seinäpinnan tasaan vai keskelle huonetta?

Olisi syytä asentaa ilmastointi putket omakotitalossa ?
5163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En ymmärrä. Selitätkö tarkemmin.
Puhutko ilmastointikanavista vai mistä?
Yleensä kanavia ei asenneta huoneen sisäpuolelle.

Äänestä
  • Ei yleensä,niin.. mutta kattolämmityselementit ja niiden sijainti välipohjassa ovat hämärän peitossa. Olen laittamassa näkyville nämä kanavat ja halusin tietää voidaanko kanavat jättää huoneissa seinäpinnan tasaan vai olisiko syytä tuoda esimerkiksi keskelle huonetta? Silloin kanavat olisivat kyllä ikävästi näkyvillä. Tämä kanavan asennus olisi tälle pohjalle aika vaivaton laittaa. Neljä mh,keskellä vh johon koje tulisi. Käytävän osuudella kanava olisi näkyvillä tai eristettynä koteloineen..tästä eteenpäin asennus kyllä hankaloituu,mutta esim,koristekivellä tai tammiparru-uretaani kotelolla voisi peittää kanavan.. semmosia.

    Äänestä

  • ilma-vaivainen kirjoitti:

    Ei yleensä,niin.. mutta kattolämmityselementit ja niiden sijainti välipohjassa ovat hämärän peitossa. Olen laittamassa näkyville nämä kanavat ja halusin tietää voidaanko kanavat jättää huoneissa seinäpinnan tasaan vai olisiko syytä tuoda esimerkiksi keskelle huonetta? Silloin kanavat olisivat kyllä ikävästi näkyvillä. Tämä kanavan asennus olisi tälle pohjalle aika vaivaton laittaa. Neljä mh,keskellä vh johon koje tulisi. Käytävän osuudella kanava olisi näkyvillä tai eristettynä koteloineen..tästä eteenpäin asennus kyllä hankaloituu,mutta esim,koristekivellä tai tammiparru-uretaani kotelolla voisi peittää kanavan.. semmosia.

    Helppo lämmityelementit on löytää. Termarit täysille, ja puolen tunnin kulutttua katosta tunnustelemalla elementtien paikat löytyvät riittävä selvästi.

    Äänestä

  • Joku vaan kirjoitti:

    Helppo lämmityelementit on löytää. Termarit täysille, ja puolen tunnin kulutttua katosta tunnustelemalla elementtien paikat löytyvät riittävä selvästi.

    Hullun hommaa tunkea kanavia yläpohjaan (eristystarve lämmönhukka eristeistä huolimatta höyrysulusta tulee juustoa), jos asennus sisätiloihin onnistuu helposti. Sisälle asennettavia kanavia ei tarvitse eristää (pl. ulko- ja jäteilma), joten kanavat vaan käytävän kattoon ja venttiilit MH seinille. Asuinhuoneiden pienillä ilmamäärillä ei ole niin hirveän isosti väliä, missä venttiilit sijaitsevat.

    Toimistoissa ilmamäärät ovat ainakin kolminkertaiset tuloilma jäähdytettyä. Näissä on jo tarkempaa, ettei ilmasuihku törmää seinään, valaisimeen tms. ja kimpoa siitä edelleen vauhdilla työntekijöiden niskaan -> tuloilmalaite miel. keskelle kattoa

    Kanavien naamiointi onnistuu tekemällä alaslaskun tai koteloimalla kanavan seinän ja katon nurkkaan. Viimeksi mainittuun on olemassa joku valmis tuotekin, missä on Ø125 kanavan kannakkeet kotelon kansi. Kotelo on vielä suunniteltu niin, että tuloilmalaitteet saa suoraan sen kylkeen. Sileäpintainen vajaa 20x20 cm kotelo tai ”palkki” häviää parhaiten näkyvistä sellaisenaan (seinän/katon väriin maalattuna), ei siihen kannata mitään verhoilukiviä tms. alkaa liimailemaan – vetää vaan huomiota puoleensa ja sitten näkyy myös, jos ei ”pimppaus” mennytkään ihan nappiin.

    Kapeassa käytävässä alaslasku on fiksumpi – siihen saa ”samalla vaivalla” upotettua valaisimetkin.

    Mahdollinen kätköpaikka on myös kaapistojen yläsokkeli. Tällalailla kerrostaloissa kanavat jemmataan. Siis alaslasku KPH/eteinen ja muualla kanavat keittiö- ja vaatekaappien päällä tuloilmalaitteet seinillä.

    Äänestä

Voi jättää seinäpintaan. Tuloventtiileiksi seinäventtiiliksi sopivat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ilma-vaivainen kirjoitti:

Olisi syytä asentaa ilmastointi putket omakotitalossa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu