Työkyvyttömyyseläke 30e/kk!!

n-25

Jäin pois työstä n. vuosi sitten. Kela maksoi minulle sairaspäivärahaa, joten pärjäsin tähän asti joten kuten. Nyt valitettavasti sairasrahan maksaminen päättyi, ja saan nyt sairaseläkettä. Minulla ei ollut tietoa paljonko minulle maksettaisiin kuussa, mutta en jaksanut ottaa stressiä asiasta, koska kuvittelin, että etuus olisi suurinpiirtein sama kuin mitä minulle on aikasemmin maksettu. Tänään tuli vihdoin päätös, ja ei ole kehumista:(. Vointini oli vihdoin alkanut menemään parempaan suuntaan, mutta nyt pelkään että romahdan taas!!nyt joudun stressaamaan miten tulen pärjäämään.Avopuolisoni tienaa kuitenkin sen verran, että en usko, että saan sossultakaan mitään..Ostimme vuosi sitten oman asunnon ja pitäis velkaakin pystyä maksamaan. Miten tässä nyt pärjätään. En jaksais tämmöstä :(!

7

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juttas1

      no kai hait kelastakin eläkettä jos kerran sun työeläke on noin pieni?!? sieltähän sen minimin sit saa kaikki joilla työeläkkeet jää pieniksi.

    • Köyhiä sorretaan

      Työeläkeyhtiön pitäisi kyllä automaattisesti lähettää paperit myös Kelaan, tosin siellähän tuo päätös voi venyä vaikka 1/2 vuoden mittaiseksi. Tuo saamasi summa on niin pieni että olet oikeutettu takuueläkkeeseen, mutta se takuuosuus pitää itse hakea! Selvennyksenä: kansaneläkeosuuden saat Kelalta, mutta se takuusumma pitää itse hakea, niin hassulta kuin kuulostaakin. Monelta siihen oikeutetulta jää hakematta sen byhrokratian takia ja osa ei edes ymmärrä omaavansa oikeutta siihen.

    • älä hermostu

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/090608133924HN?OpenDocument

      Takuueläke

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/271010144910HN?OpenDocument

      Määrä

      Täysi takuueläke on 738,82 e/kk. Sen voit saada vain silloin, kun sinulla ei ole lainkaan muita eläkkeitä.

      Takuueläkkeestä vähennetään kaikki muut eläketulosi bruttomääräisinä eli veroja vähentämättä.

      Takuueläkettä määrättäessä siihen vaikuttavien muiden eläkkeiden vuotuinen yhteismäärä otetaan huomioon pyöristettynä täyteen euroon.

      • kys kys

        Mitenkä muuten, saan eläkettä 608 105, eli suunnilleen 713€. Miksiköhän se jää alle tuon 738€, vaikka ei ole muita tuloja tai eläkkeitä?


    • juttas1

      kyllä se menee niin että kelasta paperit menevät työeläkelaitokseen mutta työeläkelaitokselta harvoin kelaan päin jos paperit on vain sinne toimittanut. kannattaa käydä kelasta kysymässä.

    • itse haettava

      Takuueläkkeen saat ja puolison tulot ei vaikuta siihenkään enään vuoden alusta.Eli haettava itse ja takuueläke maksetaan myös takautuvasti eli heti paperit vetään saat rahasi.

    • w.d.

      Kela arpoo päätöstään pitkään mullakin, Ilmarinen ilmoitti jo 12.12. että eläke myönnetään.
      Jos ilmarisen päätös olisi ollut kielteinen kela olisi jo kolme viikkoa sitten ilmoittanut oman kielteisen kantansa.
      Eläkehakemus tehty 20.7.2012.
      Ilmarinen toimitti muuten päätöksensä kelaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7785
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5881
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5370
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5263
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4612
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2313
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      3
      1196
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1165
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1016
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      964
    Aihe