s-insu ja paastoverensokeri

pelokas2

Moikka! Osaisko kukaan asiaan perehtynyt selvittää maallikolle tätä kuviota, itse olen ihan pihalla? Tässä vähän taustatietoa: Sairastuin kilpirauhasen liikatoimintaan keväällä 2011. Sain lääkityksen ja nyt arvot ollaan saatu kuriin siten, että lääkitystä pikkuhiljaa lopetellaan. Olo on toki parantunut mutta mielestäni normaali se ei ole. Menin diabetesneuvolaan outojen ruokailun jälkeisten olotilojen vuoksi. Otettiin sokerirasitus (2h) ja siinä aloitusarvo oli 5,1 ja lopetusarvo 4,9. Neuvolan täti sanoi aavistelleensa tätä ja pyysi konsultoimaan kilpirauhaslääkäriäni (sisätautilääkäri). Tämä sanoi että haimasi nyt jostain syystä tuottaa liikaa insuliinia, kyllä se siitä... Vonguin häneltä uusia labroja ja nyt tuli tulokset: s-insu 20 (viitteen yläraja 25), paastoverensokeri 5,7 (viitteen yläraja 6,1). Yläkantissahan nämä ovat mutta onko tässä nyt syytä paniikkiin?

5

2528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei syytä panikoida

      Sokerirasituskokeen tulokset ovat ihanteelliset. Ihmetyttää neuvolantädin ihmettelyt.

      Myöhemmin mitattu paastoarvo 5,7 on terveen arvo. Insuliinitasoa harvemmin mitataan. Yleensä tutkitaan C-peptidi. Mikä tuon S-insun yksikkö oli. Oliko se pmol/l vai µIU/ml? Referenssitaso on 14-140 pmol/l, joka vastaa 2-20 µIU/ml. Referenssitasot voivat vaihdella eri laboratorioissa.

      Ei tuossa mitään syytä ole paniikkiin. Haima on pystynyt tuottamaan koko ajan insuliinia niin paljon, että verensokeri on oikealla tasolla. Usein kohonnut paastoinsuliini on merkki insuliiniresistenssin kohoamisesta. Myöhemmin seurauksena voi olla myös verensokerin nousu ja jopa diabetes, jos insuliiniresistenssin kasvua ei saada karkaistua. Tällöin haima ei täysillä käydessäänkään pysty tuottamaan tarpeeksi insuliinia.

      Nuo liian aljaisen verensokerin tuntemukset eivät selity noista tuloksista. Pitäisi saada mitattua verensokerisi silloin, kun tunnet, että se on liian alhainen. Tällöin ainakin selviäisi, onko verensokeri liian alhaalla. Oma tai lainattu verensokerimittari pystyisi kertomaan paljon.

      Ei ole harvinaista, että ruokailun jälkeen haima tuottaa liian pitkään liikaa insuliinia, jolloin verensokeri voi laskea jossakin vaiheessa liian alas korjaantuakseen itsestäänkin myöhemmin normaaliksi. Näitä tilanteita voi välttää vähentämällä hiilihydraatteja aterioillaan ja jäljellejääneetkin valiten hitaista. Tällöin haima ei teetä niin herkästi tuollaisia tilanteita.

      • pelokas2

        Kiitos sinä ihana ihminen joka annoit asiantuntevan vastauksen. Tuo olikin muuten P-Insu ja sen yksikkö oli mU/l ja viite siinä 3-25. Olen nyt pari päivää koittanut vältellä hiilareita, siis ihan kaikkia ja tuntuu että kehossani tapahtuu nyt jotain. On ihan positiivista tuntemusta, paitsi päänsärky ei ole kiva, Hikoilen nyt naamasta ja kainaloista varsinkin ihan hulluna mutta ei tunnu pahalta. Minulla on tuo sokerimittari kotona ja silloin kun tulee huono olo niin sokeriarvo on ollut 4,2 tai alle. Kerran sain 3,6:n tuloksen ja silloin olin jo todella ahdistunut, sydän hakkasi, pyörrytti ja kuvotti. Tuo tilanne syntyi n. 2 tuntia ruokailun jälkeen. Osaisitko muuten vielä sanoa liittyykö tähän myös toinen todella häiritsevä oire, eli jos otan saunan jälkeen vaikka 2 keskiolutta, syön (silloin en ole ajatellutkaan hiilareita) niin pari tuntia tämän jälkeen alkaa ihan järkyttävä tykytys sydämmessä ja tuskanhiki päällä. Lääkärini oli sitä mieltä että alkoholi noin pienessä määrässä ei voi vaikuttaa tähän ja neuvoi vaan ottamaan propralia epämiellyttävään oloon. Se auttaakin kyllä mutta ei tuo silti ole kiva kun pelkää sitä jo etukäteen. En ole tajunnut noita sokereita silloin mitata kun pelkään sitä oloa ja koitan vaan saada sen tasaantumaan.


    • ei syytä panikoida

      Jos verensokeri on laskenut alle neljään, voi tulla tuollaisia hypoglykemiaoireita. Täytyy vielä ottaa huomioon, että kotimittarit voivat helposti heittää 10-15 % oikeasta arvosta.

      Olut sisältää nopeita hiilihydraatteja ja alkoholia. Hiilihydraatit imeytyvät nopeasti ja nostavat diabeetikoilla verensokerin nopeasti. Terveillä haima erittää lisää insuliinia ja verensokeri ei nouse samalla lailla. Samalla vaikuttaa myös alkoholi, mutta pitempään. Alkoholi estää maksaa purkamasta verenkiertoon sokeria. Tällöin verensokerit laskevat, kun oluen hiilihydraatit on selvitetty. Verensokeri voi laskea tällöin alle hyporajan. Vasta kun alkoholi on poltettu, alkaa maksa taas erittää sokeria verenkiertoon normaalisti eli kun tilanne vaatii sitä. Jos sinulla on vielä liiallista insuliinineritystä haimasta, voi tilanne olla vielä hankalampi, koska insuliini estää myös maksaa erittämästä sokeria.

      • pelokas2

        Kiitos edelleen vastauksesta. Taidan jättää suosiolla oluen pois, senverran epämiellyttävä on se olo mikä sen jälkeen tulee. Kuvittelisin että kilpirauhasarvotkin jotenkin vaikuttavat haiman toimintaan. Toisinaan tätä ongelmaa ei nimittäin ole laisinkaan. Koitan nyt edelleen pitää ruokavalioni hiilihydraatittomana niin hyvin kuin mahdollista. Tällä hetkellä olo ainakin on ok.


      • ei syytä panikoida
        pelokas2 kirjoitti:

        Kiitos edelleen vastauksesta. Taidan jättää suosiolla oluen pois, senverran epämiellyttävä on se olo mikä sen jälkeen tulee. Kuvittelisin että kilpirauhasarvotkin jotenkin vaikuttavat haiman toimintaan. Toisinaan tätä ongelmaa ei nimittäin ole laisinkaan. Koitan nyt edelleen pitää ruokavalioni hiilihydraatittomana niin hyvin kuin mahdollista. Tällä hetkellä olo ainakin on ok.

        Englanninkielisessä wikipediassa on taulukko, jossa kerrotaan, mitkä hormonit nostavat ja mitkä laskevat verensokereit.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Blood_sugar_regulation

        Hormones that influence blood glucose level

        Tuossa on mainittu Thyroxine nostavana, joka on kilpirauhashormoni. Voi päätellä, että kilpirauhasen toiminnalla on merkitystä verensokereihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7736
    2. 108
      5941
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5167
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4536
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3210
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2967
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2928
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2434
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2046
    Aihe