Onko ollut ongelmia etäluku laitteissa, meille tuli kirje, että eivät voi lukea kun olemme katkaisseet sähköt ??? Emme ole liikkuttaneet koko hökötystä ??? Arvio laskutus monelta kuulta. Johtuukohan vika siitä, kun ostamme sähkön Fortumilta ?
PKS ja etäluku
heittää volttia
5215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Monet muut sähköyhtiöt alensivat kesän aikana sähkön hintaa, PKS ei senttiäkään.Selitteli kymppilehdessään liirumlaarumia.Ennen uusien mittarien asennuksia toitottivat ,että kuluttajalle ei tule kustannuksia,nyt yhtenä hinnan noston perusteena on mittarien vaihdon kustannukset.Lehdissä oli että sähkön sisäänostohinta oli jopa 60% alhaisempi,ei ole näkynyt PKS:n asiakkaiden hinnoissa.On se kummallista kun johonkin pitää investoida, niin heti ollaan asiakkaiden kukkarolla,MISSÄ VOITOT! Kun tavallinen ihminen joutuu jotain uusimaan tai korjaamaan, ei voi maksattaa muilla,omaa kuvetta on kaivettava! Vuoden viimeisenä päivänä tuli ilmoitus ,että hinta nousee helmikuun alusta. Viimmeisen päälle ahne yhtiö! Sitäpaitsi uudet mittarit eivät kestä ukkosta!
Niin ja omakotiliitonkin alennus taitaa huveta nollaan,ei kehtaa pariakymppiä enää maksaa sen jonninjoutavan moniste lehen takia.
Ihme muuten tuo omakotiyhdistyksen jäsenkortti? En ole saanut muualta sillä etua kuin sähkölaskussa ja kerran kukkakupassa, aina muualla sanotaan ettei se käy näihin tuotteisiin! Sähkössä minkä säästät niin siirtomaksussa rosvotaan rahat jokatapauksessa! Mikähän se on tuo siirtomaksun kaava millä sitä peritään?
Ompahan sähköyhtiön taas hyvä ensikeväänä lehdessä kirjoittaa miten tuli miljoonasotalla taas voittoa! Potuttaa noita loisia elättää mutta pakko mikä pakko!
Monopoli firmalla on monopoli oikeudet alueella onhan siellä meidän politikot päättämässä kuntien yhteisyhtiössä sama jäte monopolissa .
Sähkö energian voi ostaa miltä yhtiöltä vaan, vaikka helsinginenergialta plussa sähkönä 6,04 senttiä/kwh