Kovasydämisiä S-Ryhmä

Kysyin S-kaupasta myymättä jääneitä myyntipäivän ylittäneitä ruokatarvikkeita jos osan voisi jakaa jouluna ja miksei muulloinkin työttömille ja muuten taloudellisessa vaikeuksissa oleville mutta vastaus tyrmistytti.Päällikkö sanoi että tämä ei ole sosiaalitoimisto.Laitamme kaikki kaatopaikalle muuten vähävaraiset ei osta normaalihintaisia tuotteita.Lisäsipä vielä että käsky on tullut Kivelältä.En kysynyt itselleni vaan yhdistykselle jossa toimin.Hämmästyttävää jos rotat on tärkeämpiä Osuuskaupalle kuin ihmiset.Suosittelen että Pohjois-Karjalan Osuuskauppa muuttaa toimintatapaansa.
25786
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Luuletko päättäjien lukevan Suomi24 keskustelupalstaa ?

Äänestä

Ei saatana,luulin että alueen rikkain kauppaketju senverran tekee humanitaarista työtä että vielä käyttökelpoiset ruuat lahjoittaa ihmisille joilla ei ole elämä kunnossa mutta saatana rotat on arvostetumpia kuin ihmiset.On siinä osuustoiminnalliset periaatteet.Saisi hävetä se ruokatavarajohtaja Kivelä.

Äänestä
  • Miksi käytätte S-marketeita?

    Itse lopetin asiakkuuden aikoja sitten. Tuli sinne kannettua 12 000 - 20 000 euroa vuodessa. Enää ei. Rahat saavat muut toimijat.

    Mukaan olen saanut kolme muutakin irrottautunutta.

    Äänestä

  • kas, ex asiakas kirjoitti:

    Miksi käytätte S-marketeita?

    Itse lopetin asiakkuuden aikoja sitten. Tuli sinne kannettua 12 000 - 20 000 euroa vuodessa. Enää ei. Rahat saavat muut toimijat.

    Mukaan olen saanut kolme muutakin irrottautunutta.

    Sama täällä. Tosin itse vaihdoin muihin kauppoihin lähinnä siksi, koska en voi hyväksyä eläinrääkkäystä, jota halal-lihan tuottamisessa tehdään täysin turhaan taikauskon vuoksi. Tosin myös muut eettiset kysymkset painavat. 5-lapsisen perheen ostokset maksavat aika paljon rahaa, joka kilahtaa nyt muiden kauppojen kassaan.

    Eikä tarvitse lukea kenenkään asoista vastaavan näitä palstoja, kunhan me tavan tallaajat täällä turistaan keskenämme.

    Äänestä

En vastaa pomojen puolesta, mutta mistä tahansa ruokaa myyvän kaupan puolesta voin sanoa, että pilaantuva ruoka luokitellaan eviran sääntöjen mukaan hävitettäväksi eli toisin sanoen sitä ei saa antaa ihmisille syötäväksi.

Äänestä
  • Minä vastaan miten on.Kauppa voi antaa vapaasti illalla ruuat ilmaiseksi siinä ei ole mitään estettä.Tottakai jos herkästi pilaantuvia niin on rajallinen aika käyttää viimeisen myyntipäivän jälkeen mutta leivät,säilykkeet ym ei mene miksikään muutamassa päivässä.Täällä aina kirjoitetaan soopaa viimeisistä käyttöpäivistä.

    Äänestä

  • ruokatyöntekijä kirjoitti:

    Minä vastaan miten on.Kauppa voi antaa vapaasti illalla ruuat ilmaiseksi siinä ei ole mitään estettä.Tottakai jos herkästi pilaantuvia niin on rajallinen aika käyttää viimeisen myyntipäivän jälkeen mutta leivät,säilykkeet ym ei mene miksikään muutamassa päivässä.Täällä aina kirjoitetaan soopaa viimeisistä käyttöpäivistä.

    JA JOS myymäläpäällikön vastaus on, etteivät ole SOSIAALITOIMISTO se kertoo kokolailla muuta kuin elintarvikesäännöistä.

    Äänestä

  • ruokatyöntekijä kirjoitti:

    Minä vastaan miten on.Kauppa voi antaa vapaasti illalla ruuat ilmaiseksi siinä ei ole mitään estettä.Tottakai jos herkästi pilaantuvia niin on rajallinen aika käyttää viimeisen myyntipäivän jälkeen mutta leivät,säilykkeet ym ei mene miksikään muutamassa päivässä.Täällä aina kirjoitetaan soopaa viimeisistä käyttöpäivistä.

