Helsingin muoti

Mika

Yliopistolle siirryttyäni ja samalla kaupunkiin muutettuani olen seuraillut ohimennen ihmisten pukeutumista. Suuresti ihmettelen nykyään vallalla olevaa tyyliä käyttää tiukkoja housuja ja paksupohjaisia kenkiä - korkokengistä puhumattakaan. Sinänsä minulla ei ole mitään tiukkoja vaatteita vastaan (naisten osalta), jos haluaa pitää, niin mikäs siinä. Mutta jokin järki niidenkin käytössä pitäisi olla.

4

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rpu

      muodissa pitäisi olla järkeä? jos olisi, se ei
      olisi muotia.

    • Maalaispoika

      siellä yliopistolla niitä kotoisia verkkarihousuja ja lantasaappaita?
      Älä huoli, sinäkin muutut.
      Opit slangia, ja alat häpeillä maalaistaustaasi, niinkuin muutkin sinua ennen muuttaneet.
      Siis sviddu hei kamoon...

      • demariksi

        En ole ajatellut ihan heti luopua kantri-lookista. Kaupunkimuoti ei minua vielä viehätä. Sitten vasta kun ensin opiskelen ahkerasti ja valmistun herraksi, meinaan ostaa nappaskengät ja alkaa liberaaliksi kaupunkikeskustalaiseksi.


      • älä sorru houkutuksiin
        demariksi kirjoitti:

        En ole ajatellut ihan heti luopua kantri-lookista. Kaupunkimuoti ei minua vielä viehätä. Sitten vasta kun ensin opiskelen ahkerasti ja valmistun herraksi, meinaan ostaa nappaskengät ja alkaa liberaaliksi kaupunkikeskustalaiseksi.

        Tunnut kunnolliselta nuorelta mieheltä. Toivottavasti kykenet säilyttämään maltilliset keskustalaiset ihanteesi poliittisten ääriliikkeiden valtaamassa Helsingissämme.

        Liian moni kaltaisesi opiskelun aloittava nuori haksahtaa sosialismin ja vihreän liikkeen pauloihin. Niiden juonikkaat agitaattorit väijyvät yliopistolla yrittäen saada haaviinsa opintonsa aloittavia viattomia maaseutunuoria.

        Meillä on surullisia esimerkkejä, kuinka nuori opiskelija kodin turvasatamasta lähdettyään on joutunut hämäräperäisten ääriliikkeiden lumoamaksi. Niistä on melkein mahdotonta päästä myöhemmin eroon vaikka haluaisi.

        Kuinka moni vasemmistoradikalismiin opiskeluaikoinaan sortunut haluaisi vanhemmiten viisastuttuaan karistaa sosialismin kahleet mutta ei siihen kykene. Liike pitää rautaisessa otteessaan sen, jonka on kiinni saanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9140
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7873
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5547
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2334
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2079
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1729
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1664
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1413
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1348
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1206
    Aihe