Kansanäänestys Suomen eroamisesta Euroopan unionin jäsenyydestä
1.1.2013 alkaa nimenkeräys kansalaisaloitteeseen, jolla vaaditaan kansanäänestyksen järjestämistä Suomen eroamisesta Euroopan unionin jäsenyydestä.
Lakialoite menee eduskunnan käsiteltäväksi, kun 30.6.2013 mennessä on koossa vähintään 50 000 nimeä.
Oikeusministeriö on avannut 1.12.2012 palvelun, jossa kansalaisaloitteen voi allekirjoittaa sähköisesti. Allekirjoitukseen tarvitaan pankkitunnus, jolla kirjaudutaan palveluun.
Nimenkeräys alkaa siis 1.1.2013. klo 00.00, jolloin em. aloitteen voi allekirjoittaa nettipalvelussa.
Nimiä kerätään myös perinteisesti paperille. Jotta keräystavoite täyttyy, tarvitaan laajaa tukea tiedon levittämiseksi nettikeräyksestä ja mahdollisimman monta aktiivia, jotka hoitavat paperikeräystä.
Asia on hyvin tärkeä. Yli 50 000 nimeä aloitteen taakse merkitsevät välttämättä sitä, että julkisuuteen nousee nyt vaiettu kysymys Suomen eroamisesta EU:sta.
Vaikka nykyinen eduskunta ei lakialoitetta hyväksyisikään, nostaa kansalaisaloitteen saama julkisuus kysymyksen lopullisesti esille.
Aloitteen taakse on tärkeää saada mahdollisimman monta sitä kannattavaa. Kysymys ei ole puoluepoliittinen. Aloitteen taakse on tärkeää saada ihmisiä riippumatta heidän puoluekannastaan.
Kun koet aloitteen omaksesi, ole hyvä ja valmistaudu siihen, että alkavan vuoden ensimmäisellä puoliskolla nostamme esiin asian, joka on ratkaiseva Suomen ja suomalaisten paremman tulevaisuuden kannalta.
Kun haluat olla mukana paperikeräyksen järjestämisessä, ota yhteyttä
Jarmo Nevalaiseen [email protected]
tai p. 040 734 1919
Vaikuta ja laita sana kiertämään
demokraattista työtä
2
128
Vastaukset
- suomi fani
Suomi irti EU:sta, vaikuta äänestäen.
Yllä mainittu ehdotus ei ole Piraattipuolueen virallisessa ohjelmassa ja on oletettavaa, että suuri tai jopa suurin osa jäsenistöstämme ei kannata tällaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3671821Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111638Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411338Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51930Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia401878Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.69869Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä32714Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo68666- 53656
- 27651