Elokuvan teko lähitulevaisuudessa alkamassa

Elokuvan teko alkaa

Olen ollut videokuvaamis asioissa mukana jo jonkin monta vuotta, olen kuvannut, ohjannut, käsikirjoittanut ja editoinut videot aina itse, olen myös nauhoittanut taustamusiikit, mm. "Soundtrackit", minulla on kotistudio. Tuotokseni on ollut enemmänkin lyhytelokuvia ja musiikkivideoita. Nyt ensi vuoden, 2013 alkupuolella aloitan tekemään ensimmäistä kokopitkää, kokoillan elokuvaa, joka vähän jännittää jollain tavalla, tämä tulee olemaan ensimmäinen kokopitkä elokuva. Joten... en tullut tänne kysymään että miten oikein elokuva tehdään, vaan olen tullut tänne etsimään näyttelijöitä ja avustajia, muutamia näyttelijöitä on jo kasassa, mutta tarvitsee vielä "tiettyjä" enemmän. Tarvittaisiin lapsinäyttelijöitä joihinkin kohtiin ja 16 vuodesta alaspäin ikäisiä näyttelijöitä joihinkin kohtiin,ehkä jopa pääosaan/pääosiin. Joitakin koekuvauksia joudutaan ehkä tekemään, hyvä olisi että olisi jo jonkinlaista näyttelijäharrastus taustaa. Käsikirjoitus ei ole vielä täysin valmis, mutta kuvauksia voi ensi vuonna jo aloittaa. Elokuvan "kuvaukset" voi tulla kestämään yli puoli vuotta, jopa ehkä yli vuoden, sen jälkeen alkaa editoinnit ja muut masteroinnit, koko elokuvanteko prosessi voi tulla kestämään yli puolitoista vuotta, jopa kaksi vuotta, tai yli. Näyttelijät saavat tietenkin palkkansa, mutta ne keskustellaan vasta myöhemmässä ajassa ennen kuvauksia. Elokuvan teko tullaan suorittamaan Etelä-pohjanmaalla, Kurikassa, paikat voivat mennä myös yli Kurikan. Niinkuin yleensä, elokuvan ensi-ilta tulee olemaan elokuvateatterissa ja tietenkin kaikki näyttelijät pääsevät sinne ilmaiseksi. Jos olet kiinnostunut, ota yhteyttä tähän sähköpostiosoitteeseen, siellä tullaan puhumaan yksityiskohdat elokuvasta, ajoista, elokuvan juonesta, ohjaajasta. Tässä on sähköpostiosoite:

[email protected]

Jos otat yhteyttä, laita nimesi, ikäsi, paikkakuntasi ja muut tiedot näyttelemis menneisyydestäsi ja tiedot jos haluat tulla avustajaksi. Kiitos.

1

339

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Random7

      Tässä olisi 12, kohta 13 vuotias persoonallinen tyttö. Vähän näyttelijän taustaa löytyy. Osaan puhua sujuvasti ruotsia, suomea ja engantia. Kiinostunut näyttelijän urastaa elokuvassa näyttelemisessä. Urheilu taustaa löytyy monista harrastuksista kuten esim. Tennis, Golf, Telinevoimistelu ja nyt pääosin laskettelu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      90
      1458
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      47
      1003
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      15
      886
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      838
    5. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      82
      758
    6. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      92
      741
    7. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      728
    8. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      17
      727
    9. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      687
    10. 68
      672
    11. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      664
    12. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      59
      662
    13. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      97
      651
    14. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      12
      645
    15. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      585
    16. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      576
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      557
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      544
    19. Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?

      Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla
      Lappajärvi
      147
      528
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      525
    Aihe