Taas nysvättii oikeen urakalla, 80-alueella 60-70km vit.tu että riepoo hermoja.
Saat-tan paska kotterot.
Saat-tan paska kotterot.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
No voi kamala, taasko mie tulin sun ettees...
En uskaltanu 9 - vuotta täytti renkaani mun kovempaa ajjaa; ko viimettii ku yli 50 oli vauhti 3 vuotta sitten meinattii ojjaaa aijaa...
Tuu sie uuujestaan mejän mettätielle uutela autilas kolomen vuojen pääästä, ko o auraki käyny........ ei tarvi traktoria irrottaaan,,,,. niinkö viimeks.
Kuuttakymppiä koko matka tai 120 km/h puolet ja hinurilla loput. Kyllä nysväri on ensin perillä.
ei vauhti ole ongelma, vaan ne nysvärit jotka ajavat liian paljon alle suurimman sallitun jos tienlaidalla on hieman lunta ja tukkivat liikentee ja ohittaminen on välttämättömyys.
Miksi tuo on sinulle ongelma? Hitaammin ajavista voi aina tarvittaessa mennä ohi. Se tietty vaatii sen, että osaa ohittaa. Ohittamisen vaikeusko on se ongelma?
Entä jos ei ole kiire.Aina ohi pääsee,jos on noin reipas puheiltaan osaa varmaan ohittaakkkin.Itse hyvällä eläkkeellä jo 31 vuotiaasta saakka ja ei ole todellakaan kiire sillä aikaa ja rahaa on.
Jos ei ole kiire niin voi varmaan antaa tietä? Nyhvertäjällä ei ollut joulumieltä vaan tumpeloi tien tukkeena. Ohitusmahdollisuuksia ei ollut, kun vastaantuleva liikenne oli vilkasta.
Emmää ruppee autooni hajottaan joittenkin hätähousujen takia. Tiet on niin huonossa kunnossa, että mieluummin ajan alinopeutta kuin tömäytän routakuoppaan. Niitä on joka paikassa vaikka ei kelirikko ookkaan.
Osoitat jo nysväämiselläsi, ettei sinulla ole kiire, silloin kyllä voisit välillä vilkaista myös taustapeiliin ja päästä ne jotka haluavat ajaa NORMAALISTI ohi, vai onko sittenkin sulla niin kiire ettet ehtisi hetkeksi pysähtyä? Vai onko sormesi kenties niin syvällä perseessäsi ettet pysty?
Älä viitti, nalkutat ku AutoAntero.
Jos ei ole kiire niin voi kävellä tai mennä bussilla. Kunhan vaan pysyt poissa liikenteestä.
Ohita robotti, jos on kiire. Etkö osaa?
Pitäisi olla sellainen sääntö, että sen auton, jonka takana on maantieliikenteessä (siis ei taajamassa)) vähintään viiden auton jono, pitäisi antaa tietä takaa tuleville.
Pitäisi olla sellainen sääntö, että jos haluaa ohi mutta ei osaa ohittaa, niin pitää pysähtyä tien varteen vartiksi.
Mutta kun vastaan tulee koko ajan autoja, miten siinä ohitat?
Siihen auttaa se, että todella pysähdyt ja painat ohimoja vuoron perään lumipenkkaan viiden minuutin ajan. Jos tuntui helpottavan, niin voit jatkaaa matkaa, mutta jos vieläkin kiristää, niin lumipenkan kylmägeeli auttaa nupin turvotukseen.
9 §
Ohittajan ja ohitettavan keskinäiset velvollisuudet
Ohittajan on pidettävä turvallinen väli ohitettavan ajoneuvoon.
Ohitettavan on, havaittuaan ohituksen vasemmalta, pysyteltävä niin oikealla kuin se muu liikenne ja olosuhteet huomioon ottaen on mahdollista, eikä hän saa lisätä nopeutta.
Hitaasti kulkevan ajoneuvon kuljettajan on kapealla tai mutkikkaalla ajoradalla tai vastaan tulevan liikenteen ollessa vilkasta ohituksen helpottamiseksi vähennettävä nopeutta ja mahdollisuuksien mukaan annettava tietä. Hän saa tällöin tilapäisesti kuljettaa ajoneuvoa pientareella, jos se voi tapahtua vaaratta ja haitatta.
