Selkäkipu ja ummetus

Tää on uneton yö

Puoli vuotta ollut ristiselässä kipua ja m yös ummetus tullut kuvioon mukaan.
Koskaan ei oikeastaan ole "kakkahätä" nykyään.
Uloste tulee joskus ja senkin jälkeen tunne, ettei suoli tyhjene. Verta ei tule. Laihtunut en ole. Onko tämä jotain suolistosyöpää?
Olen käynyt lääkärillä, joka mielestäni keskittyi vain selkääni, josta myös kuvat otettiin ja mitään ei löytynyt.
Itse olen jokseenkin varma, että suolistossa on jotain, nimenomaan oikealla puolella, koska kipu tuntuu siellä. Nyt olen menossa verikokeisiin, hemppari tosin on ollut ihan hyvä, mutta näkyykö esim.pienessä verenkuvassa, jos on joku kasvain tai syöpäjuttu...APUA.
Minkä alan lääkäriin ja mihin tutkimuksiin minun olisi paras seuraavaksi mennä ennenkuin tämä epätietoisuus tekee hulluksi?

9

21438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fjgiorg

      Tuskin on mitää syöpää tai kasvainta moinen. Turhaa siellä panikoit. Varmasti ihan vain ruokavalion aiheuttamaa tuo ummetuksesti. Nykyään erittäin yleinen. Ärtynyt paksusuoli saattaa myös aiheuttaa tuon ja se voi puhjeta ihan koska vain. Suurin syy ärtyneen paksusuolen oirehtelemiseen on stressi ja huono ruokavalio.

      Ummetus voi myös tulla jos syöt liikaa kuituja mutta juot liian vähän nesteitä. Eli muista juosta paljon paljon enemmän vettä.

    • Älä nyt viitsi, Ummetus tuntuu MAHASSA eikä SELÄSSÄ.

    • 9+3

      Itselläkin on tuo sama ongelma para-aikaa päällä, sattuu lantioon tohon oikealle puolelle... Itelläkään ei oo niiku ulostamisen tarvetta, siitä ite pitää huolehtia... Muuten se tulee koska vain ja yllättäin. Muita ongelmia ei mulla oo. Oon aika varma että ruokavaliostani johtuu :/

    • laksatiivia

      ummetus aiheuttaa nimen oman kipua oikealle puolelle jos on kovaa kipua vasemmalla voi olla umpisuolen tulehdus.

    • laksatiivia

      siis meni väärin päin sori... vasemmalla ummetus ja oikealla umpisuoli....

      • Anonyymi

        Mulla on umpisuoli vasemmalla tai siis oli


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla on umpisuoli vasemmalla tai siis oli

        mulla ainakin on oikealla arpi kun umppari leikattiin ja just tuollaisia kummia selkä-vatsaoireita ollut kun selkä niin kipee ettei pysty kunnolla liikuntaa harrastamaan ja syötättää kuitenkin jne,


    • Anonyymi

      Ummetus, kipu tuntuu myös selässä, yleensä kokonaisvaltainen kamala olo, hikoilua ym.

      • Anonyymi

        Jos on oireita pitää mennä lääkäriin! Täältä ei apua saa.
        Vaikea ummetus aiheuttaa kipua joka voi olla myös selässä. Saattaa olla etova olo tai oksettaa. Ummetus pitää hoitaa ja sen syy selvittää!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7846
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5420
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4842
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      76
      3537
    5. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      150
      3086
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2045
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      2031
    8. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1859
    9. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1727
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      38
      1682
    Aihe