Meillä 6v. poika, jolla vaikea laaja-alainen kielellisen ymmärtämisen vaikeus, dysfasia? Nyt käyty puhe-, fysio-, ja toimintaterapiassa. Psykologin testit olivat juuri ja siellä tuli ilmi myös aspergen epäilyjä.
Åitinä olen ihmeissäni, mistä on kyse. Neurologille olemme menossa myös.
Poika on todella vaativa tapaus kotioloissa. Vaatii ihan jatkuvan läsnäolon, ei kavereita, huutaa jatkuvasti, aistiyliherkkyyksiä jne. Vaatehomma on ihan mahdoton, ei haluaisi pukea ulkovaatteita lainkaan päälleensä. On leikelty kauluksia pois, kulkee kaula paljaana ja takki auki koko ajan. Tunnin itku ja huuto ulos lähtiessä.
Rakastaa silittelyä ja läheisyyttä, mutta on itse hyvin kovakourainen. Halaa niin että meinaa kuristua. Haluaisi leikkiä muiden kanssa, mutta ei onnistu, ei pysy leikissä mukana. Fiksu kaveri, on kiinnostunut lukemisesta, numeroista ja tietysti legoista. Puhuu kirjakieltä.
Päiväkodissa ei pysty toimimaan ryhmässä ollenkaan, ei pysy samanikäisten leikeissä mukana. Lähestyy kavereita oudosti, menee liian lähelle. Open kanssa kaksistaan hommat sujuu hyvin, siis askartelut ja minieskarihommat yleensä
. Motorisesti hiukan kömpelö, ei liikunnallinen. Luistelu ihan mahdotonta, pyöräilee ilman appareita, ei ymmärrä joukkuepelejä.
Nyt eskaria lykätty vuodella. Kouluun meno ajatuskin huolestuttaa minua. Mikä on edessä? Mitä tästä pojasta tulee? Miten pärjään hänen kanssaan?
Onko muita saman kokeneita? Ottaisin innolla vastaan kokemuksia ja neuvoja tässä tilanteessa.
Vertaistukea
2
201
Vastaukset 2
- erityisen äiti
Olen adhd assipojan äiti ja meillä oli pojan ollessa pienempi samantyyppisiä ogelmia..Hän tosin oli kiellellisesti lahjakas mutta aistiyliherkkyyksiä(ylitarkka kuulo ja maku ja hajuaisti,ns herkkähipiäinen)ja motorisesti erittäin kömpelö.Pääsimme vasta pojan ollessa kouluikäinen neurologiiin tutkimuksiiin ja sitten alkoi toimintarepai jota kesti 14v asti.Koulussa sai pienryhmäopetusta ja aineita mukautettiin .On erittäin kiinnostunut historiasta,autoista jne.Kun diagnoosit saatiin.päästtin kuntotuskursseillle (kelan kustantamia Huvituksessa) Ja saimme infoa ja opastusta..ja vertaistukea muista perheistä.Pojastasi tulee aikanaan mies ja jos hän saa tukea ja kannustusta..hänestä voi tulla vaikka mitä.Meidän poika on 18v ja käy ammattikoulua,on kavereita ja tulevaisuus näyttää hyvältä.Kyllä te pärjäätte! Olet paras äiti juuri hänelle!
- mursu6
Ad/hd tai autismi?? Tsemppiä pärjäätte kyllä. Muistakaa hakea tukea jaksamiseen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1321603Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.144851Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois224828Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!35755- 73737
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47717- 49672
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä63598- 80598
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29551