Aika monella "nysvääjällä" on tainnut mennä ohi korvien tämä tieliikennalain 9 pykälän loppuosa, jonka edellinen kirjoittaja ansiokkaasti toi esiin.
Lukekaapa tämä ja toimikaa sen mukaan:
Hitaasti kulkevan ajoneuvon kuljettajan on kapealla tai mutkikkaalla ajoradalla tai vastaan tulevan liikenteen ollessa vilkasta ohituksen helpottamiseksi vähennettävä nopeutta ja mahdollisuuksien mukaan annettava tietä. Hän saa tällöin tilapäisesti kuljettaa ajoneuvoa pientareella, jos se voi tapahtua vaaratta ja haitatta.
Sääntö koskee vain HITAASTI kulkevaa ajoneuvoa, mutta ei lumikelillä turvallista nopeutta ajavaa ajoneuvoa.
51 a §
Hitaan ajoneuvon kilpi
1. Kun kolmipyöräisellä mopolla (L2eluokka)
tai kevyellä nelipyörällä (L6e-luokka),
jonka leveys on yli 1,00 metriä, taikka
traktorilla tai moottorityökoneella, jonka
omamassa on yli 0,5 tonnia, ajetaan tiellä,
tulee siinä olla hitaan ajoneuvon kilpi.
2. Hitaan ajoneuvon kilpeä ei edellytetä
ajoneuvolta, johon on kytketty hitaan ajoneuvon
kilvellä varustettu perävaunu tai joka
on ulkomaan rekisterissä.
3. Hitaan ajoneuvon kilvestä ja sen asentamisesta
säädetään ajoneuvolaissa ja sen
nojalla.
Tämä asetus tulee voimaan 15 päivänä
lokakuuta 2005.
Asetuksessa tarkoitetulla L-luokan ajoneuvolla
saadaan 51 a §:n 1 momentin estämättä
ajaa tiellä 30 päivään syyskuuta 2006.
So what - kyllä tuota 9 pykälää voidaan soveltaa myös näihin nysvääjiin - vai tarkoitatko, että näiden nysvääjien pitäisi vielä laittaa autonsa perään tuo lisäkilpi ?
Toki voidaan. Päätöksen siitä tekee poliisi, eikä joku hermoheikko omaan ajotaidottomuuteensa turhautunut tumpula.
Hienoja tehopelejä, ei tarvitse nysvätä.
http://www.nettiauto.com/toyota/auris/5205107
http://www.nettiauto.com/bmw/323/5227810
Kun lähtee hyvissä ajoin matkaan, ei tarvitse ajaa jatkuvasti nopeusrajoitusta hipoen. Joillakin on aina kiire ja se ei johdu tekemisen paljoudesta vaan suunnittelukyvyn puutteesta.
... ja kun vielä joustavasti antaa tilaa toisille, niin kaikki ovat tyytyväsiä....
Ei yksi auto jonoa tee vaan se, joka jää siihen takakulmalle kyttäämään, mutta ei kykene koskaan ohittamaan.
ja kun osaa ohittaa, ei tarvitse murmuttaa täällä
Juu niinhän se on, että nää täällä itkijät on just niitä muka kiireisiä nenänkaivaija, joilla ei ole sen paremmin taitoa kuin autossa tehoja ohittaa hitaampia. Enemmän näitä vtuttaa se oma munattomuus ja köyhyys, kun ei ole varaa kunnon autoon.
Me todelliset hyvätuloiset rattimiehet emme itke, vaan menemme vain kylmästi ohi. Ei ole tarpeen valittaa, kun pääsee halutesaan hitaammista ohi.
Huomaan kirjoituksestasi että ei se raha ainakaan onnelliseksi tee, jos nyt olet oikeasti hyvätuloinen( yli 5000Euroa/kk.) Epäilen että olet vuokra yksiöösi jämähtänyt vanhapoika joka katkerana täällä helpottaa omaa pahaa oloaan.