Eli, jos suoritan avoimessa yliopistossa kasvatustieteiden appron, hyvitetäänkö sitä millään lailla esim. luokanopettajan koulutuksessa? Ilmeisesti ainakin haussa saa lisäpisteen/pisteitä.. mutta entä itse opintoviikkoja?
on vähän ristiriitaisia tietoja tästä asiasta..
on vähän ristiriitaisia tietoja tästä asiasta..
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ainakin matemaattisten aineiden opettajille hyvitetään kasvatustieteen approsta 10 ov pedakoomisten perusopintoihin
Helsingissä ei hyvitetä kasvatustieteen approsta kuin 2 ov aineenopettajien pedagogisissa opinnoissa (35 ov).
"Helsingissä ei hyvitetä kasvatustieteen approsta kuin 2 ov aineenopettajien pedagogisissa opinnoissa (35 ov)."
Sanokaa, ettei tämä ole totta?
Ihan älytöntä! Miksei avoimessa suoritettua approa hyvitettäisi kokonaan tai ainakin tuo 10 ov:tä?
Kai ne olettavat, että avoimessa tulee sen verran vähän opetusta, että täytyy käydä demot yliopistossa kuuntelemassa ja osallistumassa, että osaa edes jotain. Meillä ainakin avoimessa (JKL) opiskelu oli tosi helppoa ja kirjapainotteista. Puuttui siis kontaktiopetus ja luennointi. Luulisin, että sen takia eivät korvaa opintoja. Sinänsä aika naurettavaa.
Näin todellakin on Helsingissä, mitä en itsekään ymmärrä. Siis nyt puhun aineenopettajan koulutukseen kuuluvista 35 ov pedagogisista opinnoista. Niissä kasvatustieteen approsta hyvitetään valinnainen praktikum, joka on 2 ov, muuta ei.
Muista, esim. luokan- tai erityisopetuksen opinnoista, en osaa sanoa.
Kysyin tätä asiaa joskus sähköpostilla yliopistolta ja onneksi mulla oli vielä tallessa tuo saamani vastaus.
"Kasvatustieteen perusopinnot (15 ov) ovat perinteisesti korvanneet 10-12
opintoviikkoa opettajan pedagogisista opinnoista riippuen siitä, minkälaisia
metodiopintoja kokonaisuus on sisältänyt. Korvaavuuksista päättää
opettajankoulutuslaitos hyväksymisesi jälkeen."
Ei kai korvaavuudet nyt yllättäen kahteen opintoviikkoon ole kutistuneet? :)
Kyse olikin vissiin nyt aineenopettajan koulutuksesta. Eli luokanopettajankoulutuksessa voidaan korvata enemmänkin. Riippuu laitoksesta ja ilmeisesti myös siitä missä avoimessa on opiskeltu.
Luulisi kuitenkin että systeemiä kehitettäisiin niin, ettei tulisi noita "turhia" opintoviikkoja, eli että avoimen opinnot korvattaisiin kokonaisuudessaan. Jos 15 opintoviikosta korvataan vain 10, niin millä perusteella ne 5 jätetään korvaamatta? Miksei avoimen ohjelmaan oteta taas sellasia opintoja että ne hyväksytään suoraan? Kehittämisen varaa olis, mutta arvatenkin taas kerran joku raha-kysymys..
Minun tietoni ovat lukuvuodelta 2003-2004 eli aika tuoretta tietoa mulla kyllä on. Mutta kuten sanoin, luokanopettajakoulutuksesta en tiedä, tämä pätee aineenopettajakoulutukseen ja nimenomaan Helsingissä.
Olet oikeassa. Kehitettävää todellakin olisi. En tiedä olenko nyt "turhaan" opiskellut kasvatustieteitä avoimessa, mutta oletin niiden kyllä korvaavan osan opinnoistani (pyrin siis aineenopettajaksi).
Okei. Tarkennuksena vielä, siis kummassa korvataan enemmän luokan- vai aineenope- koulutuksessa?