Mazdalle Ruotsissa 10 vuoden takuu

141414

10

2065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M-spekulantti

      Kieliipi siitä että mazdat eivät käy kaupaksi. Arvoautoja mm Mersu myydään kahden vuoden takuulla.

      • lanttiko lantti

        Vai kielisikö siitä että laatu kestää moisen takuun?


      • ruoste ja ruoste
        lanttiko lantti kirjoitti:

        Vai kielisikö siitä että laatu kestää moisen takuun?

        Vain heikko menekki tai markkinaosuuden kasvattamisyritys ajaa merkin maahantuojan tarjoamaan pitkiä takuita. Ruotsissa Mazdalla ei mene enää hyvin kun pilasivat maineensa ruosteongelmien takia. Ruotsalaisen arvostavat auton ruostumattomuutta paljon enemmän kuin teknistä viattomuutta.


      • M-Spek (tojota)
        ruoste ja ruoste kirjoitti:

        Vain heikko menekki tai markkinaosuuden kasvattamisyritys ajaa merkin maahantuojan tarjoamaan pitkiä takuita. Ruotsissa Mazdalla ei mene enää hyvin kun pilasivat maineensa ruosteongelmien takia. Ruotsalaisen arvostavat auton ruostumattomuutta paljon enemmän kuin teknistä viattomuutta.

        Ei ollut ruostumisongelman hoito häävillä tasolla Suomessakaan. Vaikka samanlaista ämpyilyä takuuasioiden hoitaminen alkaa olla kaikilla merkeillä. mersukin lupaa 30 vuoden ruostumattomuustakuun. Mersu tuskin on korjannut ensimmäistäkään ruostevikaa vaikka mm Väyryset olivat jopa ripeitä ruostujia. Takuu alkaa olla sanahelinää. Kun menee 3-vuotiaan takuun alaisen autonsa kanssa takuukorjausta vaatimaan, huoltoneuvojat katsovat kuin halpaa makkaraa, vaikka ajavat itse muutaman sadan romuautoilla ja kärkkyvät prismasta 30 % alennustuotteita.


    • tuskin tulee vaihtok

      No on sit hyvä takuu ruotsissa, epäilen kyllä että eivät laita suomeen samaa takuuta, sen verran peestä on mazdan maahantuoja.

      Itellä on autonvaihto kans nyt ajankohtainen noin 28-30t aikoisin maksaa, mut melkeimpä väitän ettei mazdan kanssa päästä välirahasta sopuun,ainkakin jos vanhat merkit paikkaansa pitää.
      Vaihto autoni avensis 2010,kolaroimaton,huollot tehty...

      • joosuossa

        Muutaman vuoden ikäinen Mazda 3 diesel menossa vaihtoon. Itselle riitti Inchapen tekemiset ja merkki vaihtuu.

        Itse tuotteet ovat oivallisia, mutta listahinnat turhan kovia ominaisuuksiin/varusteisiin nähden, välirahat jää auttamatta koviksi ja jälkimarkkinointi on surkeaa. Ainakin Kaivokselan huoltohinnoittelu on järkyttävää mutta onneksi halvempiakin paikkoja löytyy.

        Omassa autossa maalattiin takakontin luukku uusiksi aivan uutena kun alkoi 6kk ikäisenä puskemaan vähän kuplaa.. ei ruostetta, vaan siis maalausmoka tehtaalla. Sen jälkeen pysynyt luukkukin kunnossa.

        Kaikin puolin ongelmaton auto. Alkaa vaan kaikki muut merkit mennä ohitse yleisfiilikseltään.. (kun puhutaan Mazda 3:sta, kuutonen on parempi) Liian muovinen ja askeettinen tuo on. Vähän niin kuin Subarut.


        Ainakaan itsellä tuollainen 10v takuu ei painaisi vaakakupissa tarpeeksi. Erityisesti kun tuote on epäilemättä yksi autoalan vähävikaisimmista jolloin takuun pidentäminen ei lopulta tuo mitään ihmeellistä lisää. Kun ei se takuu tietenkään normaalilla kulumisella vaihtokuntoon meneviä osia korvaa.

        No, ehkä Mazda onnistuu kääntämään kelkkansa kunnolla tulevina vuosina. Kyllähän CX5 on ihan mainio auto sekin - omaan silmään vaan susiruma.

        Parin kuukauden päästä on itsellä tosiaan uusi auto alla ja merkki vaihtuu. En kuitenkaan polta siltoja perässäni vaan jos maahantuoja pystyy vähän petraamaan ja Mazda tekee autoistaan tietyiltä osin hieman houkuttelevampia (esim. Mazda 3 farmari?), on paluu aikanaan täysin mahdollista.


    • ihmettelijä vaan

      Joo itse olen aven omistaja,ollut jo muutama ja aina kun oon autoa vaihtanut 2-3v välein niin olen kysellyt hyvitystä myös mazdalta, mutta ne on ihan pihalla vaihtoauton hinnoittelussa ja kun vielä muutenkaan mazda ei ole kauhean edullinen,menettävät paljon asiakkaita kun eivät yritä kalastella uusia asiakkaita hyvittämällä hyvin.
      Ei mazda kuiteskaan tarjoaa mitään erityisemmin parempaa kuin esim. Accord ja Avensis.
      Ilmeisesti eivät halua kasvattaa markkinaosuuttaan.

    • Anonyymi

      Te ette kyllä ymmärrä autokaupasta yhtään mitään.

      • Anonyymi

        siellä joku automyyjä varmaan puhisee ja polkee jalkaa kun kauppa ei käy :D


    • Anonyymi

      Mutta lämmityslaitteen teholle 10minuutin takuu 😂🤣😂🤣😂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      209
      1628
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      140
      1394
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1143
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      55
      1025
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      1005
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      932
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      913
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      860
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      31
      774
    Aihe