Miksi ketut

dwddwdw

elävät luonnossa 2 vuotta ja eläintarhassa 14 vuotta? selittäkää tietämättömälle miksi siinä on noinkin suuri ero

7

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • repolainen

      Luonnossa niiden terveyttä koettelevat taudit, henkeä uhkaa nälkä ja pedot. Vankeudessa saa säännöllisesti ruokaa (joka ei pure ja potki ja aiheuta vammoja), ei ole loisia ja pilaantunutta ruokaa uhkaamassa terveyttä, eikä häkkiin tule esim. huuhkaja kettua popsimaan.

      Kettu lisääntyy varsin tehokkaasti, mutta jokaista lisääntyvää naarasta kohti vain noin kaksi yksilöä kasvaa sukukypsäksi (jos siis oletetaan, että kanta pysyy vakaana). Karsinta on siis kovaa. Luonto ei ole kauhean lempeä...

    • siellä oli..

      (wikipediassa) että muutaman vuoden joka on kyllä enemmän kuin 2.Ketun lähes ainoat viholliset on kapi ja nälkä joka on varsin tehokas karsija

    • eioo rapiat oltavat

      Ai että lähes ainoat viholliset ? Mihinkä jäi ihminen, ilves, liikenne ja nälkäkin tappaa lopulta. Kyllä luonto on elukoille paha paikka, pieni osa selviytyy toiselle vuodelle asti.

    • lähes....

      ainoat.Ihminen metsästää kettua enää harvoin.Olen ajanut autoa jähes 1 mlj kilometriä enkä vielä punakettua tiellä ole nähnyt. pari supia kyllä.Ilves ei kettua kiinni saa.Kapi ja nälkä ne ketun viholliset.

      • hönöjä riittää

        Luontotuntem,uksesi on säälittävää. Ilves ei saa juoksemalla kiinni mitäänm riistaa, mutta väijymällä kaatuu peurat, jänikset, ketut ja supitkin. Kaikki mitä ilves syö on väijymällä saalistettu.
        Kovasti laput silmillä ajat autossasikin.


    • Oisko vuoden?

      Kuinkas kauan mahtavat elää turkistarhassa?

      • repolainen

        Keskimäärin pidempään ja fyysisesti terveempinä kuin luonnossa... En tiedä kettujen mielenmallista, joten en ole ihan varma kuinka paljon henkistä kärsimystä häkkielämä niille aiheuttaa. Luonnonolojen stressaavuuteen verrattuna uutta lienee tylsistyminen? Itse kuitenkin keskittäisin voimat ensin tehokanaloiden lopettamiseen ja vasta sitten alkaisin murehtia tarhakettuja - niillä on asiat todella leppoisasti verrattuna kanoihin.

        (Vaikka turkistarhoja ei Suomessa voi paljon moittia verrattuna luontoäidin raakuuteen, turkisten hankkimiselle sanon kuitenkin jyrkän EIn, koska kiinalaisten todella raa'asti teurastettujen turkiseläinten turkkeja ei voida turkistukuissa erotella esim. Suomessa vielä varsin inhimillisesti kasvatettujen ja humaanisti lopetettujen eläinten turkeista.)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2611
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1372
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe