Mazda 626 -93 takajarrut

Varmaan kyseisen auton omistajille tuttu ongelma liittyen takajarrusatuloiden jumimiseen. Lieneekö kukaan yrittänyt itse purkaa satuloita ja millaista vikaa sieltä on löytynyt. Uusien vaihtamista suosittelee merkkiliike, mutta hintakin on aika mojova eli jos jotain olisi tehtävissä niin kertokaa.
3873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mulla meni molemmilta puolilta satulat uusiksi. Vaihdatin suosiolla, koska kovinkaan paljon ei ollut itse tehtävissä. Samalla levyt ja palat kaikkiin nurkiin. Kivasti kirpaisi, pelkästään noi satulat taisi olla pelkät osat jotain 150€/kpl.

Äänestä

Aivan samoin, jumiutuivat, laitettiin liikkeessä moneen kertaan ja eivät saaneet toimimaan kuin katsastuksen yli. Nyt on kaikki takajarruosat vaihdettu uudenveroisiin kunnostettuihin ja yllättävän hyvin toimii!
Tosin pääsi moninverroin halvemmalla. Purki satulat, vaihtoi kaikki tiivisteet, uusi käsijarruvaijerit ja yhtä hyvä tuli, ellei parempi. Saa vaan muutaman tunnin näprätä ja tuskailla käsijarrun säädön kanssa. - Pyörivät männät takana

Äänestä

Ei auta enää muu, tähän asti pelannut jotenkuten kiitos ahkeran käytön. Nyt menee satulat uusiks, kestihän nuo yli 10v, hinta tosin kirvelee.
Etujarruissa hieman samaa ongelmaa johtuen tiivisteistä ja siten männän hapettumisesta, sen tosin saa laitettua halvalla kuntoon...
Kyselivät noista tyyppivioista niin nämä nyt mulla, muuta ei tule mieleen. Venttilinvarren nostajat tietty rapisee kylmänä, mutta eipä tuo ole haitannut, rapiskoot rauhassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


626 kirjoitti:

Varmaan kyseisen auton omistajille tuttu ongelma liittyen takajarrusatuloiden jumimiseen. Lieneekö kukaan yrittänyt itse purkaa satuloita ja millaista vikaa sieltä on löytynyt. Uusien vaihtamista suosittelee merkkiliike, mutta hintakin on aika mojova eli jos jotain olisi tehtävissä niin kertokaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu