Työkyvyttömyyseläke 30e/kk!!

n-25

Jäin pois työstä n. vuosi sitten. Kela maksoi minulle sairaspäivärahaa, joten pärjäsin tähän asti joten kuten. Nyt valitettavasti sairasrahan maksaminen päättyi, ja saan nyt sairaseläkettä. Minulla ei ollut tietoa paljonko minulle maksettaisiin kuussa, mutta en jaksanut ottaa stressiä asiasta, koska kuvittelin, että etuus olisi suurinpiirtein sama kuin mitä minulle on aikasemmin maksettu. Tänään tuli vihdoin päätös, ja ei ole kehumista:(. Vointini oli vihdoin alkanut menemään parempaan suuntaan, mutta nyt pelkään että romahdan taas!!nyt joudun stressaamaan miten tulen pärjäämään.Avopuolisoni tienaa kuitenkin sen verran, että en usko, että saan sossultakaan mitään..Ostimme vuosi sitten oman asunnon ja pitäis velkaakin pystyä maksamaan. Miten tässä nyt pärjätään. En jaksais tämmöstä :(!

7

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juttas1

      no kai hait kelastakin eläkettä jos kerran sun työeläke on noin pieni?!? sieltähän sen minimin sit saa kaikki joilla työeläkkeet jää pieniksi.

    • Köyhiä sorretaan

      Työeläkeyhtiön pitäisi kyllä automaattisesti lähettää paperit myös Kelaan, tosin siellähän tuo päätös voi venyä vaikka 1/2 vuoden mittaiseksi. Tuo saamasi summa on niin pieni että olet oikeutettu takuueläkkeeseen, mutta se takuuosuus pitää itse hakea! Selvennyksenä: kansaneläkeosuuden saat Kelalta, mutta se takuusumma pitää itse hakea, niin hassulta kuin kuulostaakin. Monelta siihen oikeutetulta jää hakematta sen byhrokratian takia ja osa ei edes ymmärrä omaavansa oikeutta siihen.

    • älä hermostu

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/090608133924HN?OpenDocument

      Takuueläke

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/271010144910HN?OpenDocument

      Määrä

      Täysi takuueläke on 738,82 e/kk. Sen voit saada vain silloin, kun sinulla ei ole lainkaan muita eläkkeitä.

      Takuueläkkeestä vähennetään kaikki muut eläketulosi bruttomääräisinä eli veroja vähentämättä.

      Takuueläkettä määrättäessä siihen vaikuttavien muiden eläkkeiden vuotuinen yhteismäärä otetaan huomioon pyöristettynä täyteen euroon.

      • kys kys

        Mitenkä muuten, saan eläkettä 608 105, eli suunnilleen 713€. Miksiköhän se jää alle tuon 738€, vaikka ei ole muita tuloja tai eläkkeitä?


    • juttas1

      kyllä se menee niin että kelasta paperit menevät työeläkelaitokseen mutta työeläkelaitokselta harvoin kelaan päin jos paperit on vain sinne toimittanut. kannattaa käydä kelasta kysymässä.

    • itse haettava

      Takuueläkkeen saat ja puolison tulot ei vaikuta siihenkään enään vuoden alusta.Eli haettava itse ja takuueläke maksetaan myös takautuvasti eli heti paperit vetään saat rahasi.

    • w.d.

      Kela arpoo päätöstään pitkään mullakin, Ilmarinen ilmoitti jo 12.12. että eläke myönnetään.
      Jos ilmarisen päätös olisi ollut kielteinen kela olisi jo kolme viikkoa sitten ilmoittanut oman kielteisen kantansa.
      Eläkehakemus tehty 20.7.2012.
      Ilmarinen toimitti muuten päätöksensä kelaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe