Laadukasta luonto-dokumenttia pukkaa parhaillaan

TV-2 lähettämän ohjelman otsikko on Karhuperheeni. Olen seurannut pohjoisamerikkalaista sarjaa mustakarhujen elämästä monena iltana.
Vanhempi karhututkija meni suoraan suuren mustakarhun lähelle ja tarjosi karhujen herkkua viinirypäleitä kuin lemmikkieläimelle.

He laittoivat kuvaajan kanssa karhuille seurantapantoja, joilla paikantavat eläimet mennessään niitä tapaamaan. Aivan huikeaa!

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *Kukkahame*

      Katsoimme sitä samaa ohjelmaa, tunnistivat varmaankin tämän tutkija näyttivät olevan hyviä 'kavereita'.
      Pennut olivat selvästi leikkikavereita vailla, siinä käpälät kävi, mutta isommat murtautuivat autoon aika helpon näköisesti.
      Ruudusta katsottunakin pelottavaa touhua, nämä tutkijat ovat perillä näiden kunnioitettavan kokoisten karhujen seurustelusta, ja osaavat olla varautuneita jos jotain voisi olla odottamatonta samalla.

    • Aivan mahtavaa luontokuvausta. Jo vuosien takaisissa luontodokkareissa kanalaiset suurpetotutkijat juttelivat matkan päässä lepäilevälle mustakarhulle.
      Karhu nosti tassuaan kuin tervehtiäkseen tutkijoita.

      Tämä ja sarjan muutkin osat pitäisi kaikkien eläinkammoisten nahdä.

    • Jääkarhut pentuineen

      ovat aina olleet suosikkejani luontoleffoissa.
      Yllättävän viisaita otuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      261
      9348
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      315
      6527
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      69
      1523
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1361
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      91
      1173
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1141
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      993
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      838
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      726
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      718
    Aihe