Mistäköhän löytäisin käsityöläisen, joka osaisi tehdä vanhaan, isoon saaviin uudet metalliset vanteet? Vanhat ruostuneet ja putoilevat. Kannellinen saavi on ollut käytössä sohvapöytänä.
Uudet vanteet vanhaan saaviin?
5
361
Vastaukset
- perinneseppä
Tästä. Onko materiaali ollut noin 20 mm. korkeaa galvanoitua lattaa?
- miestä tarvitset
No eikai ne nyt puhki ole ruostuneet? Parempi kuin harjaat vanteet puhtaiksi, ja pyyhkäiset vähän rasvaa pintaan, Jos vanteet ovat löysät, lyöt kireämmälle.
perinneseppä varmasti osaa uudetkin tehdä, mutta vanhaa ei kannata tarpeettomasti uusia.- perinneseppä
Ei kannatakkaan. Vanhat voi konservoida. Mutta kysyjä peräänkuulutti uusien tekijää. Vanhojenkin korjaus on hyvä (ellei paras) vaihtoehto.
Tavallisesta vanneraudastahan ne ennen tehtiin. Jos sinulla ei ole insinöörin paperipeukalo (eli se uloke siinä keskellä kämmentä), osaat tehdä itsekin.
Se vannerauta oli noin 20 mm leveää galvanoitua lattarautaa.- perinneseppä
Sanotaan myös: galvanoitua vannetta.
Niitataan rautaniiteillä kokoon (ei missään nimessä pop- niiteillä!).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1275735
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962549- 1342467
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv52053- 121303
- 581045
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍81032- 51902
- 76825
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101815