miksi??

pirkanmaalla asuva

Ihan vaan ajattelin kysellä, että miksi Pirkanmaan alueella ei ole yhtäkään frettiliiton hyväksymää kasvattajaa, joka kasvattaisi lemmikkejä elämän iloksi meille normaaleille ihmisille? Juuri tarkastelin frettiliiton sivuilta kasvattajia ja löysin yhden kasvattajan joka on aloittanut Pirkanmaalla frettien kasvatuksen mutta vain ja ainoastaan kasvattajille.
Olen vuosia ajatellut hankkia fretin, mutta se pieni ihana pentu tulee aikas kalliiksi, kun sen hakee pkt-seudulta. Bensa kun ei ole näinä aikoina kauhean halpaa.

Pistää vaan miettimään tällaiset asiat.

5

184

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pirkanmaalla asuva

      Ja lisäys vielä edelliseen..
      Se kasvattajan tuki olisi kuitenkin minun mielestäni tärkeää, niin ajattelin myös sitä että olisi paljon mukavampaa että kasvattaja olisi kuitenkin lähellä, jos apua/neuvoja tarvitsisi.
      Kaikki kasvattajat painottavat, että pitää olla alkuvaiheessa kiinnostunut kyselemään ja olemaan aktiivinen ottamaan asioista selvää, mutta oikeastihan suuri osa ihmisistä vain mielistelee saadakseen kaikin mahdollisin tavoin sen ihanan söpön frettipennun.
      Ja tämän olen joka vuosi huomannut.. hankitaan se pentu alku kesästä ja loppuvuodesta niitä sitten myydään apulassa tai täällä.
      Miksi pitää hankkia fretti jos ei ole valmis kuitenkaan hoitamaan kyseistä eläintä? En kritisoi niitä ihmisiä, joilla on puhjennut vakava allergia vaikkei ole esim. Ollut allerginen millekään eläimelle.

    • ehehahhah

      Hah hah, salli mun nauraa. Mitenkähän se porukka saa sitten frettinsä haettua ilman konkurssia Oulua ja Rovaniemeä myöden? Jos ei ole vara laittaa muutamaa kymmentä euroa bensakuluihin niin miten on vara sitten pitää lemmikkiä edes? Ja frettiliiton kasvattajista yksikään ei ole sellainen, että kasvattaisi vain kasvattajille yksilöitä. Eivät kylläkään myy yksilöitä kasvatukseen muille kuin frettiliiton hyväksymille kasvattajille eli puskakasvattajat eivät voi ostaa kasvatukseen yksilöä viralliselta kasvattajalta. Suurin osa pennuista kyllä myydään ihan normaaleihin koteihin lemmikeiksi

    • missäonpirkanmaa

      Eikös Lempäälä sijaitse pirkanmaan alueella, tai ainakin lähellä sitä? Tai sitten maantietoni on ihan päin sitä itseään, mutta E-Pic's Ferretsille ainakin on tulossa kaksi pentuetta ja kasvattaja asuu Lempäälässä. Ihan lemmikkifrettejä tuolta on tulossa eikä suinkaan kasvata pelkille kasvattajille, vaan ihan "tavallisille ihmisille". Jos ei kuitenkaan ole varaa lähteä pirkanmaalta pk-seudulle hakemaan frettiä niin miten ihmeessä sitten on varaa frettiä ylläpitääkään? Monilla ihmisillä on mennyt tonneja fretteihin ihan parinkin vuoden sisällä, frettien ruuat ovat kissojen ja koirien ruokia kalliimpia ja rokotukset samaten.

    • Jepjep

      "Ja tämän olen joka vuosi huomannut.. hankitaan se pentu alku kesästä ja loppuvuodesta niitä sitten myydään apulassa tai täällä.
      Miksi pitää hankkia fretti jos ei ole valmis kuitenkaan hoitamaan kyseistä eläintä? En kritisoi niitä ihmisiä, joilla on puhjennut vakava allergia vaikkei ole esim. Ollut allerginen millekään eläimelle. "

      Voin melkein vannoa, että yksikään SFL:n hyväksymältä kasvattajalta ostettu pentu ei löydy myynti-ilmoituksena kummastakaan. Kasvattaja haluaa näistä asioista tietää, jos pentua ei voidakkaan pitää, ja kasvattaja ITSE etsii uuden kodin pennulleen. Täältä ja apulasta löydetyt ilmoitukset ovat useimmiten virosta tuotuja frettejä, tai puskakasvattajia.

    • Syanidi

      http://taskuvarkaani.blogspot.fi/2012/08/katsaus-naatakuluihin.html?m=0

      Tuolta näkee hieman fretinomistajan rahallisia kuluja, joten bensakulut ovat aika pieniä muihin rahanmenoihin verrattuna. Kannattaa siis varautua siihen ettei se fretti mikään kovin halpa lemmikki ole.

      Ja mikähän kasvattaja muuten oli kyseessä, joka SFL:n sivujen mukaan Pirkanmaalla kasvattaa mutta vain kasvatusyksilöitä kun liiton sivuilta ei sellaista löytynyt ollenkaan. Samat vanhat kasvattajat siellä näkyi eikä yhtään sitten uutta viime näkemän ollut tullut. ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      139
      5852
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      410
      2707
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      138
      2621
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      19
      2128
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      17
      1855
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      73
      1286
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      8
      1117
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1072
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      958
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      85
      897
    Aihe