Työkyvyttömyyseläke 30e/kk!!

n-25

Jäin pois työstä n. vuosi sitten. Kela maksoi minulle sairaspäivärahaa, joten pärjäsin tähän asti joten kuten. Nyt valitettavasti sairasrahan maksaminen päättyi, ja saan nyt sairaseläkettä. Minulla ei ollut tietoa paljonko minulle maksettaisiin kuussa, mutta en jaksanut ottaa stressiä asiasta, koska kuvittelin, että etuus olisi suurinpiirtein sama kuin mitä minulle on aikasemmin maksettu. Tänään tuli vihdoin päätös, ja ei ole kehumista:(. Vointini oli vihdoin alkanut menemään parempaan suuntaan, mutta nyt pelkään että romahdan taas!!nyt joudun stressaamaan miten tulen pärjäämään.Avopuolisoni tienaa kuitenkin sen verran, että en usko, että saan sossultakaan mitään..Ostimme vuosi sitten oman asunnon ja pitäis velkaakin pystyä maksamaan. Miten tässä nyt pärjätään. En jaksais tämmöstä :(!

7

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juttas1

      no kai hait kelastakin eläkettä jos kerran sun työeläke on noin pieni?!? sieltähän sen minimin sit saa kaikki joilla työeläkkeet jää pieniksi.

    • Köyhiä sorretaan

      Työeläkeyhtiön pitäisi kyllä automaattisesti lähettää paperit myös Kelaan, tosin siellähän tuo päätös voi venyä vaikka 1/2 vuoden mittaiseksi. Tuo saamasi summa on niin pieni että olet oikeutettu takuueläkkeeseen, mutta se takuuosuus pitää itse hakea! Selvennyksenä: kansaneläkeosuuden saat Kelalta, mutta se takuusumma pitää itse hakea, niin hassulta kuin kuulostaakin. Monelta siihen oikeutetulta jää hakematta sen byhrokratian takia ja osa ei edes ymmärrä omaavansa oikeutta siihen.

    • älä hermostu

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/090608133924HN?OpenDocument

      Takuueläke

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/271010144910HN?OpenDocument

      Määrä

      Täysi takuueläke on 738,82 e/kk. Sen voit saada vain silloin, kun sinulla ei ole lainkaan muita eläkkeitä.

      Takuueläkkeestä vähennetään kaikki muut eläketulosi bruttomääräisinä eli veroja vähentämättä.

      Takuueläkettä määrättäessä siihen vaikuttavien muiden eläkkeiden vuotuinen yhteismäärä otetaan huomioon pyöristettynä täyteen euroon.

      • kys kys

        Mitenkä muuten, saan eläkettä 608 105, eli suunnilleen 713€. Miksiköhän se jää alle tuon 738€, vaikka ei ole muita tuloja tai eläkkeitä?


    • juttas1

      kyllä se menee niin että kelasta paperit menevät työeläkelaitokseen mutta työeläkelaitokselta harvoin kelaan päin jos paperit on vain sinne toimittanut. kannattaa käydä kelasta kysymässä.

    • itse haettava

      Takuueläkkeen saat ja puolison tulot ei vaikuta siihenkään enään vuoden alusta.Eli haettava itse ja takuueläke maksetaan myös takautuvasti eli heti paperit vetään saat rahasi.

    • w.d.

      Kela arpoo päätöstään pitkään mullakin, Ilmarinen ilmoitti jo 12.12. että eläke myönnetään.
      Jos ilmarisen päätös olisi ollut kielteinen kela olisi jo kolme viikkoa sitten ilmoittanut oman kielteisen kantansa.
      Eläkehakemus tehty 20.7.2012.
      Ilmarinen toimitti muuten päätöksensä kelaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1370
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1344
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe