Mikä olisi helpoin konsti saada veneen pohjasta myrkyt ja primerit pois, eli kaikki vanhat pois ja uutta tilalle.
myrkyt pois
2
553
Vastaukset
- saat pois
Kun teetät työn jollakin ja itse kävelet kassan kautta.
- JVa
Viime keväänä operaation tehneen näkemyksiä (mulla lasikuituvene, puuvene saattaa vaatia eri vempaimet ja rautapaatti tykännee hiekkapuhalluksesta):
Jos joku ehdottaa maalinpoistoaineita, niin voin sanoa ettei se toimi .. tai joidenkin maalien kanssa mutta hyvin huonosti veneen pohjasta löytyvien.
Hiomalla työ on armottoman pölyistä. Toiset ovat kuitenkin päättäneet käyttää nauhahiomakonetta.
Melkoisen hyvä menetelmä on kaapia maali kunnollisella kovateräisellä työkalulla. Jos ei ole tottunut, voi aluksi tuntua fyysisesti todella tiukalta, mutta parin illan harjoittelulla kirjoitupöytäkunnollakin homma lähti etenemään. Loppusilaus sitten hiomalla koneella.
Venealan yrityksissä homma tehdään kuulemma konehöylällä (en tiennyt tätä vielä keväällä). Luulisin tämän olevan helpoin ja nopein tapa.
JVa
ps. Ja teit miten tahansa, niin kunnon hengitys ja silmäsuojaimet käyttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381314En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?139824Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19726
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709