Käteistä rahaa kahden viikon matkalle?

asuanabi

Jos Visalla ei aina onnistu rahan nosto, hirvittää ottaa kahden viikon lomakassa käteisenä! Kannattaako vaihtaa Suomessa euroja dollareiksi ja ottaa esim. pieniä dollarin seteleitä tipeiksi alkuun esim. laukunkantajille ja hotellipojille? Mikä hyvä muistisääntö dalasin kurssille? Paljonko esim. 10 euroa dalasina? Voiko hotellien tallelokeroihin luottaa? Riittääkö yhdelle matkustajalle tuhat euroa kahdeksi viikoksi takseihin, ruokaan, huvituksiin, kun ei ostele tuliaiskrääsää? Apua toivoo ensikertalainen..

7

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justpalannut

      - visalla ei nostaminen onnistu aina, siihen ei kannata luottaa.
      - vain käteistä mukaan. eurot kelpaavat. vaihda lentokentällä saavuttuasia tippirahaa.
      - hyvä muistisääntö: 1 euro= 40 dalasia. 10 e= 400 dalasia.
      - hotellien tallelokeroihin voi luottaa.
      - normaalisti menee 100e/päivä 2 henkilöä kohden sis kaiken (ruoat,juomat,retket,ostokset yms). 14 päivää niin 1000e riittää mainiosti. vähempikin riittäisi.

    • aurinkoon1

      1.2. Matkaan ;) Jippiaiee!

    • Putipati

      Hei,

      Sinun kannattaa täällä kotimaassa ennen lähtöä vaihtaa Fedexillä dalaseiksi 100 euroa. Se on kurssista riippuen noin 3400-4000 dalasia (kurssi heittelee melkein päivittäin). Siis muistisäännöksi .. 10 euroa, noin 340-400 dalasia.

      Koska Visan toimivuus on perillä tosi epävarmaa, ota vaan rohkeasti koko matkakassasi euroina mukaan ja vaihda sitten perillä rahanvaihtopisteissä 50-100 euroa kerrallaan dalaseiksi (enempää dalaseja ei tahdo tavalliseen lompakkoon mahtua, suurin seteli on 100 dalasia). Isommat rahat ovat yleensä siistejä, mutta 5,10 ja 25 dalasin setelit aika likaisia ja kuluneita.

      Ainakin minulle on reissuillani osunut hyvät ja toimivat tallelokerot, mutta jos sellaista ei ole, niin säilytä rahasi lukittavassa matkalaukussa.
      Isompia rahanippuja ei myöskään kannata kovin näkyvästi käsitellä, koska vaikka paikallinen väki onkin yleisesti ottaen rehellistä, niin köyhyys saattaa tehdä tepposet.

      Minulle on kahdeksi viikoksi riittänyt 500-600 euroa, ja törsäysvaraakin siinä jo on ollut.
      Jos käyttää keltavihreitä takseja ja syö hieman syrjemmällä, selviää todella edullisesti. Tietysti turistilta yritetään nyhtää extraa, kannattaa olla tarkkana. Pikku palveluista voi jotain maksaakin, mutta kannattaa muistaa, että jo 100 dalasia on tavalliselle paikalliselle huomattava raha.

      Lentokentällä kannattaa laukkunsa kuljettaa itse, tai jos antaa homman laukkupojalle, niin sen 100 dalasia lähtökassastasi voit maksaa. 50 dalasiakin riittäisi, mutta ikävä kyllä niitä ei Fedexiltä saa, vaan vasta perillä rahanvaihtopisteistä ja vaihtorahana ostoksista. Hotellilla todennäköisesti joudut laukunkantajalle maksamaan.Niitä pienempiä seteleitä kannattaa pitää varalla juuri näitä tilanteita varten.Lähtiessä myös siivoojille on sopivaa jättää tippiä.

      Oikein mukavaa matkaa sinulle, itse en ikävä kyllä tänä talvena pääse ;(

    • ongelmia?

      Onko nykyisin sitten vaikea nostaa automaatista rahaa tarvittaessa? Ennen saanut ihan hyvin nostettua, ihan visa electronillakin.

    • jhaallis

      - paikallisia automaatteja harvassa, vievät vain kortin, yleensä eivät toimi silloin,kun tarvitsisi
      - paikalliset nyhtävät rahaa jopa tervehtimisestä,varaudu siihen
      - turistialueella et todennäköisesti saa vatsatautia, muualla todennäköisesti saat
      - ota oma bumsteria heti alussa, selviät helpommalla, muuta eivät tuppaannu silloin tyrkylle
      - rahanvaihtopisteissa kuskataan turistia. laske rahat heti näkyvillä vaihdettuasia, 100% olet "vahingossa" saanut liian vähän
      - seteleista saat jallajallan, pidä käsidesi kokoajan mukana ja käytä ahkerasti
      - älä usko paikallisten nyyhkytarinoita, sympatia maksaa rahaa
      - hyvää matkaa

    • nikkelikikkeliccc

      Senegambiassa toimii aina automaatit, itse senegambiassa on 2 automaattia.
      Molemmat toimivat electronilla. Toisella puolella tietä on myös automaatti joka toimii kyseisellä kortilla. Liikennevaloilla, africelilla 2kpl, westfieldissä jossa yleensä automaatti tyhjä.
      Kairaballa, vastapäätä africellin toimistoa on automaatti joka antaa aina parhaan kurssin ja pienimmät nostokulut, noin 2e. pelkällä kortilla pärjää kyllä.

    • mag

      Meille riittää 1000 euroa kahdeksi viikoksi.siis kahdelle yhteensä ja loput tulee takaisin kotiin. automaatista olen nostanut visalla gambiasta ja aina onnistunut.
      Dalasin kurssille hyvä muistisääntö : 100 dalasia on 2.5 euroa . 400 dalasia on 10 euroa jne

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      85
      7156
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6235
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      90
      5345
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3430
    Aihe