    Höpön höpön! Huomaa ettet tiedä asiasta mitään. Evira määrittelee hyvin tiukasti sen mitä voi antaa ja mitä. Ei ole yksittäisen kauppiaan tai ketjun päätettävissä, että mitä voi antaa. Se miksi K-ryhmä Joensuussa sitten tekee vastoin Eviran tiukkoja sääntöjä, niin siihen en osaa sanoa syytä... Eli Joensuussa ruokaa vähävaraisille jakavat tahot saavat ruokansa K-ryhmältä.

    Äänestä

  • Marko77 kirjoitti:

    Höpön höpön! Huomaa ettet tiedä asiasta mitään. Evira määrittelee hyvin tiukasti sen mitä voi antaa ja mitä. Ei ole yksittäisen kauppiaan tai ketjun päätettävissä, että mitä voi antaa. Se miksi K-ryhmä Joensuussa sitten tekee vastoin Eviran tiukkoja sääntöjä, niin siihen en osaa sanoa syytä... Eli Joensuussa ruokaa vähävaraisille jakavat tahot saavat ruokansa K-ryhmältä.

    K-ryhmä ei anna sääntöjen vastaisesti.Ei Evira päätä saako antaa elintarvikkeita ilmaiseksi viimeisenä myyntipäivänä.Miten voitte olla noin tyhmiä.On täysin kaupan asia myyko tuotteen normaalihinnalla,50% alennuksella ta antaa ilmaiseksi.Laki tai Eviran säännökset ei siihen puutu.

    Äänestä

Hohhoijaa taitaa pikkasen vituttaa jutun aloittajaa ku aatteli itse saavansa vedettyä parhaat päältä;) Siis lain mukaa niitä ei saa antaa eteenpäin mikä sinällään on aivan älytöntä.. Suurin osa tuotteista on kuitenkin aivan täyttä tavaraa vielä pari päivää sen jälkeen ku pv menny vanhaks.

Äänestä

Sitä "vanhaksi" menevää ruokaa kertyy paljon nyt pyhien aikana.Se olisi aattona klo 12 voitu jakaa hyväntekeväisyysjärjestöille,jotka olisivat tarjonneet ne vaikka ekana joulupäivänä köyhemmille ja vähäosasille.Nyt ne torstaina kannetaan rekkakuormina kaatopaikoille.
Oi pyhä yksinkertaisuus tätä systeemiä.
Mitäpä tuossa olisi osuuskaupan pomot menettäneet,päinvastoin.

Äänestä
  • Mutta kun nykyään voi tehdä valituksen.
    Entäpä jos joku tekisi valituksen syötyään parasta ennen pakkauksen ruokaa väittäen vatsan menneen kuralle ja sitä rataa.
    Se voisi tulla kalliiksi kauppialle.

    Äänestä

  • Kuluttaja suoja kirjoitti:

    Mutta kun nykyään voi tehdä valituksen.
    Entäpä jos joku tekisi valituksen syötyään parasta ennen pakkauksen ruokaa väittäen vatsan menneen kuralle ja sitä rataa.
    Se voisi tulla kalliiksi kauppialle.

    Voi tehdä valituksen vaikka ruoka olisi nyt juuri leivottu.Ottaa muutaman viikon takaisen pussin ja väittää että on ostanut kaupasta eilen.Valituksen läpimeno on epävarmaa.

    Äänestä

Elintarvikkeiden luovuttaminen hyväntekeväisyyteen

Elintarvikkeiden luovutusta hyväntekeväisyyteen (esim. järjestöjen ja yhdistysten kautta) koskee sama lainsäädäntö ja määräykset kuin elintarvikkeiden myyntiä, tarjoilua ja muuta käsittelyä.

Luovutettaessa elintarvikkeita hyväntekeväisyystarkoituksiin, tulee huomioida seuraavaa:

1. Huoneiston, jonne luovutettavat elintarvikkeet säännöllisesti kerätään ja jossa niitä säilytetään tai käsitellään, tulee olla tarkoitukseen sopiva ja huoneistosta tulee tehdä ilmoitus elintarvikevalvontaan (lisätietoa linkistä Elintarvikehuoneistot).

2. Helposti pilaantuvien elintarvikkeiden viimeistä käyttöpäivää ei saa ylittää. Parasta ennen- merkinnällä varustetun elintarvikkeen voi luovuttaa päiväyksen jälkeen, jos sen laatu on kunnossa.

Elintarvikkeet tulee luovuttaa humanitäärisen avun keräykseen ennen viimeistä käyttöpäivää siten, että lopullinen kuluttaja saa ne käyttöönsä ajoissa. Viimeisen käyttöpäivän jälkeen tuotteita ei saa käyttää eikä niistä saa valmistaa ruokaa.

