Saunalahti katkaisi netin, siitä mitään ilmoittamatta

On nyt kulunut 2-3 viikkoa, siitä kun yritin mennä kannettavalla koneellani nettiin. Tuli vastausilmoitus: "yhteys katkaistu".

Minä olin 2 kk ilman konetta, ja maksoin 2x25€ eli yht 50€ Saunalahdelle eli Elisalle.

Saunalahti (Elisa Öyh) ei ilmoittanut, esim. kirjeellä nettiyhteyden katkaisusta.

Olen menettämässä työtilaisuuksia, ja juuri tämän vuoksi. Aion olla vaatimassa Elisalta vahingonkorvauksia tästä asiasta.

Minulla on edunvalvonta, enkä siksi voi maksaa itse laskujani. Mikäli olisivat olleet maksamatta, siitä tiedon olisi pitänyt saapua.

Tämän edisoodin jälkeen en enää koskaan tilaa mitään yhteyttömyyksiä: en Elisalta, enkä Saunalahdelta. Palvelu on pahempaa kuin huonoa!

6

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maksoin siis turhasta netistä 2 kk ajan. Soneran yhteys olisi ollut minulle täysin ilmaista.

      Siitä en tiedä, että mitenkä on koneen vaihtaminen voinut vaikuttaa yhteyksien katkemiseen.

      SIM-korttia testattu myöskin matkapuhelimen avulla. Se ei kytkeytynyt verkkoon.

      • Ohjelmisto (laajakaista) on purettu ja uudelleen ladattu useaankin kertaan, sekä kaikki suositellut elvytys-mekanismit kokeiltu. Ei lainkaan tulosta näistä. Yhteys on ja pysyy poikki.


      • Assamies kirjoitti:

        Ohjelmisto (laajakaista) on purettu ja uudelleen ladattu useaankin kertaan, sekä kaikki suositellut elvytys-mekanismit kokeiltu. Ei lainkaan tulosta näistä. Yhteys on ja pysyy poikki.

        Jk. -Tätä varten varmaan, Elisa Öyh jakaa omistajileen jättiosingot???


    • Hmm.

      Kyse on siis Saunalahden mobiililaajakaistaliittymästä? Jos SIM ei toimi muussa laitteessa, niin taitaa tosiaan olla liittymässä ongelma.

      Mistä tiedät varmaksi, että nettiyhteys on katkaistu nimenomaan Saunalahden toimesta, ei edunvalvojasi toimesta? Miten sait sen ilmoituksen, tekstiviestinä vai miten?

      Kai olet ollut edunvalvojaasi yhteydessä ja kysynyt onko laskut maksettu tai onko hän irtisanonut nettiliittymäsi jne jne?

    • prepaid asiakas

      Ota ärrältä prepaid netti niin ei katkea ilman syyttä.

    • yes inter njet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4141
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      489
      2293
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      139
      1828
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      76
      1474
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      158
      1446
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1184
    7. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      714
    8. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      102
      711
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      681
    Aihe