Tulevaisuus mietityttää

ulkomaille vai ei

Olen nyt lukion ensimmäisellä, mutta koen silti pientä ahdistusta jo tulevaisuudestani. Tahtoisin lähteä opiskelemaan ulkomaille, ehkäpä toimittajaksi, mutta en tiedä pystyisinkö mennä puhumaan englantia, pitämään esitelmiä ja ylipäätään elämään sillä kielellä. Ei englanti itsessään ole kovin vaikeaa, siinä ysin luokkaa, mutta silti ajatus mietityttää silti paljon. Onko mitään neuvoja/kokemuksia, tai mitään mikä voisi helpottaa ongelman kanssa?

1

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mene ihmeessä

      Minä aloitin aikoinaan ulkomailla asumisen sellaisesta maasta, jossa puhutaan erittäin huonosti ja vähän englantia. Itse olin opiskellut kyseisen maan kieltä vain yhden vuoden, joten heikoissa kantimissa mentiin. Asuin ko. maassa vuoden ja kokemus oli todella rikastuttava. Palattuani takaisin Suomeen päätin, että ulkomaat on minun paikkani.

      Sen jälkeen olen asunut ja työskennellyt useammassa englanninkielisessä maassa, nyt on meneillään jo kolmas. Työpaikkana on yliopisto. Näiden vuosien aikana on oppinut yhden asian: suuri osa ihmisistä, joiden kanssa olet arkielämässä tekemisissä englanninkielisissä maissa ovat kotoisin jostain ihan muualta, eivätkä ole englanninkielisiä. Se myös näkyy ja kuuluu.

      Kokemusteni perusteella keskiverto suomalainen osaa paremmin englantia kuin suuri osa muista. Esimerkiksi englanninkielisten maiden yliopistoissa suuri osa opiskelijoista on ulkomaalaisia ja heihin nähden suomalaisilla on kielen suhteen parempi osaaminen. Sanoisin, että suomalainen lukiolainen kirjoittaa useimmiten parempaa englantia kuin monesta muusta maasta tulleet jo yhden yliopistotutkinnon omaavat opiskelijat.

      Ääntämisen oppii ajan myötä ja yksi ulkomaille muuttamisen motiivihan on oppia lisää kokonaisvaltaisesti, niin kielestä, kulttuurista, tavoista kuin arkielämästä. Esitelmien pito tai arjen hoitaminen toisella kielellä on haaste ainakin aluksi, mutta ajan mittaan se helpottaa. Kukaan ei ole kuollut esitelmiin ja sitä paitsi ihan tuskaa ne ovat omallakin kielellä. Ensimmäinen puoli vuotta toisessa maassa voi tuntua vaikealta, mutta sen jälkeen et ajattele enää asiaa.

      Kannustan ehdottomasti lähtemään ulkomaille jos kiinnostaa! Eipähän ainakaan myöhemmin sitten kaduta, ettei ollut rohkeutta lähteä kun kielikin on siellä eri.

      Opiskelualasta kuitenkin sen verran, että pohdi vielä mitä muita ammatteja voisit harkita. Toimittaja on haastellinen ammatti, sillä kielen oikeellisuus korostuu ja ei-natiivin on vaikea pärjätä siinä kisassa ulkomailla. Suomessa toimittajaksi taas kannattaisi ehkä opiskella suomalaisessa oppilaitoksessa, josta saat paremmat eväät Suomessa toimimiseen. Selvitä ainakin etukäteen se, millaiset työmahdollisuudet sinulla olisi kohdemaassa, Suomessa tai jossain muualla jos käyt opiskelut ulkomaisessa opinahjossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      272
      3459
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      122
      1816
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      270
      1539
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      73
      1453
    5. 77
      1396
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1130
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1116
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      977
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      893
    Aihe