Voiko 55kg pinava ja 160cm pitkä aikuinen nainen ratsastaa shettiksellä?! Mun mielest se on hyvän painonen ison, hyvä lihaksisen shettiksen selkään, se on vain aikuinen..., eli shetut ei oo tavallaan mtn lastenratsuja vai?
Vastatkaa tähän
7
217
Vastaukset
- katherine__
Kai tämä on vitsi?
Shettikset on pikkulasten ratsuja. Shettisyhdistys suosittelee 100-107cm shettikselle max 150cm/50kg ratsastajaa, alle 100cm shettikselle 140cm/40kg ratsastaja.
Yleisestikin suositellaan, että ratsastaja painaisi korkeintaan noin 15-20% hevosen NORMAALIpainosta. Iso shettis painaa noin 200kg, joten tämän ohjeen mukaan ratsastajan olisi hyvä olla max 40kg.
En keksi mitään syytä, miksi noin ison pitäisi shetulla ratsastaa. - Ehkä ehkä ei
Minun mielestä voi! Shettikset ovat tosi vahvoja joten uskon että jaksaa kantaa 55kg riippuu kuitenkin shettiksen koosta. 160 cm saattaa olla kuitenkin liian pitkä shettiksille riippuen shetun korkeudesta. Kannattaa kysyä asiaa asiantuntialta.
- KIDUTUSTA 8O
eiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SE ON KIDUTTAMISTA!!!!!!!!!!!!!!!1 MIETI MILTÄ SUSTA TUNTUIS JO0S PONI OIS SUN SELÄSSÄS, JA SITTE SUN PITÄS YRITTÄÄ NINNKU VAIKKA LAUKATA!!!!!! joten mieti sitä :)
- what??
ööh? olenko sanonut että ratsastan ponilla? en ole edes sanonut aikomista ratsastaa sillä :) sitä paitsi en paiana tuon verran oon joku 43kg. ja mietin vaan tässä miten sit aikuisena..., mut ei. :)
- Astafani
Minusta ei sillä shetlanninponi on kuitenkin aika pieni poni. Vaikka shetut onkin vahvoja niin suosittelen mielummin ajamista.
- Hello hello
Haloo, pituudella ei oo mitään väliä!! Se ei haittaa ponia millään lailla jos ratsastaja on vaikka kaks metrinen kunhan ei oo liian painava eikä ratsastaja potki koko aikaa ponin jalkoja. Pituudesta kärsii vaan ratsastajan istunta!!
- katherine__
Kyllä hevonen kärsii myös liian pitkästä ratsastajasta. Liian pitkä ratsastaja istuu selässä väkisinkin väärin, jolloin paino ja pohjeavut tulee väärin. Pitkä ratsastaja myös haittaa hevosen tasapainoa, mikä rasittaa jalkoja ja selkää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192715Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701121Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2151119- 401035
- 61001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38951- 36926
- 47904
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123873Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36837