Hotelliketjuillako olisi omankäden oikeus?

Miksi Hotelliketjut ..suuretkin rehvastelevat sillä kuinka arvokkaita esineitä heidä asiakkaansa unohtavat heidän hotelleihinsa?

Hotelliketjuthan tietävä 100% kuka henkilöt unohti tavaransa heille.

Sehän on varastamista jos siivooja tai hotelli pitää löydetyt esineet omanaan?

Otappa kadulta unohtuneen lompakon niin olet varas.

Miksi Hotelliketjut ei ota yhteyttä asiakkaaseensa ja sovi menettelystä?
3305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vedä nyt vähän henkeä, ettet tukehdu. Jos pitää kadulta löytämänsä lompakon, eikä toimita sitä poliisille, kuten laki vaatii, niin syyllistyy kavallukseen, eikä varkauteen.
Hotelliin unohtuneet tavarat ovat ns. laitoslöytöjä, jotka hotellit toimittavat poliisille, jonka tehtävänä on yrittää selvittää niiden omistaja. Tietysti hotellin edustaja kertoo, kuka viimeksi on yöpynyt huoneessa, mistä esine löydettiin, jos esine jäi huoneeseen.

Äänestä

Entä käytäntö? Tuskin vievät? Ei ole näkynyt onnellisia kiittäjiä.

Äänestä
  • Onnellisia kiittäjiä? Siis ihan täällä suomi24 -palstoilla? Vähän järkeä käteen. Laitoslöytöjä tulee poliisille tosiasiassa tolkuttomasti ja hoteilleista enimmäkseen perusroinaa. Ei hotellihuoneisiin todellakaan unohdeta mitään arvotavaraa. Kylppärikamaa, jokunen vanha vaate ja muuta matkalaisen arkipäivän esineistöä. Kalliimmasta päästä voi olla vanhanpuoleinen kännykkä. Yksikään hotellityöntekijä ei ole niistä Suomessa kiinnostunut. Kehitysmaat voivat olla asia erikseen, mutta niissä tuskin on löytötavaralain kaltaistea sääntelyäkään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikollista touhua. kirjoitti:

Miksi Hotelliketjut ..suuretkin rehvastelevat sillä kuinka arvokkaita esineitä heidä asiakkaansa unohtavat heidän hotelleihinsa?

Hotelliketjuthan tietävä 100% kuka henkilöt unohti tavaransa heille.

Sehän on varastamista jos siivooja tai hotelli pitää löydetyt esineet omanaan?

Otappa kadulta unohtuneen lompakon niin olet varas.

Miksi Hotelliketjut ei ota yhteyttä asiakkaaseensa ja sovi menettelystä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu