miksi??

pirkanmaalla asuva

Ihan vaan ajattelin kysellä, että miksi Pirkanmaan alueella ei ole yhtäkään frettiliiton hyväksymää kasvattajaa, joka kasvattaisi lemmikkejä elämän iloksi meille normaaleille ihmisille? Juuri tarkastelin frettiliiton sivuilta kasvattajia ja löysin yhden kasvattajan joka on aloittanut Pirkanmaalla frettien kasvatuksen mutta vain ja ainoastaan kasvattajille.
Olen vuosia ajatellut hankkia fretin, mutta se pieni ihana pentu tulee aikas kalliiksi, kun sen hakee pkt-seudulta. Bensa kun ei ole näinä aikoina kauhean halpaa.

Pistää vaan miettimään tällaiset asiat.

5

192

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pirkanmaalla asuva

      Ja lisäys vielä edelliseen..
      Se kasvattajan tuki olisi kuitenkin minun mielestäni tärkeää, niin ajattelin myös sitä että olisi paljon mukavampaa että kasvattaja olisi kuitenkin lähellä, jos apua/neuvoja tarvitsisi.
      Kaikki kasvattajat painottavat, että pitää olla alkuvaiheessa kiinnostunut kyselemään ja olemaan aktiivinen ottamaan asioista selvää, mutta oikeastihan suuri osa ihmisistä vain mielistelee saadakseen kaikin mahdollisin tavoin sen ihanan söpön frettipennun.
      Ja tämän olen joka vuosi huomannut.. hankitaan se pentu alku kesästä ja loppuvuodesta niitä sitten myydään apulassa tai täällä.
      Miksi pitää hankkia fretti jos ei ole valmis kuitenkaan hoitamaan kyseistä eläintä? En kritisoi niitä ihmisiä, joilla on puhjennut vakava allergia vaikkei ole esim. Ollut allerginen millekään eläimelle.

    • ehehahhah

      Hah hah, salli mun nauraa. Mitenkähän se porukka saa sitten frettinsä haettua ilman konkurssia Oulua ja Rovaniemeä myöden? Jos ei ole vara laittaa muutamaa kymmentä euroa bensakuluihin niin miten on vara sitten pitää lemmikkiä edes? Ja frettiliiton kasvattajista yksikään ei ole sellainen, että kasvattaisi vain kasvattajille yksilöitä. Eivät kylläkään myy yksilöitä kasvatukseen muille kuin frettiliiton hyväksymille kasvattajille eli puskakasvattajat eivät voi ostaa kasvatukseen yksilöä viralliselta kasvattajalta. Suurin osa pennuista kyllä myydään ihan normaaleihin koteihin lemmikeiksi

    • missäonpirkanmaa

      Eikös Lempäälä sijaitse pirkanmaan alueella, tai ainakin lähellä sitä? Tai sitten maantietoni on ihan päin sitä itseään, mutta E-Pic's Ferretsille ainakin on tulossa kaksi pentuetta ja kasvattaja asuu Lempäälässä. Ihan lemmikkifrettejä tuolta on tulossa eikä suinkaan kasvata pelkille kasvattajille, vaan ihan "tavallisille ihmisille". Jos ei kuitenkaan ole varaa lähteä pirkanmaalta pk-seudulle hakemaan frettiä niin miten ihmeessä sitten on varaa frettiä ylläpitääkään? Monilla ihmisillä on mennyt tonneja fretteihin ihan parinkin vuoden sisällä, frettien ruuat ovat kissojen ja koirien ruokia kalliimpia ja rokotukset samaten.

    • Jepjep

      "Ja tämän olen joka vuosi huomannut.. hankitaan se pentu alku kesästä ja loppuvuodesta niitä sitten myydään apulassa tai täällä.
      Miksi pitää hankkia fretti jos ei ole valmis kuitenkaan hoitamaan kyseistä eläintä? En kritisoi niitä ihmisiä, joilla on puhjennut vakava allergia vaikkei ole esim. Ollut allerginen millekään eläimelle. "

      Voin melkein vannoa, että yksikään SFL:n hyväksymältä kasvattajalta ostettu pentu ei löydy myynti-ilmoituksena kummastakaan. Kasvattaja haluaa näistä asioista tietää, jos pentua ei voidakkaan pitää, ja kasvattaja ITSE etsii uuden kodin pennulleen. Täältä ja apulasta löydetyt ilmoitukset ovat useimmiten virosta tuotuja frettejä, tai puskakasvattajia.

    • Syanidi

      http://taskuvarkaani.blogspot.fi/2012/08/katsaus-naatakuluihin.html?m=0

      Tuolta näkee hieman fretinomistajan rahallisia kuluja, joten bensakulut ovat aika pieniä muihin rahanmenoihin verrattuna. Kannattaa siis varautua siihen ettei se fretti mikään kovin halpa lemmikki ole.

      Ja mikähän kasvattaja muuten oli kyseessä, joka SFL:n sivujen mukaan Pirkanmaalla kasvattaa mutta vain kasvatusyksilöitä kun liiton sivuilta ei sellaista löytynyt ollenkaan. Samat vanhat kasvattajat siellä näkyi eikä yhtään sitten uutta viime näkemän ollut tullut. ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      158
      6051
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      77
      3653
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      109
      3538
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      75
      2845
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      44
      2410
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      47
      2165
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      119
      1782
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      373
      1271
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1206
    10. 54
      1004
    Aihe