Nastarenkaat tappavat ihmisiä enemmän kuin pelastavat. Eivätkä näköjään edes pelasta, koska kuolonkolarit eivät lisäännyt nastarengaskieltojen seurauksena.
http://www.svtplay.se/klipp/942530/lagre-partikelnivaer-efter-forbud-mot-dubbar
http://www.svtplay.se/klipp/942530/lagre-partikelnivaer-efter-forbud-mot-dubbar
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo kyllä minäkin olen usein auttanut kitkoilla nastarengasauton ojasta pois. Ja kaikki kolarit mitä olen nähnyt talvikelillä esim. peräänajot ovat ajettu nastoilla.
Nastarenkailla ajataan suhteessa kaksi kertaan enemmän peräkolareita kun kitkarenkailla. Nastarenkaan pito luullaan paljon paremmaksi mitä se todellisuudessa on. Käytetty nastarengas ei pidä vähääkään paremmin kuin käytetty kitkarengas. Lähde Tekniikan Maailma 17/2010
Tutkijalautakunnat ovat arvioineet renkaat riskitekijäksi peräti 76 prosentissa kitkarenkailla aiheutetuissa onnettomuuksissa. Rengasonnettomuuksien valossa rengasriskit kitkarenkailla 2,7-kertaistuvat talvikelillä nastarenkaisiin verrattuna. /14./