Hyppyrimäki Muhoksella

Hei, asuin Muhoksella noin 1962 vuoden tai kaksi, 7 vuotiaana. Olen asunut austraaliassa 1968 lähtien. Yrittelen muistaa mökkiä jossa asuttiin ja koulua. Se oli jossain metsässä, mutta muistan että oli järvi lähellä ja myös hyppyrimäki. Voisiko kukaan auttaa je sanoa missä se hyppyrimäki oli. Kiitos
11946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

No morjesta vaan Raikku.

Varsinaiseen kysymykseesi en osaa vastata, mutta jos kerran asut Australiassa, niin ihmettelen suuresti, että tekstistäsi löytyy
ä ja ö kirjaimia.

Äänestä
  • minun ipadissa voin kayttaa niita kirjamia....ja voinkaiin vissiin tassa laptopissakin jos loytaisin ne.

    Äänestä

  • Raikku5 kirjoitti:

    minun ipadissa voin kayttaa niita kirjamia....ja voinkaiin vissiin tassa laptopissakin jos loytaisin ne.

    Kyllä, kyllä vaan sepä mukava. Menehän nyt pomppimaan niitten kenkuruiden kanssa ja jätä nuo vedättelyhommat niiden harteille, joilta se kunnolla luonnistuu.

    Äänestä

  • Sehän onkin vallan tavatonta jos käytössä on skandinaavinen windows.
    Miten lie voikin päätyä toiselle puolelle maapalloa sellainen ohjelma.

    Äänestä

Oisko hyppyrimäki ollut Korkalanvaarassa? Siellähän on ainakin hiihdelty iän kaiken.

Äänestä
  • kontinnokassa oulujoen törmällä...

    Äänestä

Huhhuh just tulin hyppäämästä! Hyvät oli kyydit! Kyllä nyt taas kuukauden jaksaa odotella!

Äänestä

Muhoksella oli hyppyrimäki Korkalonvaarassa, mutta se purettiin pois jo 80-luvulla huonokuntoisena. Nämä nuoremmat postailijat eivät asiaa siis muista. Itse entisenä muhoslaisena tuolla on monet talvet hiihdelty ja hyppyrimäki siellä oli vielä ala-asteeni aikoihin 80-luvun alussa.

Äänestä
  • Kävipähän itse Kankkonen voittamassa eräät kisat.
    Kovaa oli polemiikki tuomaristossa, että kävikö käsi mahtavassa
    telemark alastulossa maahan vai ei. Syvä niiaus ja kädet
    levällään. Oulunjoen yli meni latu, jotra pitkin kyliltä hiihdettiin
    katselemaan ja hiihtelemään.

    Äänestä

No katsoppa sivustoa www.laitasaari.net niin löytyy mukavaa jutustelua myös hyppyrimäestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raikku kirjoitti:

Hei, asuin Muhoksella noin 1962 vuoden tai kaksi, 7 vuotiaana. Olen asunut austraaliassa 1968 lähtien. Yrittelen muistaa mökkiä jossa asuttiin ja koulua. Se oli jossain metsässä, mutta muistan että oli järvi lähellä ja myös hyppyrimäki. Voisiko kukaan auttaa je sanoa missä se hyppyrimäki oli. Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu