Auttakaa muo :(

ÄÄää.. Jelppiä

Mulla on ensinnäkin jo pasqa elämä.
Oon 14vuotias ja asun isän ja puoläidin kanssa. Oikeesta äidistä en halua edes puhua :( Mutta kuitenkin, rakastan hevosia yli kaiken! Ja oon harrastanu ratsastusta ainakin 3vuotta. Iskä sano et saan oman hevosen, jos vaan löydän sopivan. Löysin yhen tosi söpön, ja aika halvankin. Vuonohevosen, hinta 2300e
Iskä aloittais tallin rakentamisen heti kun sää alkaa kuivamaan. Ja puoläiti tietenkin menee pilaamaan kaiken! AINA! Se meni höpisemään isälle et viedään se hevonen ainakin 6kk jollekkin yksityistallille. Mä en todellakaan halua sitä sinne, koska siel on ihan hulluja hevosia, ja iso koira. Muo on siis pienempänä purrut saksanpaimenkoira, ja kädestä luu mennyt poikki ja värttinäluu murtunnu yms. Elikkä mulla on aika vahva pelko koiriin.
Oon yrittäny selittää mun puoläidille et pelkään koiria , enkä todellakaan halua sitä millekkään sellasselle tallille, missä on koiria ollenkaan.. Ja sen takia minun mielestä oma paras vaihto ehto on oma talli! Puoläiti koko ajan alkaa huuta mulle , jos mainitsen et " Onko siel koiria?" Se alkaa jäkättää kurkku suorana kuinka mä olen lapsellinen. Ja se on viel niin kavala et se saa isän jotenki sen puolelle! Viime vuonna, oltiin menossa yhdelle ratsastuskoululle, jossa en ollut ennen käynyt. Ja puoläitini oli viemässä minua. Kysyin sitten autossa että onko siellä koiria.. Arvatkaa vaan huusiko se mulle? :(

Nyt oikeesti mulle apua, miten pääsen koirapelosta ennsinnäki yli, ja miten saan ne suostuteltuu hevoseen omaan pihaan!

( Joo siis, meillä on yksi shetlanninponi säkä 95cm. Ja sillä en voi ratsastaa.. Joten haluan uuden hevosen. Koska muutenkin tuo shetlanninponi ollut yksin tämän koko ajan, paitsi että sillä kyllä oli viellä viimeviikolla lammas seurana.. Lammas lähti, ja poni ikävistyi yksinolosta, joten uuden hepan haluaisin..)

4

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmh

      Aivan ensinnäkin, asia joka pisti silmään on, että hevosta EI PIDETÄ YKSIN. Ei uutta eikä vanhaa. Hevonen kärsii siitä vaikka ei siltä päällepäin näyttäisikään. Hevonen on erittäin vahvasti laumaeläin. Toiseksi, liikutatko shettistä sitten muuten jos kukaan ei sillä ratsasta?

      Tiedän että niin tehdään, omakin hevoseni oli ennen yksin monta vuotta edellisellä omistajalla. Sinun pitäisi ottaa selvää hevosista, ei vain harrastusvälineinä vaan myös eläimenä ja ystävänä. Oppia hevosen synnynnäisestä luonteesta ja tarpeista. Jos et täytä niitä, ei hevonen voi olla onnellinen. Ehkä sitten ymmärtäisit kuinka paljon hevonen kärsii yksin olemisesta. Ja yksin olemisella tarkoitan nyt toisen hevosen puuttumista.
      Suosittelen oikeasti ostamaan Tuire Kaimion kirjan Hevosen kanssa. Vilkaise netistä.

      Mielestäni puoliäitisi on oikeassa, talli on helpompi rakentaa kesällä, joten ainakin siksi aikaa ylläpitoon muualle, ja luulen että saat apua ja oppia jota uskon että tarvitset, (usko mua, et halua oppia kaikkea kantapään kautta joten kuuntele kerrankin.) Eihän tallilla tarvitse olla koiraa, ja luulen että jos pelkäät koiria niin paljon, sinun kannattaisi varmaan käydä terapiassa muutaman kerran jos pelko hallitsee noin paljon elämääsi. Ja jos sen tallin nyt rakennatte, niin älkää myykö sitä shettistä, vaan olkaa kilttejä ja pitäkää se kaverina uudelle hepalle.. Hevonen tarvitsee toista hevosta, ja liian harva ihminen ymmärtää sen.

      Ratsastuksesta muutenkin tullut pelkkää välineurheilua..

      • ÄÄää.. Jelppiä

        Joo tiiän , shettis on ollut yksin " vasta " viikon, ja vuoniksen haluisin mahdollisimman nopeest shetulle seuraksi. Juoksutan yleensä shettistä liinassa.
        Olen käynyt itse terapiassa jo varmaan 1 vuoden, mutta se ei hillitä pelkoani koiriin.
        Puoläitini ei ole kyllä nyt oikeassa, koska tallin voi aloittaa kuivalla kelillä.
        Siis nyt yritän kertoa, että mellä on jo tallirakennus, missä on 1 karsina. Ja se on shettikselle. Isän pitäisi aloittaa se uusi karsina vuonikselle. Muttakun hän väittää että ei ole mitään mistä aloittaa, Okei, no se saattaa hyvinkin olla totta, sillä ei ole mitään kulmaakaan josta voisi rakentaa karsinan.Ja muutenkin shetun karsina on yksin kulmassa, ja siihen ei toista vierelle saa, koska pitäähän hevosella olla iso karsina?


    • ponimus

      Tarkista minkä kokoisen karsinan tuleva hevosesi tarvitsee! Se määräytyy säkäkorkeuden mukaan, tietenkin vuonohevonen tarvitsee isomman karsinan kuin shetlanninponi. Oletko koittanut ajaa shettikselläsi? Se on mukavaa ja vaihtelevaa ajanvietettä ponillesikin ja itse löydät jotain uutta ja hauskaa, hevosen liikuttaminen on muutakin kuin ratsastamista. Käy kokeilemassa vuonista, käy toisen kerran ja vielä kolmannenkin jos tarve vaatii. Omasta kokemuksestani voin sanoa että vuoniksien kanssa ei ole helpoin elää. Tosin en nyt tarkoita että kaikki olisivat, mutta yleensä vuonikset ovat hiukan omapäisiä. Sitten kun pääset hevosen sydämeen, paluuta ei ole. Onhan ne söpöjä, mutta siihen ei saa sortua. Hevosen täytyy olla juuri sinulle se täydellinen ja sinun täytyy olla hevosellesi riittävän hyvä.

    • mnj<sgl ek

      Puhu isällesi koirapelostasi, jos hän puhuisi siitä puläidillesi. Ja sano että shettiksenne tarvitsee hevosseuraa. tsemppii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      182
      14880
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      118
      10425
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      107
      9287
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      48
      9113
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      70
      8732
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      52
      6880
    7. 180
      6470
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      30
      5553
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      150
      5324
    10. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      43
      3829
    Aihe