Nykyään kaikkialla varotellaan sukupuolitaudeista ja suositellaan kumin käyttöä, joten kuinka monilla sitten niitä tauteja oikeesti on? Uskaltaako enään kenenkään kanssa harrastaa suojaamatonta seksiä?
Oon saanu jotenki sellasen käsityksen, että lähes jokainen kantaa tietämättään jotain sukupuolitautia. En tiedä, uskallanko enään koskaan harrastaa seksiä edes kumin kanssa. Entä mitä jos haluaa lapsen? Eihän sitä voi saada ilman taudin saamista, ja jos se tauti on joku tosi vakava (ehkä jopa tappava) nii sittenhä siinä voi kuolla itekki? :(
Ja se joka sitä tautia kantaa, niin onko se jotenki haitaksi sille? Mitkä sukupuolitaudit on ns. lieviä, että ne voi saada helposti pois? Onko olemassa tappavia sukupuolitauteja? Jos harrastan tietämättämäni seksiä tappavan sukupuolitaudin omistavan kanssa, kuolenko siihen paikkaan vai mitä? Entä ne jotka sellasta kantaa, miksei ne oo kuollu siihen? Eikö niillä oo mitään haittoja siitä?
Anteeksi, oon tyhmä. Mua vaan pelottaa niin paljo. :(
Sukupuolitautien yleisyys?
9
381
Vastaukset
- *****
Minun mielestäni, ennen molemmat testeihin, jos haluatte lapsia. Muuten en tiedä, vaikeita jotain neuvoa. Jos tiesin, että saan sen, mitä nyt minulla, en koskaan harastanut...
- Tutuista
Tiedän helsingistä 2 tyttöä 18 ja 23 v sekä 1 miehen 22v joilla on hiv. Ja paljon noita joilla on lievempiä tauteja kuten herpestä ja klamydiaa. Ja noi hiv tutut ei ole koskaan käyttäny mitää huumeita vaan saanu tautinsa jossain baarin jälkee jatkoilla.
Sukupuolitauti tartunnat ovat kyllä yleistyneet viimeisen 10 vuoden aikana kun ulkomaille matkailu on yleistynyt, mutta HI-virus on erittäin harvinainen Suomessa ja suurin osa Suomalaisista HIV positiivisista ovat saaneet tartunnan joko huumeneuloista tai ulkomailta/ulkomaalaiselta.
Ei kuitenkaan ole mitään hätää, sillä tähän on helppo (tai ainakin joillekkin helppo) ratkaisu ja se on n. 3 kuukauden selibaatti ja testeissä käyminen sekä sitten näiden tulosten ollessa negatiivisia uskollinen seksi.
miehen kondomi suojaa sukupuolitaudeilta 90% varmuudella (10% on kondomin vaurioitumisen riski) eli voit panna rauhassa vaikka HIV positiivista kunhan kumi on käytössä.- th.33
No ei todellakaan suojaa kondomi 90%:sti esim. herpeksessä, virusta kun on usein alueilla joita kondomi ei peitä ja herpes tarttuu oireettomassakin vaiheessa...Eikä se suojaa kyllä kondyloomaltakaan kovin kummoisesti.
Eikä se HI-virus nyt Suomessakaan kovin harvinainen, valitettavasti, enää ole.
- gntnnmt
miehen kondomi suojaa sukupuolitaudeilta 90% varmuudella (10% on kondomin vaurioitumisen riski) eli voit panna rauhassa vaikka HIV positiivista kunhan kumi on käytössä. "
Ja sitten kun kondomi meneekin rikki kuten joskus käy voitkin olla uusi HIV:n kantaja. Minusta HIV:tä sairastavien pitäisi harrastaa seksiä vain toisten HIV positiivisten kanssa tai runkata.Kondomi ei hajoa vahingossa vaan nimen omaan vääränlaisen säilytyksen tai vanhentuneena.
Mikäli kondomi hajoaa vahingossa, sen valmistaja joutuu maksamaan mukavia korvauksia mikäli käyttäjä tai käyttäjän kumppani saa HIV tartunnan.
Eli kyllä kondomiin voi luottaa ja niitä sopii säilyttää ohjeiden mukaisesti ja tarkistaa parasta ennen päiväys.
- huoh...
"Mikäli kondomi hajoaa vahingossa, sen valmistaja joutuu maksamaan mukavia korvauksia mikäli käyttäjä tai käyttäjän kumppani saa HIV tartunnan." Ja höpön, höpön...
Mitenkäs käyttäjä todistaa kondomin hajoamisen syyn, siis että on käsitellyt sitä oikei, ei ole kynnellä esim. rikkonut jne.??- Järkikäteen
Kyllä valmistusvirheet nykyään saadaan selville etenkin kondomeissa ja se on yksinkertaisen näytteen rakenteen tarkistaminen.
Tunnen itse tapauksen jossa valmistaja joutui korvausvelvolliseksi kondomin valmistusvirheen takia.
Sitäpaitsi ei kondomia suositeltaisi jos se ei takaisi hyvää suojaa sukupuolitaudeilta ja raskaudelta.
- Täti
Koulujen seksuaalivalistus onkin mielstäni pelottelua hyvin pitkäliti. "Sinulla on vähintään HIV, kondylooma ja kuppaa ja nainen tulee raskaaksi, jos harrastat suojaamatonta seksiä" -menttaliteetti on iskostettu meidän mieliin. En tarkoita tällä sitä, etteikö kondomia ole syytä käyttää, mutta järki käteen valistuksessakin. Ohje voisi esim. olla seuraavanlainen:
Käytä kondomia aina tilapäisissä suhteissa ja uuden tuttavuuden kanssa. Käytä kumia, vaikka nainen suojaisikin itseään raskaudelta. Jos olet suojamattomassa yhdynnässä tuntemattoman/ ei vakituisen kumppanin kanssa, käy sukupuolitauti- ja HIV/hepatiitti-testeissä itämisajan jälkeen. Kytä itämisajan aikana AINA kondomia, jotta et sirrä mahdollisia tauteja seuraaville kumppaneille. Kun aloitat vakituisen suhteen, voi molempien olla syytä käydä testeissä, jos halutaa olla varmoja omasta "taudittomuudesta". Raskauden ehkäisystä tulee huolehtia, mikäli ei tavoitella raskautta. Lisäksi tulee sopia parisuhteen säännöt, eli ollaanko uskollisia toisille vai eletäänkö vapaassa suhteessa. Tilapäisten kumppaneiden kanssa on syytä edelleen jatkaa kondomin käyttöä (ellei kyse ole todella vakiintneista kuviosta ihmisten välillä). Lapsen saannista tulee keskustella ja sopia yhdessä, jolloin raskauden ehkäisy tulee lopettaa.
Alkuperäiselle kirjoittajalle tiedoksi, että riskikäyttäytyminen lisää sukupuolitautien mahdollisuutta, mutta kondomi on hyvä suoja ja sen "tehoon" voi luottaa. Toki ne hajoavat joskus, mutta kyllä niitä testataan ennen kuin päättyvät markkinoille. Lisäksi jos harrastaa suojaamatonta seksiä tuntemattomien kanssa, eli se automaattisesti tarkoita, että on kuppa ja kuusi muuta.Toki koskaan ei voi päällepäin sanoa kenellä on mikäkin tauti, koska se ei lue otsassa. Tämän takia vastuullinen ihminen käyttää kondomia ja käy "vahinkojen" sattuessa testeissä eikä tietoisesti siirrä tauteja eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1221721
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161422Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR329992- 61990
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen90864- 66841
- 1770
- 46741
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9671Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta62658