jouluaattona

joulumieltä kaikille

Me isovanhemmat menemme nyt viettämään joulua lapsemme perheen luo, jossa he ovat valmistaneet omanlaista jouluaan lapsilleen. Ihan mukava näin päin, kun aina ennen lapset tulivat meille joulun viettoon. Mukavaa, kun me nuortemme molemmat isovanhemmat on kutsuttu.

On hauska nähdä, mitä perinteitä tyttäreni jatkaaa omissa joulun valmisteluissaan, kun nuoret ovat aina halunneet tulla lapsuudenkotiinsa joulun viettoon. - Sen ainakin tiedän, että tyttäreni ei valmistele jouluruokia alusta asti, hän on sen verran kiireinen työssään ja toimissaan, mutta perinteiset tortut ja piparit valmistetaan lasten kanssa ja ehkä koristellaankin, samoin kinkkukin on itse paistettu. Mutta tiedän, että heillä on kevennetty versio jouluruuista ja se on ihan OK.

Ihanaa kuitenkin, kun vietämme yhteistä aikaa.

4

285

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joulumieltä!

      Hyvää Joulua kaikille isovanhemmille!
      Lapsille ja lastenlapsille!

    • mummikka

      Mekin olimme tyttären perheen luona jouluaaton vietossa ja söimme ihanat tarjoilut, jotka tytär oli tehnyt alusta loppuun asti ihan itse, laatikot, graavit lohet, grillasi lohta, rosollit, kinkku, leivonnaiset ja mitä kaikkea siellä olikaan, Kiitos, oli tosi ihanaa. Tietenkin kaikki isovanhemmat veivät mennessään perinteisiä ja toivottuja tuomisia heidän toivomustensa mukaan yhteiseen ruokapöytään.

      Noniin, eihän se kaikki niin suloisesti sujukaan. Aina on mukana mielensä pahoittajia ja toisten mielen pahoittajia. Suku on pahin, ei siitä mihinkään pääse. Kyllä taas naurattaa (kun itse en töpännyt) kun taas tuli puheeksi, missä ensi jouluna ollaan. Itse olisin hiton kaukana kaikista sukulaisista, voisin ottaa lapsenlapset mukaan ja köllötellä jossain missä ei olisi joulusta tietoakaan. Kyllä tämä on jo niin nähty !

    • Menolippu

      Perhe on pahin. Nähty on.
      Naurettavaa, että mennään yhden ihmisen kotiin, joka on itse tehnyt roosollit ja loorat, naurettavaa, kuka niitä haluaa, ikäviä ihmisiä, kamalia lahjoja.

      Lapsenlapsia pitää ohjeistaa, etteivät innostu tästä hössötyksestä. Pitää viedä ne pois jouluttomaan paikkaan ensi vuonna. Täällä on niin ankeaa ikävää ja tylsää.

      Kyllä joulu on nähty!

    • ja niin joulu joutui

      Minusta on mukava nähdä rakkaimpiaan näin pitkän, sateisen ja kiireisen syksyn jälkeen. - Maisemakin on niin kaunis - jouluinen ja rauhaisa. Pakkanen verottaa ulkoilijoita, on mukava istua sisällä, lämpimässä joulukuusen tuoksussa ja kynttilänvalossa ja nauttia kiireettömästä tunnelmasta - lastenlapsetkin tutkivat uusia joululahjojaan ja leikkivät aivan sovussa keskenään.

      Meidän joulumme on sujunut mukavasti, ei turhaa stressiä jouluruuista, lahjoista tai ylettömästä rahanmenosta. Kiva vaan nähdä rakkaimpiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      246
      772
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      655
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      37
      620
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      424
    7. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      406
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      387
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      371
    Aihe