Helsingin muoti

Mika

Yliopistolle siirryttyäni ja samalla kaupunkiin muutettuani olen seuraillut ohimennen ihmisten pukeutumista. Suuresti ihmettelen nykyään vallalla olevaa tyyliä käyttää tiukkoja housuja ja paksupohjaisia kenkiä - korkokengistä puhumattakaan. Sinänsä minulla ei ole mitään tiukkoja vaatteita vastaan (naisten osalta), jos haluaa pitää, niin mikäs siinä. Mutta jokin järki niidenkin käytössä pitäisi olla.

4

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rpu

      muodissa pitäisi olla järkeä? jos olisi, se ei
      olisi muotia.

    • Maalaispoika

      siellä yliopistolla niitä kotoisia verkkarihousuja ja lantasaappaita?
      Älä huoli, sinäkin muutut.
      Opit slangia, ja alat häpeillä maalaistaustaasi, niinkuin muutkin sinua ennen muuttaneet.
      Siis sviddu hei kamoon...

      • demariksi

        En ole ajatellut ihan heti luopua kantri-lookista. Kaupunkimuoti ei minua vielä viehätä. Sitten vasta kun ensin opiskelen ahkerasti ja valmistun herraksi, meinaan ostaa nappaskengät ja alkaa liberaaliksi kaupunkikeskustalaiseksi.


      • älä sorru houkutuksiin
        demariksi kirjoitti:

        En ole ajatellut ihan heti luopua kantri-lookista. Kaupunkimuoti ei minua vielä viehätä. Sitten vasta kun ensin opiskelen ahkerasti ja valmistun herraksi, meinaan ostaa nappaskengät ja alkaa liberaaliksi kaupunkikeskustalaiseksi.

        Tunnut kunnolliselta nuorelta mieheltä. Toivottavasti kykenet säilyttämään maltilliset keskustalaiset ihanteesi poliittisten ääriliikkeiden valtaamassa Helsingissämme.

        Liian moni kaltaisesi opiskelun aloittava nuori haksahtaa sosialismin ja vihreän liikkeen pauloihin. Niiden juonikkaat agitaattorit väijyvät yliopistolla yrittäen saada haaviinsa opintonsa aloittavia viattomia maaseutunuoria.

        Meillä on surullisia esimerkkejä, kuinka nuori opiskelija kodin turvasatamasta lähdettyään on joutunut hämäräperäisten ääriliikkeiden lumoamaksi. Niistä on melkein mahdotonta päästä myöhemmin eroon vaikka haluaisi.

        Kuinka moni vasemmistoradikalismiin opiskeluaikoinaan sortunut haluaisi vanhemmiten viisastuttuaan karistaa sosialismin kahleet mutta ei siihen kykene. Liike pitää rautaisessa otteessaan sen, jonka on kiinni saanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      57
      1628
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1344
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      124
      1248
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      140
      1054
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      907
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      338
      849
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      734
    8. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      653
    9. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      646
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      612
    Aihe