Ateistien totuutta kristityn silmin

Täällä kommentoidaan usein, että kristillisyyden nimissä ihmisiä on vuosisatojen ajan painostettu, manipuloitu, petetty, tapettu, alistettu, nujerrettu, syrjitty, mitätöity ja harhaan johdettu. Näin on todella tapahtunut ja tätä tapahtuu edelleen.

Ateistit ovat täällä monesti sanoneet, että kristillinen usko hiipuu ja siitä luopuminen kiihtyy. Tämäkin on totta.

Sitä paitsi täällä on osoitettu, että monet seikat, joita uskovat tällä palstalla markkinoivat ateisteille totuutena, ovat pelkkää toiveajattelua ja itsepetosta. Myös tämä pitää monesti paikkansa, sillä kun uskovat haikailevat kristillisyyden menetetyn valta-aseman perään, he tarjoilevat monesti vanhoja kulisseja ja kliseitä totuutena.

Jumalani edessä ajattelen, että totuudellisuus menneisyyden, nykyisyyden sekä varsinkin itsensä suhteen on oleellista – ei oikeassa oleminen.

5

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esko o

      Kristinusko on paljolti toivomista ja uskoa. Se on ihmisen hyvän elämän edellytys.
      Jos ihminen ei suunnittele ja haaveile, hän menettää parhaan elämän mahdollisuudet. Älykkäämmät ihmiset tekevät hurjia suunnitelmia ja vievät usein koko ihmiskunnan kehitystä eteenpäin. Ihminen on luova olento tällä tavalla. Tämä toteutuu jokseenkin kaikkien ihmisten elämässä. Jos joku ei haaveile, toivo ja suunnittele, niin huonosti hänen käy. Myöskin on niin, että jos uudet ideat tyrmätään jo niitä ajatellessa, niin ne menetetään. Minulla on siitä kokemusta aivan lähimenneisyydestä ja kymmenien vuosien ajalta. Paljon hyvää menetetään, kun uusia ajatuksia ei hyväksytä. Paljon on myöskin voitettu, kun jotain uuttakin on saatu toteutettua.

      • vierailija7

        Hienosti sanottu Esko O.


      • Ai jaa, että vain kristinuskoiset suunnittelevat?


    • "Kristinusko on ... ihmisen hyvän elämän edellytys."

      Mikä selitys tämä on olevinaan?? Kovasti yksipuolinen on näkemyksesi.

      Toivottavasti joku ateistikin kommentoisi, kun ateismipalstalla ollaan.

    • EJKR
      aloitti
      >>>Täällä kommentoidaan usein, että kristillisyyden nimissä ihmisiä on vuosisatojen ajan painostettu, manipuloitu, petetty... ja harhaan johdettu.>monet seikat, joita uskovat tällä palstalla markkinoivat ateisteille totuutena, ovat pelkkää toiveajattelua ja itsepetosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      14
      2063
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      186
      1599
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      160
      1486
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      100
      1362
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1208
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      141
      969
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      958
    8. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      49
      952
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      858
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      847
    Aihe