Ruosniemen Siwan posti

Onko joku saanut hyvää palvelua? Siis Alikyläntien Siwan postissa. Aina paketit hukassa, käskevät kotiin, koneet ei toimi, myyjät kiukuttelevat etenkin se vanhempi pitkätukkainen. Kerran jouduin hakemaan pakettiani 3 kertaa, kun aina joku ongelma. Jos vähänkin jonoa, myyjät hermostuvat ja tiuskivat. Matkahuollon kaapista kestää paketin etsiminen, kun on niin sekaisin. Itellaan olen valittanut, ei auta. Harmi kun Ruosniemen vanha posti suljettiin.
12599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Älä muuta sano =/ Heti alusta lähtien ollut se postitiskin puolelle tuleminen myyjille ylitsepääsemättömän vaivalloinen asia. Asioin ko. toimipisteessä ensimmäistä kertaa pari päivää sen jälkeen hakemassa pakettia kun vanha ihana postitoimipisteemme suljettiin. Silloin ilmeisesti samainen nainen, kuin edellisen kirjoituksessa kovaan ääneen monien asiakkaiden kuullen puheli "on tämä kyllä niin kamalaa kun tuli vielä tuo posti tänne lisäksi, kova homma kun joutuu siirtymään paikasta toiseen, tulee lisää töitä kun vanhojakaan ei ehdi hoitaa kunnolla." Kiukutteli silloin ja kiukuttelee vielä tänäkin päivänä siitä, etteivät koneet toimi.

Kamalintahan on, jos haet pelkällä koodilla pakettia ja joutuvat ihan kaikki tiedot kirjoittamaan varakortille.

Itse tilailen paljon paketteja, postittelen monta kertaa viikossa tavaraa pitkin poikin. Haen ainoastaan paketit ko. Siwasta, jos itse voin valita noutopaikan se on joku muu kuin tuo Siwa. Vaikka minulla olisi postitettavaa samaan aikaan, menen muualle postittamaan ne, yleensä Toejoen Valintataloon, jossa palvelu on mukavaa ja homma toimii hyvin.

Äänestä
  • Itsekin postitan ja tilailen paljon. Monesti toimipisteeksi saa vaihdettua muun paikan, muttei aina ja kyllä harmittaa. Kynnys mennä kyseiseen postiin on suuri. Viimeksi oli kuittikonekin "rikki", enkä saanut kuittia. Ei kai ole laillista? Ja postin kassalle mentäessäni myyjä purki postin kuormaa, ei jonoa kummallakaan kassalla. Minua tervehdittiin tiuskaisemalla "NIIN??". Kaikista pahin on mennä kännykän kanssa pelkällä koodilla noutamaan paketti. :DD Aina menee myyjältä koodi väärin tai kännykän näyttö sammuu ja sehän auheuttaa kunnon pärinät.

    Onneksi on Toijoen vallu, siellä tosiaan palvelu on nopeaa ja toimivaa.

    Äänestä

Kuulostaa siltä että nämä "asiakaspalvelijat" ovat väärässä ammatissa.Joku duuni missä ei ahdistu, esimerkiksi marjanpoiminta jossain keskellä hevonvittua sopisi noille henkilöille parhaiten.

Äänestä

Emme ole saaneet minkäänmoista palvelua.

Äänestä
  • Saman asian huomannut.... Pari kertaa olen paketin joutunut sieltä hakemaan , eivät kyllä hommaa osaa aina paketit hukassa... Ovat lopulta aina löytyneet puolentunnin etsinnän jälkeen, siinä kaupan jonossa olevat lähtevät jo viemään ostoksia takaisin paikoilleen ja suuntaavat toiseen kauppaan.

    Äänestä

Haukkumiset jätän muille mutta mutta jos positiivisia pisteitä saa antaa niin niitä antaisin vähärauman k-kaupan postin henkilökunnalle. Näyttäisi jopa että pitävät työstään ja jos eivät niin sitä harvemmin näkee asiakas.Muutenki mukavan oloisia tyttöjä niin nuoret kuin vanhemmatkin ja ilman turhaa paskantärkeilyä. paketit on aina löytyneet nopsaan tietty jouluna nyt on omat ruuhkansa mutta se nyt kai on siihen aikaan ihan joka postissa

Äänestä

Minkähän takia posti siirrettin melkein " susirajalle" ? Murtosenmutkasta on matkaa paljon enemmän kuin esim. pääpostiin. Tai toeejoelle. Tietääks kukaan voiks vaihtaa postiaan toiseen?

Äänestä

Olen miettinyt ihan samaa, että voisko tota postitoimipaikkaa vaihtaa tohon Toejoen Valintataloon, josko nyt sais selvitettyä asiaa. Juuri kun Murtosenmutkan paikkeilla asustelee ei ole mitään muuta asiaa edes tuonne Ruosniemen suuntaan kuin ne postipaketit ja muuten Toejoella tulee asioitua.

On kyllä kaukana asiakaspalvelusta siinä vaiheessa toiminta, kun tekis mieli anteeksi pyydellä kun noutaa postipakettia.

Äänestä

Koittakaapas valittajat itse asettua näiden työntekijöiden sijaan. Ennen oli hoidettavana kauppa, nyt lisäksi posti ja työntekijämäärä sama. Kyllä se homma hoituu, kärsivällisyyttä peliin. Tsemppiä työtekijöille!

Äänestä
  • ainahan sitä voi yrittää vaihtaa työpaikkaa jos vanha ei miellytä...

    Äänestä

  • murtosenmutkalainen kirjoitti:

    ainahan sitä voi yrittää vaihtaa työpaikkaa jos vanha ei miellytä...

    Ei taida tuo postitoimiston valinta onnistua, En tiedä, sen tiedän että postilaatikon paikkaa ei voi valita. Posti pistää sen mieleiseensä paikkaan ja sieltä noudat postisi tai vaihtoehtoisesti Siwasta.
    Murtosenmutkassa on kahdenlaisia postinumeroita 28200 ja 28220. Kuulun tuohon 28200 toimipaikkaan ja hienosti se toimii.

    Äänestä

Löytyy myös meikäläiseltä myötätuntoa jokaiselle joka siwoissa tai valintaladoissa nykyään joutuu työskentelemään, jos nyt siis varsinaisesti joutuu mutta kuitenkin. Henkilökunta minimissä ja vielä pelko persiissä että koska seuraava ryöstäjä tunkee ovesta aseen kanssa tai hameväki ilman asetta. Firma alkaa olla muutenkin lähellä auringonlaskua johtoporras vittuilee minkä ehtii. Tein aikanaan firmassa jonkinlaisen aluepampun duuneja mutta heti kun tilaisuus avautui nii kytkin nousi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


postipalli kirjoitti:

Onko joku saanut hyvää palvelua? Siis Alikyläntien Siwan postissa. Aina paketit hukassa, käskevät kotiin, koneet ei toimi, myyjät kiukuttelevat etenkin se vanhempi pitkätukkainen. Kerran jouduin hakemaan pakettiani 3 kertaa, kun aina joku ongelma. Jos vähänkin jonoa, myyjät hermostuvat ja tiuskivat. Matkahuollon kaapista kestää paketin etsiminen, kun on niin sekaisin. Itellaan olen valittanut, ei auta. Harmi kun Ruosniemen vanha posti suljettiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu