja 9 euron alennus superkalliista ovh poreammemaksusta

        nykyään ei kannata lähteä edes suomenlinnan lautallekaan persauksena,
        silloin kohtaat kaikki epämiellyttävyydet


      • suomenlinna line
        Pitää muistaa kirjoitti:

        nykyään ei kannata lähteä edes suomenlinnan lautallekaan persauksena,
        silloin kohtaat kaikki epämiellyttävyydet

        tuo onkin jännää, vertaa siis viking gracea suomenlinnan lauttaan? hyvä huomio, hehheeh!!


      • Kuka vertaa?
        suomenlinna line kirjoitti:

        tuo onkin jännää, vertaa siis viking gracea suomenlinnan lauttaan? hyvä huomio, hehheeh!!

        eiköhän tuossa kerrottu lähinnä vain ettei minnrekään kannata lähteä persaukisena näsäviisaudesta kärsivänä typeryksenä


      • elleilisätieto
        Kuka vertaa? kirjoitti:

        eiköhän tuossa kerrottu lähinnä vain ettei minnrekään kannata lähteä persaukisena näsäviisaudesta kärsivänä typeryksenä

        ellei sitten ole ihastunut suomenlinnan lauttoihin ja pers-aukisuuteen kuten eräs, vaikka muut täällä puhuu (yrittää puhua) ruotsinlaivoista, uima-altaista ja niiden puuttumisesta laivoilla. Ota nyt vielä näsäviisaana mukaan korkeasaaren heränneet karhut, korkeasaareen myöhemmin keväällä "matkustava" vesibussi ja huomio, ettei sinne kannata pers-aukisten mennä laivamatkalle kuin munkkikahville, koska siellä ei ole uima-allasta.


    • Anonyymi

      Uima-altaassa tulee myrskyisellä säällä merisairaaksi.

      • Anonyymi

        Kesti tampiolla vain kahdeksan vuotta tuon ajatuksen keksimiseen.


    Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4185
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      97
      2327
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      1009
    4. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      880
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      871
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      864
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. 36
      796
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      782
    Aihe