3. Helposti pilaantuvat elintarvikkeet tulee säilyttää ennen luovutusta lainsäädännön vaatimissa lämpötiloissa ja olosuhteissa.

4. Elintarvikkeiden kanssa kosketukseen joutuvien pakkausmateriaalien tulee olla elintarvikekelpoisia ja tarkoitukseen sopivia.

Äänestä
  • Rikotaanko nyt sitten lakia jos ei noudateta elintarvikeviranomaisten määräyksiä ?
    Nythän vain S-ryhmällä on puhtaat jauhot pussisa jos tulee tarkastus.

    Äänestä

Vai ei ole sosiaalitoimisto, aika hyvähän se on elintaso korkealla siellä köyhille ja vähäosaisille joulun alla laukoa, noh sen eestään löytää, minkä taakseen jättää.
Välttelen muutenkin ääS-ryhmän paikkoja, lidl ja kitymarketit yms. on paikkoja missä käyn.
Ihan tolkuttomat hinnat esim. jossain suvitorilla!! 20€ ei saa ku leivän maidon ja juuston. 20€ saa litukasta kassillisen ja k-kaupastakin selvästi enempi!
Kyllä jämpti o näin äs-uskovaiset! ....ja marko77

Äänestä

jakavat avokätisesti ruokaa köyhille! :D

Äänestä

Et ole ainoa, olen saman vastauksen saanut minäkin. Moni on yrittänyt vastaukset

samat...........Mutta heilleb kostautuu,kun jalka suuntaa toisiin kauppoihin...

Äänestä

No kertokaa nyt ihmeessä antoiko joku muu kauppa ilmaista tavaraa? Lidl? K-Marketit?

Äänestä

kuski joka kuljettaa elintarvikkeita S- j a K- ryhmän kauppoihin, sanoi, että K-ryhmässä vielä jonkun verran katotaan kuinka paljon ruokaa menee roskikseen. Ovat kauppiasvetoisia. S-ryhmässä menee kaatopaikalle ruokaa ihan älyttömäst, kun ovat ASIAKASOMISTAJIA:)

Äänestä
  • Silti s-ryhmän hinnat edullisemmat ja bonukset sekä palautukset. Citymarket kauppiaathan nuo on aina verolistojen kärjessä! Taas oli niillä kusetuskampanja 1 eur tuotteista ja hyllyt oli tyhjinä.

    Äänestä

Ylijäämäkaljat puliukoille (sossun väelle) ja siiderit selvää päivää näkeville teineille. Kissanrasvat mopojen voiteluun = avustusta!

Äänestä

Heh on se vaan kumma ku luullaan et kauppiaat tekis työtään ihan vaan innosta ja palveluhalusta;) Haloo tottakai isomman liikkeen kauppiaalla on tulot suuremmat ku jossain pikku marketissa ja eipä noi osuuskauppojen johtajienkaan palkat taida ihan mitättömiä olla.. Varmaan aika monella olis ollu mahdollisuus kauppias uralle mennä eli turha narista heidän tuloistaan kateellisena:D

Äänestä

Joensuun S-rismassa syrjitään työnhakijoita: pitää olla nuori, nätti, hyvämaineinen, vaatimaton, kuuliainen ja joensuulainen. Miesten pitää olla n. 180 cm ja normaalivartaloisia. Keski-iän ylittäneet ja lihavat eivät saa töitä vaikka olisi koulutusta ja työkokemusta. Vihannestiskillä ei ole aina tuoretta tavaraa: valmiiksi pakatuissa on usein osittain mädäntyneitä hedelmiä ja joskus hometta on myös. Einekset haisevat ja ovat limaisia kotona tarkemmin katsottaessa, jos on viimeisen myyntipäivän tuote, ne kun ovat kaikkein lämpimimmässä kohdassa, jotta köyhät ottaisivat ne...

Äänestä
  • Vielä pahemmin k-ryhmän ökykauppiailla!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toimintavastaavaJns kirjoitti:

Kysyin S-kaupasta myymättä jääneitä myyntipäivän ylittäneitä ruokatarvikkeita jos osan voisi jakaa jouluna ja miksei muulloinkin työttömille ja muuten taloudellisessa vaikeuksissa oleville mutta vastaus tyrmistytti.Päällikkö sanoi että tämä ei ole sosiaalitoimisto.Laitamme kaikki kaatopaikalle muuten vähävaraiset ei osta normaalihintaisia tuotteita.Lisäsipä vielä että käsky on tullut Kivelältä.En kysynyt itselleni vaan yhdistykselle jossa toimin.Hämmästyttävää jos rotat on tärkeämpiä Osuuskaupalle kuin ihmiset.Suosittelen että Pohjois-Karjalan Osuuskauppa muuttaa toimintatapaansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu