Pääseekö voimakkaasta häpeästä ikinä?

punnssku

Häpeän paljon itseäni ja tuskailen asian kanssa melkeinpä koko ajan. Tiedän, että häpeäni johtuu kannustamattomasta ja nolaavasta ilmapiiristä kotona. Voiko elämää rajoittavasta häpeästä päästä irti? Onko teillä kokemuksia itsetunnon parantumisesta ja häpeän lievittymisestä?

4

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laulujoutsen

      Minun kotona pyrittiin nolaamaan ja muutenkin itsetuntoni lapsuuden ja nuoruuden erilaisista asioista johtuen oli nollassa. Minä kannoin hirvittävää häpeää! Pelkäsin erilaisia tilanteita ja tietynlaisia ihmisiä valtavasti. Kyllä häpeästä pääsee eroon. Minä olen päässyt. Nyt olen 45 vuotias, enkä enää häpeä itseäni. Se on kyllä ollut pitkä tie. Siinä mennään tosi syvälle, eikä kyse ole todellakaan jostain kampaajalla käynnistä, laihduttamisesta, meikkaamisesta tai yrityksestä olla väkisin jotain mitä ei ole tai mihin ei ole valmis. (laihduttaminen tarpeen mukaan ja ulkonäöstä huolehtiminen kyllä kuuluu nekin asiaan)

    • punnssku

      Sama täällä, pelkään monia tilanteita koska häpeä on niin suuri. Se syvä häpeä itsestä, että ihan hävettää olla olemassa. Kurkkua kuristaa välillä, punastelen usein ym. Usein häpeän kaikkea mitä sanon ym. Siinä vain osa esimerkeistä. Mukava tietää nm. laulujoutsen, että olet päässyt siitä eroon. Tuo, että siinä mennään tosi syvälle, on kyllä niin totta! Itse olen nyt tiedostanut sen, kuinka syvälle häpeässä voi mennä. Se on aika järkyttävää ja todella ahdistavaa. Nyt alan ymmärtää, miten kieroutunut ja epärealistinen käsityksestäni on ollut. Ymmärrys siitä, miten pohjalla olen ollut, saa minut kauhistumaan, mutta samalla tuntemaan, että tästä huonommaksi eivät asiat voi mennä. Pientä positiivista muutosta on jo onneksi tapahtunut!

      • laulujoutsen

        Toivon sinulle, että pääset vielä häpeästäsi eroon kokonaan. Se mieletön paniikin tunne, jännitys ja hillitön punastelu oli minullekkin arkipäivää! Siinäpä se kierre olikin...jännitti kamalasti sitä, että alkaa jännittämään taas kerran tietyissä tilanteissa! Minä tulin uskoon ja sitä kautta, Jumalan hoidossa, ihmistenkin avulla pääsin kaikesta eroon!


    • punnssku

      Kyllä, tuo kierre on erittäin ahdistava ja pitää helposti otteessaan tiukasti! On uskomatonta, että ajattelun vaikutus on niin suuri elämässä. Jos ajattelee ja tuntee koko ajan olevansa huono, ovat seurauksetkin huonot. On kuitenkin hienoa, jos tiedostaa omat kielteiset ajattelumallinsa ja voi alkaa vaikuttaa niihin. Ajatusmallien muuttuminen/muuttaminen on aikaa vievää ja vaikeaa, mutta mahdollista ja erittäin kannattavaa! Häpeä voi sammua, siihen jaksan uskoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3505
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      198
      2242
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2100
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1832
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1649
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1098
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      850
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      49
      831
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      773
    Aihe